Novinarske organizacije iz svijeta upozoravaju na Dodikov prijedlog zakona o kleveti

Foto: BUKA

Evropska i Međunarodna federacija novinara upozoravaju na opasnost od kriminalizacije klevete i traže od Evropske komisije i Vijeća Evrope da pozovu Vladu Republike Srpske (RS) i predsjednika RS Milorada Dodika da poništi taj prijedlog.

Na problematičnog ovog zakona upozoravaju i domači novinari, kao i Udruženje BH novinara koji su i pokrenuli peticiju protiv “kriminalizacije klevete i mogućeg uvođenja zatvorskih kazni za slobodno i kritičko mišljenje o odlukama i temama od značaja za javnost”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik početkom ove godine još je jednom rekao da će uskoro biti donesen zakon o kleveti i da bi trebalo da bude u Narodnoj skupštini krajem januara ili u februaru.

“Zakon o kleveti sigurno ćemo donijeti, kasniće 30-40 dana. On se već radi u određenim strukturama. To nije upereno protiv medija, već protiv onih koji su na društvenim mrežama šire neistine, laži i klevete. Mediji imaju našu podršku, sviđali nam se njihovi programi ili ne, ali treba povećati stepen javne odgovornosti za javnu izrečenu riječ i da se, ne uvede red, nije nama cilj sankcionisanje nikoga, ai vjerujemo da upravo predviđena sankcija za neodgovorno klevetanje, laži može mnoge da dovede u stanje da budu korektni”, rekao je Dodik.

Riječ je o nacrtu Zakona koji još uvijek niko nije pročitao, a o tome šta on donosi samo se nagađa. Novinarska zajednica izražava bojazan, jer ona sama nije uključena u rad Nacrta ovog zakona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na ove Dodikove najave reagovalo je Udruženje BH novinari, a o čemu su se 25. januara 2023. oglasili iz Evropske federacije novinara (EFJ) i Međunarodne federacije novinara (IFJ). Ove dvije organizacije su se pridružile svojoj podružnici BH novinarima.

“Pretvaranje klevete u zločin predstavljalo bi direktnu smetnju principima slobode štampe prema kojima bi se trebalo moći slobodno razgovarati bez straha od sudskog spora ili zatvorske kazne: novinari koji su u opoziciji s vlastima mogli bi dobiti između tri i pet godina zatvora zbog izražavanja svojih stavova”, naglašavaju iz ove dvije organizacije.

U saopštenju navode kako je upotreba građanskog prava do sada pomogla da se izbjegnu javne i uticajne ličnosti da zloupotrijebe moć i ugroze slobodu medija korištenjem zastrašujućih pravnih opcija kojima bi se spriječilo izvještavanje o određenim pričama. Takođe, kako se dodaje, vraćanje klevete u krivično zakonodavstvo bila bi još jedna mogućnost sudskog gonjenja novinara i medija, a može dovesti do zloupotrebe pravnog sistema radi zastrašivanja i ušutkivanja novinara.

Osim toga, ako prijedlog zakona bude usvojen, kako dodaju, Bosna i Hercegovina (BiH) će biti suočena s dva različita standarda za klevetu jer će Federacija BiH i dalje tretirati slučajeve klevete prema građanskom pravu. Upozoravaju da bi ovakvi dispariteti značajno i negativno uticali na ukupnu sigurnost, pravnu sigurnost i pravnu ravnopravnost građana u zemlji.

BH novinari podsjećaju da je u BiH trenutno otvoreno više od 300 aktivnih predmeta za klevetu u okviru građanskih tužbi, te na desetine SLAPP tužbi (Strateške tužbe protiv učešća javnosti).

“U demokratskim društvima to bi trebali činiti kao pojedinci, a ne koristiti svoju političku moć ili prijetiti novinarima zatvorom i snagom vlastite političke pozicije i uticaja institucije u kojoj sjede”, istakli su iz BH novinara.

EFJ i IFJ podsjećaju na peticiju BH novinara “Ne kriminalizaciji klevete u Republici Srpskoj i ograničavanju slobode izražavanja” koju možete pronaći na ovom linku.

Predsjednica Evropske federacije novinara, Maja Sever, komentarisala je ranije za Buku vraćanje klevete u krivični zakon u RS na prijedlog Milorada Dodika.

“Moram priznati da mi to zvuči nevjerovatno. U vrijeme kad se na svim razinama, hajmo početi od najviše, Evropska komisija predlaže direktivu, preporuke, gdje je jedan od prioriteta zaštita novinara od tužbi. Taj pritisak je stvarno ogroman svugdje. Ovo nije korak unazad, ovo je skok unazad. Mi smo se u Hrvatskoj uspjeli izboriti da se dio pritiska kroz kazneni zakon ipak izmjesti na nižu razinu, ali još uvijek je ostala kleveta i protiv toga se bunimo, prosvjedujemo. To je jedan od naših osnovnih zahtjeva. U većini zemalja to nije tako, a u preporukama Evropske komisije je da se osigura da zbog klevete novinar ili novinarka ne može završiti u zatvoru”, rekla je Sever za BUKU.

Siniša Vukelić, urednik portala Capital, rekao je da je ovo
dokaz da Dodik nije u afektu ili trenutnom raspoloženju tvitnuo da će
donijeti nove zakone kojima će kriminalizovati klevetu.

„Ovo je
sistemsko stvaranje zakonskog osnova za kažnjavanje svih onih koji
kritikuju vlast, onih koji ne misle kao vlast i da će zbog toga završiti
iza zatvorskih rešetaka. Ovo je vrlo opasno za medijsku zajednicu, ali
vrlo je važno da građanima objasnimo da ovo nije opasno samo za
novinare, da je to opasno za njih. Ovo udara na osnovne građanske
slobode, jer u zatvorima neće završiti samo novinari, već i svi građani
koji kritikuju vlast, koji objave nešto na društvenim mrežama, koji kažu
nešto u javnom prostoru“, rekao je Vukelić za BUKU.

Vukelić
ističe da svi oni koji budu govorili protiv vlasti, odnosno koji budu
govorili ono što ne odgovora vlastima, mogu biti proganjani.

„Novinari,
akademska zajednica, udruženja građana i svako fizičko lice u Republici
Srpskoj može snositi posljedice takvih zakonskih odredbi. Ovo je
gušenje medijskih sloboda prijetnjom zatvora, ovo je pooštravanje i
onako teške situacije u kojima rade mediji. Ja zapravo mislim da su oni
već pripremili te zakone i da samo čekaju da ih realizuju, a to će
uraditi u prvoj godini mandata. Svi zajedno moramo ustati protiv toga,
pobuniti se iako je gospodin Dodik rekao da se buni ko god hoće. Oni će u
zakonima istrajati. Mislim da i pored toga moramo podići svoj glas i ne
samo mi novinari, nego treba obavijestiti i međunarodne i evropske
organizacije da i one iskažu o tome svoj stav i da li podržavaju
kriminalizaciju klevete u Republici Srpskoj“, rekao je ranije za BUKU
Vukelić.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala BiH”, rekla je da je ova najava nešto što je na agendi vladajuće strukture u Republici Srpskoj već godinama.

„Svako
malo imamo najave sličnih zakona. Kriminalizacija klevete je nešto što
se najavljivalo već i ranije, kao i zakoni vezani za ograničavanje rada
nevladinih organizacija, medija. Sve to ide u smijeru prijetnji uvođenja
apsolutne cenzure u Republici Srpskoj i kontrole svake kritike. Sa
jedne strane, to su neke prijetnje koje su godinama prisutne u javnom
diskursu. Svaki put kada je neka kriza, potežu se najave uvođenja
ovakvih zakona“, rekla je za BUKU Ivana i dodaje da se na ovaj način
pokušava ozvaničiti diktatura vladajuće političke stranke u Republici
Srpskoj.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije