Ujedinjeni Arapski Emirati grade golemi solarni sistem vrijedan 6 milijardi dolara koji će također isporučivati struju noću. Naftna država, koja je bila domaćin Svjetske konferencije o klimi 2023. i koja se obogatila od nafte, sada daje primjer za energetsku tranziciju.
Državna energetska firma Masdar najavila je izgradnju ogromne solarne i baterijske elektrane u blizini obale Abu Dhabija koja će opskrbljivati čistom električnom energijom 24 sata dnevno. Postrojenje, koje će koštati oko šest milijardi dolara, ima za cilj osigurati kontinuiranu proizvodnju energije od jednog gigavata, rekao je u utorak Sultan Al Jaber, predsjednik Masdara, šef državne naftne kompanije i ministar industrije i visoke tehnologije u UAE.
Veličina solarnog i baterijskog sistema omogućuje proizvodnju, skladištenje i isporuku toliko obnovljive energije da je sistem sposoban za osnovno opterećenje i može kontinuirano isporučivati jedan gigavat, što je prosječna snaga moderne nuklearne elektrane.
Al Jaber opisao je planirani sistem kao “odgovor na najveći izazov našeg vremena, pouzdano opskrbljivanje obnovljivom energijom – čak i noću”. Najveća prepreka za obnovljive izvore energije je prevladana, rekao je Al Jaber. “Prvi put možemo pretvoriti obnovljivu energiju u baznu energiju.”
Na površini od 90 kvadratnih kilometara u pustinji kod Abu Dhabija do 2027. godine trebali bi biti izgrađeni solarni sistemi snage 5 gigavata i baterijski sistemi kapaciteta od 19 GWh. Prema Masdaru, masivni sistem solarnih baterija mogao bi napajati stotine hiljada domova.
Svijest o potrebi dekarbonizacije raste u domaćoj industriji UAE, ali nedostaju klimatski prihvatljive subvencije i carine. UAE je među prvih deset zemalja s najvećim otkrivenim rezervama nafte i još uvijek planira povećavati proizvodnju plina i nafte.