Iako se za nekoliko dana navršavaju četiri mjeseca kako je u katastrofalnom nevremenu u Donjoj Jablanici, u opštini Jablanica, poginulo 19 ljudi, Kantonalno tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona još ne otkriva šta je utvrdilo po pitanju poslovanja kamenoloma iznad ovog naselja, niti da li nekog terete za ovu strašnu tragediju, ali, kako tvrde, i te kako se radi, a pod lupom su, između ostalog, izjave svjedoka.
Podsjetimo, ovo tužilaštvo je ranije saopštilo da zajedno sa policijom preduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje iz svoje nadležnosti, s posebnim akcentom na prirodnu elementarnu nepogodu i na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora.
Ranije su iz Kantonalnog tužilaštva HNK kazali da je, nakon što je obavljen uviđaj, te nakon obdukcija tijela stradalih, utvrđeno da je smrt kod većine njih nastupila usljed gušenja zemljom i sličnim sadržajem.
“Istražioci policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva gospodarstva HNK, a koja se odnosi na firmu ‘Sani’ Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom. Isto tako, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija iz firme ‘Sani’ Jablanica i u toku je njena analiza”, naveli su u decembru iz Tužilaštva HNK.
U međuvremenu, kako su nam rekli iz ovog tužilaštva, zaprimili su Nalaz i mišljenje sudskog vještaka geodetske struke, dok je stalnom sudskom vještaku geološke struke izdata naredba da preduzme neophodne radnje iz okvira svoje struke, sa posebnim naglaskom na ulogu postojećeg kamenoloma, koristeći pri tome sve dostupne podatke i dokumentaciju, kao i satelitske snimke, te snimke prikupljene putem Lidara u 3D projekciji.
“Nadalje, početkom ove godine dostavljena je dopuna policijskog izvješća sa popratnom dokumentacijom, između ostaloga, zapisnici o očevidu lica mjesta sa svih lokaliteta, foto-dokumentacija, nalazi mrtvozornika, zapisnici o saslušanju svjedoka, te je navedena dokumentacija predmetom analize postupajućih tužitelja”, kazala je za “Nezavisne novine” Ana Rajič, portparolka ovog tužilaštva.
Pokušali smo u petak dobiti izjavu opštinskog načelnika Emira Muratovića, ali u tome nismo uspjeli.
Njegov pomoćnik Nermin Kovačević je prije nekoliko dana govorio o sanaciji, sredstvima, te planovima u Jablanici nakon katastrofalnih poplava koje su uništile naročito Donju Jablanicu.
Kovačević je tom prilikom predstavio i prve podatke koje imaju o dijelu materijala iz kamenoloma u hiljadama kubika onog koji se slio u Donju Jablanicu.
“Mi smo sada po ovom elaboratu Federalnog geološkog zavoda onako analizirajući došli do podatka da je od ukupne stijenske mase koja je došla iz kamenoloma samo nekih deset posto. Znači, od nekih 171.000 kubika materijala koji se slio u Donju Jablanicu nešto iznad 10 posto se odnosi na kamen iz kamenoloma. To su preliminarni podaci. Jako je teško utvrditi ispod naslaga koji su obrisi rezanog i kamena na kojima je vidljiva obrada”, naveo je Kovačević.
Kuća Adila Begovića uništena je u razornim poplavama koje su ovo područje zadesile u oktobru prošle godine.
“To je čudo nad čudima da čovjek ostane živ. Da samo možete zamisliti koje su kamenice i stijene prošle kraj nas. Da je ijedna udarila, sve bi nas sasulo”, ispričao je Begović nedavno ekipi “Nezavisnih novina”.
U Donjoj Jablanici i dalje su porušene kuće, a tu su i mulj, blato i porodice koje obilaze svoje kuće pokušavajući i nepuna četiri mjeseca poslije da nađu bar neki trag doma ispod naslaga blata i kamenja.
Begović nam je opisao strahove i brige koje su ga obuzimale te paklene noći. Najviše se uplašio za porodicu.
“Ja se borim i u sebi mislim ‘je li mi mali Eldo ostao unutra’. Taman dok sam ponovo doplivao do kuće nakon što me voda izbacila, još me je jedna voda udarila i vratila. Uspio sam prići ispod kuće i udarao sam na prozor da ih dozovem. Muk! Prišao sam donjem prozoru sa strahom i dozivam sina: ‘Eldo!’ Kad se on javi: ‘Evo me, babo.’ Uspio sam ponovo ući u prostoriju i za ruke sam ga izvukao”, opisuje Begović.
U Tužilaštvu Hercegovačko-neretvanskog kantona su, nakon smrtonosnih poplava na području Jablanice i Konjica, gdje su ugašena 24 života, 19 na području Jablanice i pet u Konjicu, formirali poseban tužilački tim.