Lokalni izbori 2024. godine u BiH provedeni su generalno uspješno, uz zabilježene slučajeve kršenja izbornih pravila, izolovane incidente, te izazove u procesima glasanja i brojanja glasova. Integritet izbora je unaprijeđen kroz izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, a testiranje novih tehnologija ocijenjeno je izuzetno uspješno, ističu iz Kolacije “Pod lupom”.
Izmjene Izbornog zakona BiH dovele su do unapređenja integriteta izbora u predizbornom periodu, poput reforme biračkih odbora, zabrane preuranjene kampanje i konkretizacije zloupotrebe javnih resursa. Uprkos tome, zabilježeno je 1367 izbornih nepravilnosti od kojih se najveći broj odnosi upravo na reformisane segmente, što pokazuje da promjene, iako pozitivne, zahtijevaju posvećenu implementaciju i nadzor.
Izborni dan protekao je u skladu sa izbornim pravilima na većini biračkih mjesta uz ponavljanje „tradicionalnih“ nepravilnosti kao što su porodično glasanje, zloupotreba pomoći pri glasanju i pritisci na birače. Zabilježeno je 149 težih kršenja izbornih pravila koja su uspješno spriječena u toku izbornog dana. Izmjene i dopune Izbornog zakona BiH omogućile su i uvođenje novih tehnologija. Pod lupom je ocijenila da je testiranje novih tehnologija uspješno realizovano u okviru pilot projekata. Na biračkim mjestima sa skenerima glasačkih listića i elektronskom identifikacijom birača uočeno je manje nepravilnosti u procesu glasanja i brojanja glasova, što samo potvrđuje da se na narednim Općima izborima nove tehnologije moraju uvesti na sva biračka mjesta, te da se sa pripremama treba krenuti odmah.
Zabrinjavaju određene ekstremne vrijednosti koje su zabilježene na izborni dan. Izlaznost na 3,8% biračkih mjesta veća je od 75%, a na 8,3% biračkih mjesta zabilježeno je više od 10% nevažećih listića za vijeće/skupštinu. Oboje ukazuje na potencijalne izborne krađe i prevare.
Postizborni period obilježile su brojne aktivnosti i izazovi. Centralna izborna komisija (CIK) BiH donijela je naredbe o ponovnom brojanju glasova na 186 biračkih mjesta zbog uočenih nepravilnosti. Koalicija „Pod lupom“ podnijela je zahtjeve za ponovno brojanje na 442 biračka mjesta i ponovno brojanje glasova putem pošte u 3 osnovne izborne jedinice, ali su svi zahtjevi odbijeni. Tokom ponovnog brojanja, otkrivene su nepravilnosti poput neslaganja rezultata i glasačkih listića bez pečata i/ili potpisa.
Trenutno se odvija svojevrsno izigravanje izborne volje građana i građanki i političke igre sa dodijeljenim mandatima. Do sada je zabilježeno 236 odustajanja od dodijeljenih mandata.
Iako su broj i iznos izrečenih sankcija značajno veći u odnosnu na ranije izborne cikluse, mnoge izrečene kazne nisu bile odvraćajućeg karaktera, što je dovelo do ponavljanja izbornih nepravilnosti. Prema dostupnim podacima, do 15.12.2024. godine CIK BiH zaprimila je ukupno 1480 prijava nepravilnosti, od kojih je svaka deseta rezultirala novčanom kaznom. U 159 izrečenih sankcija, ukupan iznos kazni je 859.500 KM. Prosječna izrečena kazna iznosila je 5.405 KM, dok najniža moguća iznosi 3.000 KM, a najviša 30.000 KM za političke subjekte i 15.000 KM za kandidate/kinje na izborima. Prosječna izrečena kazna je skoro pa minimalna, a pojedini višestruki prekršioci izbornih pravila mogli su biti sankcionisani i do 12 puta većim iznosima. Također, izgledno je da ne postoji sistem odabira prioriteta za postupanje po prijavama izbornih nepravilnosti i da je praksa sankcionisanja neujednačena.
Koalicija „Pod lupom“ podnijela je 442 prijave, od kojih je do sada 87 rezultiralo sankcijama. To uključuje 34 novčane kazne i 53 odluke kojima je 59 osoba uklonjeno iz članstva u biračkim odborima zbog dokazanih nepravilnosti. Ukupno, na osnovu prijava Koalicije „Pod lupom“, izrečene su kazne u iznosu od 158.500 KM. Međutim, zabrinjava što 271 prijava i dalje nije razmatrana, iako su neke podnesene još u julu 2024. godine. Ovaj usporen proces sankcionisanja dodatno narušava povjerenje u pravovremenu i adekvatnu reakciju nadležnih institucija.
Koalicija „Pod lupom“ nakon svakih izbora daje preporuke za unapređenje izbornog procesa. Do sada su djelimično ili u potpunosti implenetirane 54 preporuke Koalicije „Pod lupom“ u izborna pravila u BiH, a nakon Lokalnih izbora 2024. godine, Koalicija „Pod lupom“ je kreirala 42 preporuke, od kojih je 5 prioritetnih preporuka.
POTREBNE REFORME
Koalicija „Pod lupom“ u prioritetnim preporukama naglašava potrebu za sistemskim reformama kako bi izbori u BiH bili slobodniji i pošteniji. Uvođenje novih tehnologija na svim biračkim mjestima ključni je prioritet jer će se samo tako spriječiti brojne dokazane izborne krađe i prevare. Također, neophodno je osigurati blagovremeno i adekvatno sankcionisanje svih uočenih nepravilnosti kako bi se povećalo povjerenje građana u izborni proces.
Iz Koalicije „Pod lupom“ ističu i da se transparentnost može dodatno osnažiti javnim objavljivanjem Centralnog biračkog spiska, te da bi se kvalitet rada biračkih odbora poboljšao kroz izradu baze obučenih nestranačkih kandidata u vremenu prije izbora. Konačno, pojednostavljenje procesa akreditovanja nestranačkih posmatrača bilo bi ključno za osiguranje nepristrasnog nadzora izbora i jačanje demokratskih principa u zemlji.