Nakon što su se SNSD-ovi narodni poslanici i načelnici opština s područja grada Istočno Sarajevo obratili javnosti prije nekoliko dana rekavši da ne žele Nenada Nešića za ministra, oni su ipak podržali Nešića nakon konsultacija s Dodikom.
„Da se glasa pojedinačno za ministre ja ne bih glasao za Nešića, ali pošto se glasa u paketu podržaću Savjet ministara“, rekao je juče nekoliko sati prije nego što je digao ruku za Nešića SNSD-ov zastupnik u Parlamentu BiH Miroslav Vujičić.
No, jasno je da SNSD-ovim funkcionerima iz Istočnog Sarajeva nije sporan samo Nešić, oni su godinama nezadovoljni raspodjelom moći koju dobija ministar Staša Košarac, a sada su nezadovoljni i imenovanjem Zorana Tegeltije za ministra finansija i trezora u Savjetu ministara.
Grupa okupljena oko Vujičića na mjestu Zorana Tegeltije bi radije vidjela kadar iz Istočnog Sarajeva. U javnosti se već pominje opcija da Tegeltija podnese ostavku i u zamjenu dobije poziciju direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
BUKA je pokušala kontaktirati vrh SNSD-a i HDZ-a, ali bezuspješno. Pristupačniji su bili njihovi zastupnici.
Vujičić kaže da ne može potvrditi da će Tegeltija biti zamijenjen, ali je između redovao rekao da se tome nada.
„Ne mogu Vam to potvrditi. To su sve medijske špekulacije, ali sigurno da ćemo imati učešće u Savjetu ministara, kroz imenovanja, agencije. Sad hoće li biti to baš ili nešto drugo vidjećemo“, rekao je Vujičić.
Da li to učešće podrazumijeva i ministra finansija i trezora iz regije Istočno Sarajevo, Vujičić kaže: „To je sve priča koja može imati osnova, ali i ne mora.“Na nedavnom sastanku sa stranačkim liderom Miloradom Dodikom, kaže, nije bilo razgovora o ovoj temi.
„Vidite, ne možemo mi razgovarati o tome jer to nije nadležnost Gradskog odbora SNSD-a. Dodik vodi kadrovsku politiku i dogovara te krupnije stavri. Ne možemo mi znati šta je dogovorio, i hoće li Tegeltija biti taj, ili neko drugi, neko treći. U Banja Luci smo pričali o drugim stvarima, ne o tome“, rekao je Vujičić.
Dodaje da možda više informacija ima Zoran Tegeltija, ali on se nije javljao na pozive novinara BUKE.
No, Vujičić ne krije svoje želje. Upitan da li bi volio da regija koju predstavlja ima svog ministra, odgovara potvrdno.
„Ja bih volio da je sve i jedan ministar iz Istočnog Sarajeva. To bih najviše volio. I u Vladi Republike Srpske, i u Savjetu ministara. Što nraavno nije izvodljivo i što nije realno“, dodao je Vujičić.
No, bez obzira koliku moć ima, Dodik ne odlučuje sam hoće li udovoljiti stranačkim kolegama u Istočnom Sarajevu. To će u velikoj mjeri zavisiti i od volje koalicionog partnera Dragana Čovića.
„Ne znam kakav je raspored međustranačkih dogovora oko pozicija na državnom nivou, između ostalog i Uprave za iindirektno oporezivanje BiH“, iskren je Vujičić.
Iz vrha HDZ-a BiH nismo uspjeli dobiti odgovor hoće li Dodiku prepustiti višegodišnje upravanje Upravom za indirektno oporezivanje. To, čini se, znaju samo Dragan Čović i Borjana Krišto.
Šef kluba zastupnika HDZ-a u državnom parlamentu Predrag Kožul kratko je za BUKU prokomentarisao cijelu situaciju rekavši da on nije učestvovao u pregovorima o raspodjeli vlasti.
„Ja to ne znam i teško mogu komentirati. UIO će vjerojatno morati dobiti direktora, a ko će to biti zaista ne znam. Je li HDZ spreman prepustiti SNSD-u to mjesto ne znam, to je dio razgovora i pregovora u kojima ne sudjelujem“, kazao je Kožul, jedan od rijetkih HDZ-ovaca koji je uvijek spreman govoriti za medije.
Dok čekamo da se javnosti saopšti odluka unutarstranačkih i međustranačkih dogovora, jasno je šta su čiji apetiti i da dvije osobe odlučuju čiji će apetiti biti zadovoljeni, a ko će ostati gladan.