Više od 6000 građana potisalo je peticiju za donošenje odluke o moratorijumu na geološka istraživanja i eksploataciju pronađenih ruda, minerala i drugih resursa na području planine Majevice, a radi postupka zaštite ovog područja.
Danas je ta inicijativa predana u Narodnu skupštinu Republike Srpske.
Potpisivanje peticije organizovano je Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, a prikupljanje potpisa trajalo je od 21. decembra 2024. godine.
Građansku inicijativu su pokrenula udruženja koji nastoje očuvati prirodne potencijale Majevice, njene jedinstvene prirodne i kulturno-istorijske vrijednosti od opasnosti koje dolaze sa planiranim otvaranjem rudnika litijuma i pratećih minerala. Stanovništvo majevičkog kraja se protivi otvaranju ovog rudnika, kao i načelnici osam lokalnih samouprava sa prostora Majevice koji su to i zvanično iskazali kroz potpisivanje zajedničke deklaracije.
“U ovom proteklom periodu uspjeli smo da skupimo 6057 potpisa po jako ružnom, hladnom i teškom vremenu, gdje su bile i snežne nepogode, gde su nam Lopari u Ljeviku bili sedam dana bez struje, bez grejanja. (0:59) Tako da mislimo da smo postigli ogroman uspeh sa ovim brojem potpisa, pa sada do nas šta su mogli da uradimo, uradili smo. Sljedeći korak je Narodna skupština Republike Srpske i naši narodni poslanici koji bi trebali da dobiju ovu građansku inicijativu, Mi se nadamo do kraja marta meseca 2025. upravo do onog perioda kada treba da istekne zakonski urok za podnošenje zakteva za dodelu koncesije za otvaranje rudnika litijuma na Majevici.” rekla je Snežana Jagodić-Vujić, iz ekološkog udruženja “Eko put” iz Bijeljine.
Ona je izrazila nadu da će poslanici da poslušaju volju naroda.
” Građani Majevice, znači kompletne Majevice, koje su sa strane Republike Srpske, iako je ista situacija i sa strane Federacije, znači Tuzlanski kanton, bukvalno svi se protive otvaranju rudnika litijuma na Majevici. Jedinstveni slučaj u sprovođenju ove građanske inicijative je bio taj da smo imali podršku lokalnih vlasti i opština Lopare, i lokalnih vlasti grada Bijeljina, koji su nam između ostalog omogućili i tehničku pomoć da možemo uopšte da sprovedemo prikupljanje potpisa. Na istoj smo strani, znači i lokalne vlasti i građani i mi kao ekološko odruženje, tako da se nadamo da će ova inicijativa da bude uspešna” rekla je Snežana Jagodić-Vujić
Sonja Kosanović, pravna savjetnica Centra za životnu sredinu rekla je da je građanska inicijativa provedena u potpunosti u sladu sa novim zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi iz 2024. godini.
“Potpisi su prikupljeni u navedenom periodu i ono što je značajno spomenuto u stvari jeste da je prikupljanje potpisa vršeno u roku koji je kraći od zakona propisanog roka, a opet je prikupljen dvostruko veći broj potpisa od onog koji je propisan zakonom kao minimalan. Građani očekuju od predstavnika koji sjede u Narodnoj skupštini da se građanska inicijativa nađe na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine i da se o njoj odlučuje u sladu sa zakonom.” rekla je Kosanović.
Podsjetimo, prema istraživanjima koja su obavljena, a koja se još uvijek izvode, na ovom području su pronađeni fosilni ostaci marinskih organizama koji datiraju još iz perioda Panonskog mora od prije deset do petnaest miliona godina, kao i endemske vrste koje ovo područje čine prioritetnim za zaštitu Natura 2000 područja.