Ova inicijativa nadovezuje se na uspjeh programa „UniCredit za CIE 2024“, koji je omogućio povoljno finansiranje u iznosu većem od 2 milijarde evra te osigurao podršku u upravljanju računima i savjetovanju za više od 9.300 mikro i malih korporativnih klijenata širom regije.
Pokretanje programa „UniCredit za CIE 2025“ objavljeno je na Forumu centralne i istočne Evrope, uticajnom događaju koji okuplja više od 2.000 učesnika iz finansijskog sektora, uključujući izdavaoce, investitore i kreatore politika iz više od 45 zemalja.
U skladu sa vizijom UniCredita da bude Banka za budućnost Evrope, „UniCredit za CIE 2025“ uključuje:
Povoljno finansiranje
- Dostupnost više od 2,3 milijarde evra finansijske podrške putem 57 programa, u saradnji sa više od 20 međunarodnih partnera, uključujući EIB, EIF i EBRD.
- Više od 9.000 preduzeća će imati koristi od nižih zahtjeva za kolateral i povoljnijih uslova finansiranja, posebnih uslova za upravljanje računima, mentorstva, programa savetovanja o ESG standardima i drugih usluga.
Upravljanje računima
- Prilagođena rješenja, uključujući oslobađanje od naknada za organizacije iz trećeg sektora i pakete dobrodošlice za nove klijente, usklađene s potrebama lokalnih tržišta.
Savjetodavne usluge
- Podrška za prelazak na održive poslovne prakse kroz radionice, događaje, mentorstvo i programe razvoja za vlasnike malih preduzeća.
Cilj ovih inicijativa jeste osnažiti preduzeća za prihvatanje inovacija i tehnologije te unaprijediti njihovo poslovanje.
Teodora Petkova, direktorica UniCredit-a za centralnu i istočnu Evropu, izjavila je:
„Centralna i istočna Evropa je strateški region rasta za Evropu i UniCredit. Mi smo snažan i pouzdan partner koji podržava svoje klijente kroz inovativne inicijative poput UniCredit za CIE, dok ostvarujemo našu svrhu osnaživanja razvoja zajednica u kojima poslujemo.”
S programom „UniCredit za CIE 2025“, UniCredit potvrđuje svoju posvećenost podsticanju rasta i održivosti u sektoru mikro i malih preduzeća, postavljajući temelje za konkurentniji region centralne i istočne Evrope.
Istraživanja UniCredita pokazuju da mala i srednja preduzeća (SME) igraju važnu ulogu u ekonomijama centralne i istočne Evrope. Ona više doprinose ukupnom prometu, zaposlenosti i BDP-u nego velika preduzeća, ali imaju nižu produktivnost u poređenju sa većim kompanijama. Jedna od mjera za rješavanje ovog problema je dalje unapređenje pristupa finansiranju, a „UniCredit za CIE“ je korak u tom pravcu.
Prema makroekonomistima UniCredita, poslovanje u CEE regiji suočiće se sa izazovima u 2025. godini. Ipak, očekuje se rast između 2% i 3% u većini zemalja CEE regije, što je iznad stopa rasta u zapadnoj Europi. Taj rast će uglavnom biti podstaknut domaćom potražnjom. Potrošnja će biti podržana još uvijek uskim tržištima rada. Zaposlenost će rasti, prvenstveno u uslužnim sektorima, iako se u većini zemalja bilježi smanjenje otvaranja novih radnih mjesta u industriji.