U Hrvatskoj je u toku bojkot trgovina, trgovačkih lanaca i benzinskih pumpi zbog stalnog rasta cijena, a inicijativu je pokrenula Facebook grupa “Halo, inspektore”, iza koje stoji Evropski centar izvrsnosti potrošača (ECIP).
Bojkot su podržala društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i sam ministar ekonomije.
Kako javlja Index, trgovine su uglavnom prazne, kao i parkinzi ispred velikih supermarketa i tržnih centara.
Savjetnik potrošačke udruge “Halo, inspektore”, Josip Kelemen, jutros je dao izjavu HRT-u povodom bojkota trgovina.
“Prvi put u povijesti RH potrošači su se organizirali i žele pokazati što misle o poskupljenjima i inflaciji. Prvi put šalju snažnu poruku i žele da se čuje njihov glas”, rekao je Kelemen.
“Dok sam dolazio, vidio sam uglavnom prazne trgovine, vjerojatno zato što je rano ujutro. Danas bojkotiramo sve što možemo, pokušajmo gdje god možemo bojkotirati trgovine, pekarnice, benzinske…”
“Pokazali smo da se Hrvatska može ujediniti oko jedne teme, oko jednog problema. Potrošači su rekli da im je dosta poskupljenja, inflacije. Ne žele gledati kako drugi pozivaju na kuhanje za neke domaće proizvode poput kruha, kiflica itd., nego žele akcije da se pokrenu mehanizmi da se smanje cijene.”
“Za početak, moraju se aktivirati agencije, ministarstva, tijela javne vlasti, koja moraju analizirati što je dovelo do nenormalnih poskupljenja koje gledamo svaki dan.”
“Ljudi su postali bahati i žele na grbi svakog našeg potrošača zaraditi i ako ne budu zaradili, onda će napraviti nestašicu. To je bezobrazno i podmuklo.”
“Hrvati nemaju naviku bojkotirati, štrajkati i izražavati svoje nezadovoljstvo. Poslije ovoga ćemo analizirati kakav je bio odaziv, jesmo li uspjeli mobilizirati građane i potrošače.”
Ekonomisti skeptični
Ekonomisti su uglavnom skeptični. Ekonomski analitičar Damir Novotny kazao je početkom tjedna za Hinu da ni organizirani potrošači ni vlada ne mogu utjecati na kretanje inflacije. “Potrošači se možda mogu jedan dan organizirati i bojkotirati trgovce.
Međutim, u tržišno orijentiranim ekonomijama kolektivne akcije potrošača nisu imale utjecaja na inflaciju, pa tako neće ni najavljeni bojkot hrvatskih potrošača, ako uopće bude masovan”, smatra Novotny.
Tek treba vidjeti kako će proći bojkot
Podaci Porezne uprave o fiskaliziranim računima pokazat će kako je prošla ova inicijativa građana.
Inače, u Hrvatskoj su potrošačke cijene mjerene HICP-om u prosincu lani porasle za 4.5 posto prema istom mjesecu 2023. godine, što je njihov najsnažniji rast od svibnja. Hrvatska je tako među tri EU zemlje s najvećom inflacijom, iza Rumunjske (5.5 posto) i Mađarske (4.8 posto). Godišnja stopa inflacije EU iznosila je u prosincu lani 2.7 posto, a u eurozoni 2.4 posto, zadnji su podaci Eurostata.
Vlada traži rješenje
U Ministarstvu gospodarstva u tijeku su dogovori oko proširenja liste proizvoda s ograničenim proizvodima, koji je vlada najavila prošloga tjedna, a ministar Šušnjar je tijekom održavanja sastanaka iskazao podršku građanima, potrošačima koji kreću u akciju bojkota kupnje na jedan dan kako bi pokazali svoju snagu.