Prikupljeno više od 5.000 potpisa: Traži se zaštita Majevice umjesto rudnika litijuma!

Načelnici okolnih opština poručili su da će svaki pokušaj rudarenja na Majevici zajednički osporiti radi očuvanja života mještana i prirodnih bogatstava ovog područja.

Prikupljeno više od 5.000 potpisa: Traži se zaštita Majevice umjesto rudnika litijuma!

Predstavnici udruženja Eko put iz Bijeljine, Čuvari Majevice i PEU Korak iz Zvornika predaće sutra Narodnoj skupštini Republike Srpske peticiju za donošenje odluke o moratorijumu na geološka istraživanja i eksploataciju pronađenih ruda, minerala i drugih resursa na području planine Majevice, a radi postupka zaštite ovog područja.

Potpisivanje peticije organizovano je u gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, a prikupljanje potpisa trajalo je od 21. decembra 2024. godine. Potrebno je najmanje 3000 potpisa kako bi se inicijativa zvanično našla na dnevnom redu Narodne skupštine RS i kako bi se o njoj glasalo, a tokom peticije za Majevicu prikupljeno je više od 5000 potpisa.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Građansku inicijativu su pokrenula udruženja koji nastoje očuvati prirodne potencijale Majevice, njene jedinstvene prirodne i kulturno-istorijske vrijednosti od opasnosti koje dolaze sa planiranim otvaranjem rudnika litijuma i pratećih minerala. Stanovništvo majevičkog kraja se protivi otvaranju ovog rudnika, kao i načelnici osam lokalnih samouprava sa prostora Majevice koji su to i zvanično iskazali kroz potpisivanje zajedničke deklaracije.

Načelnici i gradonačelnici osam lokalnih zajednica – Lopare, Tuzla, Brčko distrikt BiH, Čelić, Ugljevik, Teočak, Bijeljina i Sapna – sastali su se prošle godine da bi razgovarali i uskladili mjere djelovanja kada je riječ o borbi protiv rudarenja litijuma na Majevici.

Predstavnici osam lokalnih zajednica potpisali su zajedničku izjavu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Reperkusije po zdravlje su zaista velike, što je i dokazano. Pitanje je koliko će moguće biti i živjeti poslije na tom prostoru. Turizam i litijum ne idu zajedno, biće ugrožena poljoprivreda, akvakultura – život u tom radijusu neće biti moguć”, upozorio je Zijad Nišić, gradonačelnik Brčkog.

Almir Šuta, sekretar Gradske uprave Grada Tuzla, podsjetio je na njihovu deklaraciju od 4. septembra kojom se izražava oštro protivljenje eksploataciji litijuma na području Majevice: “U tom pogledu na današnjem sastanku smo se dogovorili da će svih ovih 8 jedinica lokalne samoupave zajednički nastupati”.

Načelnici okolnih opština poručili su da će svaki pokušaj rudarenja na Majevici zajednički osporiti radi očuvanja života mještana i prirodnih bogatstava ovog područja.

Podsjećamo, prema istraživanjima koja su obavljena, a koja se još uvijek izvode, na ovom području su pronađeni fosilni ostaci marinskih organizama koji datiraju još iz perioda Panonskog mora od prije deset do petnaest miliona godina, kao i endemske vrste koje ovo područje čine prioritetnim za zaštitu Natura 2000 područja.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije