Elon Musk i liderka njemačke krajnje desnice saglasni: „Hitler je bio komunist“

Musk je ovu retoriku preuzeo u svojoj nedavnoj kolumni za njemačke novine, gdje je napisao: "Portretisanje AfD-a kao ekstremne desnice je očigledno netačno, s obzirom na to da Alice Weidel ima istospolnog partnera iz Šri Lanke. Da li vam to zvuči kao Hitler? Molim vas!"

Elon Musk složio s liderkom njemačke krajnje desničarske stranke da je Adolf Hitler bio komunist i da ljevičarske grupe koje podržavaju palestinske ciljeve imaju više zajedničkog s nacistima nego s njenom strankom.

Ovaj krajnje neobičan razgovor, ispunjen dezinformacijama, između Muska i Alice Weidel, liderke stranke Alternativa za Njemačku (AfD), odvijao se na platformi X. Do njega je došlo nakon sedmica Muskove podrške krajnje desničarskoj stranci, koja ima duboke veze s neonacizmom i koju njemačke obavještajne službe nadziru zbog sumnje na ekstremizam.

U svom razgovoru s Elonom Muskom, liderka AfD-a Alice Weidel izjavila je da je “Hitler bio komunist i smatrao se socijalistom”, odgovarajući na Muskovu primjedbu o medijskim izvještajima koji povezuju AfD s nacizmom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Weidel je tvrdila da je “najveći propagandni uspjeh nakon tog strašnog perioda u istoriji” bio da se Hitler označi kao desničar i konzervativac, iako je, prema njoj, bio sušta suprotnost. “Nije bio konzervativac, nije bio libertarijanac, bio je komunist i socijalista, a mi smo njegova suprotnost”, rekla je.

Musk je na to odgovorio sa “Tačno”.

Međutim, Hitler u svojoj autobiografiji Mein Kampf eksplicitno označava komunizam kao neprijatelja njemačke nacije i vjerovao je da je marksizam “jevrejska zavjera” za preuzimanje Njemačke i svijeta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

AfD, nacizam i podrška Palestini

Weidel je uporedila nacističke stavove s modernim ljevičarskim pokretima koji podržavaju Palestinu, tvrdeći da oni imaju više zajedničkog s nacistima nego njena stranka. Istovremeno, AfD-ovi članovi su prošlog mjeseca viđeni na tajnom skupu organizovanom od strane bivših neonacističkih militanata poznatih po spaljivanju izraelske zastave. Uprkos tome, Weidel je insistirala da je “AfD jedini zaštitnik jevrejskog naroda u Njemačkoj”.

Muskova podrška AfD-u i njegov uticaj

Weidel je trenutno kandidatkinja AfD-a za kancelara na prijevremenim izborima u Njemačkoj. Kao bivša finansijska analitičarka koja živi u Švicarskoj sa suprugom iz Šri Lanke i njihovom djecom, ona pokušava predstaviti umjerenije lice stranke.

Musk je ovu retoriku preuzeo u svojoj nedavnoj kolumni za njemačke novine, gdje je napisao: “Portretisanje AfD-a kao ekstremne desnice je očigledno netačno, s obzirom na to da Alice Weidel ima istospolnog partnera iz Šri Lanke. Da li vam to zvuči kao Hitler? Molim vas!”

Evropska unija je najavila da će nadzirati da li je razgovor između Muska i Weidel vještački promovisan prema biračima u Njemačkoj, što bi bilo u suprotnosti s pravilima Digital Services Acta (DSA).

Weidel je EU optužila za cenzuru i tvrdila da je “150 zvaničnika iz Evropske komisije prisluškivalo razgovor”, prije nego što je dodala: “Znate šta je Adolf Hitler uradio? Ukinuo je slobodu govora i kontrolisao medije. Bez toga ne bi bio uspješan.”

Musk je na to odgovorio sa “Da, tačno”.

Kultura ratova, teorije zavjere i Muskove tvrdnje

Razgovor je pokrio skoro sve teme tzv. “kulturnih ratova” – od rata u Ukrajini, gdje je Weidel tvrdila da bi nesposobnost evropskih vlada mogla natjerati Rusiju na nuklearni rat, do imigracije, gdje je Musk iznio neutemeljenu tvrdnju da se “s meksičke strane američke granice nalazi ogromna gomila odbačenih pasoša i vozačkih dozvola”.

Takođe je rekao da je “krađa u Kaliforniji praktično legalna” i da jedini razlog zašto kriminalci prestaju da kradu jeste “ako ih zaboli leđa od nošenja robe”.

Kako je Musk postao simpatizer AfD-a?

Muskov interes za njemačku politiku, a posebno AfD, čini se da je podstaknut jednom osobom – Naomi Seibt, 24-godišnjom njemačkom influenserkom poznatom po negiranju klimatskih promjena i COVID-19 pandemije.

U junu prošle godine, Seibt je objavila fotografiju na kojoj tvrdi da je glasala za AfD na evropskim izborima, na šta je Musk odgovorio: “Zašto neki imaju tako negativnu reakciju na AfD?”

Seibt je zatim rekla Reutersu da joj je Musk privatno pisao: “Objasnila sam mu da AfD nije sličan nacističkoj ideologiji ili Hitleru, već da je sličniji liberalnom nacionalističkom pokretu iz 19. vijeka, koji se borio protiv autoritarnih režima.”

Nakon toga, Musk je s njom komunicirao još 40 puta i 20. decembra podijelio jedan od njenih postova uz komentar: “Samo AfD može spasiti Njemačku.”

Nedjelju dana kasnije, njemački Welt am Samstag objavio je kolumnu pod Muskovim imenom u kojoj je pisalo da je AfD “posljednja iskra nade” za Njemačku.

Da li Muskova podrška pomaže AfD-u?

Tokom razgovora uživo, Musk je ponovio svoju podršku, rekavši: “Mislim da je Alice Weidel vrlo razumna osoba, i nadam se da ljudi to mogu vidjeti kroz ovaj razgovor. Ništa ekstremno nije predloženo, samo zdrav razum.”

Međutim, njemački analitičari nisu uvjereni da će ovo uticati na izbore. Manfred Güllner, direktor istraživačkog instituta Forsa, izjavio je za Politico:

“U prvom istraživanju koje smo sproveli ove godine, nismo primijetili da je Muskova podrška koristila AfD-u. Ne vidim veliki potencijal za promjenu, jer je Musk postao negativna figura.”

Prezueto sa Wired

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije