Predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Banjaluka Vlado Đajić najavio je juče da je za danas zakazan sastanak sa predsjednicima gradskih odbora stranaka koje čine koaliciju na republičkom nivou i odbornikom nacionalnih manjina Sašom Čudićem na kome će razgovarati o skupštinskoj većini za skupštinu grada.
Podsjetimo, Banjaluka ni 100 dana nakon izbora nema formiranu skupštinsku većinu. Konstitutivna sjednica završila je fijaskom, tačnije nije ni održana pa će sve morati da krene ispočetka.
Gradonačelnik Draško Stanivuković nije imao mogućnost da formira skupštinsku većinu, na šta je ukazivao odmah, dok je SNSD taktizirao i prebacivao odgovornost isključivo na izabranog gradonačelnika. Ipak treba dodati, da su SNSD-u Banjalučani povjerili najveći broj mandata kako bi sastavili većinu, međutim čini se da je prevladala potreba da se Stanivukovića dovede “u ćošak” i tako kazni a istovremeno da se predstave kao spasioci grada u političkoj krizi kada to bude trebalo.
Na drugu stranu, iako u nemogućnosti da sastavi većinu, osim kandidovanja Dragana Milanovića za mogućeg Predsjednika skupštine grada, Stanivuković nije činio praktično ništa, zvanično. Je li bilo sastanaka, nuđenja kompromisa, nuđenja funkcija, ili čega god, pa da se pokuša pronaći izlaz iz ove situacije? Nije. Umjesto toga, Stanivuković se odlučio baviti zabranama rijaliti programa na teritoriji Republike Srpske ( vjerovatno iz pozicije predsjednika PDP-a), što baš i nije prioritet svih prioriteta za građane Banjalučane, složićemo se.
“Cilj sastanka je da se zajedno dogovorimo da li ćemo preuzeti odgovornost za grad kada to Draško Stanivuković nije u stanju i krenuti u pravcu formiranja skupštinske većine. Tražićemo od gradonačelnika da hitno građanima i odbornicima stavi na uvid koliko grad sredstava ima na računu, koliko dugova i kome grad duguje, izvještaje o radu u prethodnom periodu i prijedlog budžeta za ovu godinu. Ubuduće ćemo tražiti transparentnost podataka i grada i gradskih preduzeća i mogućnost da građani na sajtu grada svaki dan vide kome i koliko para je uplaćeno, ko je i zbog čega zaposlen u Gradsku upravu, zakonske i druge akte opravdanosti svakog projekta, regulacionih planova i zamjena zemljišta”, navodi se u saopštenju banjalučkog odbora SNSDa.
Na ovo saopštenje reagovao je Stanivuković koje je izjavio da je “SNSD zapalio požar” a da se sad pojavljuje “kao vatrogasac”.
“Šta su čekali? Čekali su da tako blokirana Banjaluka sa svakim danom sve više izgubi, da “požar” zahvati sve veće oblasti”, rekao je on.
Ukoliko dođe do dogovora oko sastavljanja skupštinske većine u Banjaluci, biće to rasplet koji je najavila sagovornica BUKA podcasta, odbornica Narodnog fronta Dijana Ješić.
“Ja iskreno vjerujem da će se vrlo brzo dogovoriti i da će u februaru već biti konstituirana skupština. Nikome nije u cilju ova trenutna situacija. Nikome nije u cilju da se ide na ponovne izbore za skupštinu grada, tako da ja vjerujem da će se u februaru uspostaviti neko rukovodstvo. Ko će biti izabran na mjestu predsjednika skupštine, biće onaj ko bude imao 16 ruku za to. To je osnovni uslov da bude skupštinska većina definisana. Znači onaj ko donese papir sa 16 potpisa, on čini skupštinsku većinu. Ja vjerujem da će u februaru, ako gradonačelnik ne može, SNSD ja vjerujem da će to uraditi jer ne vidim drugi način” rekla je Ješić.
BUKA PODCAST:
Dragan Milanović, kandidat PDP-a za predsjednika Skupštine grada, ranije je za BUKU izjavio da postoje opasnosti koje nosi trenutna politička blokada.
On je rekao da rok za formiranje Skupštine grada ističe 5. februara.
“Prema Zakonu, sve lokalne samouprave dužne su da formiraju svoje skupštine tri mjeseca nakon potvrde izbornih rezultata, a Banjaluka, kao i druge opštine, u ovom trenutku nema zakonodavno tijelo. Ukoliko se do tog roka ne postigne dogovor, postoji mogućnost da se raspisu vanredni izbori, a tada bi Narodna skupština, na prijedlog vlade, mogla raspuštiti lokalni parlament, imenovati privremeni organ i organizovati nove izbore” rekao je on za BUKU
Bilo je jasno da niko od političkih aktera nije želio da se upusti u avanturu zvanu Privremena uprava, raspuštanje ionako nekonstituisane skupštine, novi izbori pa je tako SNSD krenuo u nešto, što je bilo najlogičnije, da sazove sjednicu koalicionih partnera i da se vidi šta i kako, kolokvijalno govoreći.
Međutim sada se postavlja pitanje, ukoliko dođe do novog formiranja skupštinske većine, po uzoru na prethodni mandat, sa SNSDom na čelu, šta će Banjalučani zapravo dobiti? Nove blokade, ucjene, političke diverzije ili boljitak za građane? Za pretpostaviti je da će se nastaviti politička kriza iz koje niko neće izaći kao pobjednik. Barem ovu prvu godinu mandata.
Tanja Topić, politička analitičarka, navodi da Banjaluka već dugo nije imala ovako zategnutu političku situaciju.
“Političari su građane Banjaluke pretvorili u taoce vlastitih sukoba, zacementiravši ih u politici inata” rekla je Tanja Topić.