Aktuelni predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, voli da poziva Srbe iz dijaspore da na izborima u zemljama u kojima žive i rade glasaju za političare i stranke koje on smatra najboljim za izgradnju „dobrih odnosa“ između Republike Srpske i tih zemalja.
Kada se Donald Tramp borio za svoj prvi predsjednički mandat u Bijeloj kući, uoči izbora 2016. godine, Dodik je slao poruke srpskoj dijaspori u SAD da glasaju za republikanskog kandidata za predsjednika najveće svjetske sile. Isto je radio i pred američke predsjedničke izbore prošle godine.
Uoči opštih izbora u Mađarskoj, u aprilu 2022. godine, aktuelni predsjednik Srpske otvoreno se svrstao na stranu partije mađarskog premijera Viktora Orbana, a Srbe u Mađarskoj pozivao je da glasaju za Orbanovu stranku „Fides“.
– Oni koji imaju pravo glasa u Mađarskoj, prema mojoj preporuci, glasaće za Vas – obećavao je Dodik Orbanu pred navedene izbore u toj zemlji.
Od ranije je, takođe, poznato da lider SNSD održava prijateljske veze s političarima iz austrijske Slobodarske partije, koju mnogi na Zapadu, pa i u samoj Austriji, doživljavaju kao ultradesničarsku stranku koja otvoreno flertuje s neonacističkom ideologijom.
Kako bilo, predsjednik Republike Srpske nastavio je s praksom davanja podrške kontroverznim političkim strankama širom Evrope koje se dovode u vezu s krajnom desnicom, pa čak i sljedbenicima nacističkih pokreta.
Tako je Milorad Dodik, prije par dana, preko društvenih mreža pozvao Srbe u Njemačkoj da na predstojećim izborima u toj zemlji glasaju za AfD (Altrenativa za Njemačku), političku stranku krajnje desnice koja posljednjih godina bilježi značajan rast popularnosti, prije svega u pokrajinama nekadašnje Istočne Njemačke.
– Izražavam svoju punu podršku politikama AfD i kandidatkinji Alis Vajdel, ističući da je AfD jedina stranka koja može vratiti Njemačku na put napretka. Apelujemo na glasače u Njemačkoj da podrže AfD kako bismo izgradili buduće dobre odnose Republike Srpske i Njemačke – poručio je Dodik.
Inače, Afd već godina “lebdi” na rubu zabrane političkog djelovanja u Njemačkoj jer mnogi u toj zemlji smatraju da se radi o partiji koja baštini nacističke “tekovine” iz mračne prošlosti te zemlje s početka tridesetih i četrdestih godina prošlog vijeka.
Između ostalog, u političkom programu AfD navodi se zalaganje za prekid evrozone, protivljenje primanju migranata u Njemačku, širenju “islamskog uticaja”, a pojedini lideri te partije zalažu se za protjerivanje svih stranaca iz Njemačke, pa samim tim i Srba.
Izbori u Njemačkoj zakazani su 23. februara, a prema trenutnim ispitivanjima javnog mnjenja najveću podršku birača trebalo bi da dobije CDU/CSU, dok je AfD na istorijskom drugom mjestu. Trenutno vladajući SPD je tek na trećem mjestu popularnosti među njemačkim biračima.