U Njemačkoj se starosna granica za penzionisanje pomjera za dva mjeseca svake godine.
U2025. treba da imate 66 godina i dva mjeseca i samo pet godina radnog staža. Dugogodišnji osiguranici sa 45 godina staža, mlađi od 65 godina, mogu otići u penziju ranije, dok majke sa 63 godine.
Njemački korisnici penzija ove godine se suočavaju sa povećanjem od oko 3,5 odsto.
Redovna starosna granica za odlazak u penziju u Njemačkoj 2025. godine je 66 godina i dva mjeseca. Svi rođeni u januaru 1959. godine mogu da odu u redovnu penziju u aprilu ove godine, ako imaju minimalni staž osiguranja od pet godina, piše fenik-magazin.de
U narednim godinama starosna granica će se podizati korak po korak za dva mjeseca za svaku mlađu starosnu grupu. Hrvati idu u penziju sa 65 godina, a starosna granica za odlazak u penziju za žene biće podignuta na 63 godine i devet mjeseci 2025. godine. Oni će moći da odu u prijevremenu penziju kada navrše 58 i po godina i imaju 33 i po godine staža, o čemu više možete pročitati ovde.
Dugogodišnji osiguranici mogu ranije u penziju
Svako ko navrši 45 godina staža osiguranja može, kao i do sada, da ode u penziju prije punoljetstva. Međutim, ovo više nije odlazak u penziju sa 63 godine, jer se granica postepeno pomjera za dva mjeseca do 65. godine. Za one koji će 2025. godine proslaviti 64. rođendan, starosna granica je 64 godine i šest mjeseci. U staž od 45 godina uračunavaju se svi periodi zaposlenja za koje se plaćaju doprinosi za socijalno osiguranje. Svako ko je rano počeo sa šegrtovanjem, oko 16 godina i radio cijeli život, lako ispunjava ovaj uslov. Međutim, svako ko je kasno ušao u radni vijek, na primjer akademik, ili već duže vrijeme prima naknadu za nezaposlene, ne može da prima ovu penziju.
Dugogodišnji osiguranici u Hrvatskoj mogu otići u penziju sa 60 godina, kada navrše 41 godinu radnog staža. Sve ih je više, penzije su im natprosječne, a više o ovoj grupi penzionera pisali smo ovdje.
Mnoge majke imaju pravo na starosnu penziju, čak i ako su duže vrijeme bez posla. Takozvani periodi djetinjstva se računaju kada se proverava da li je za ovu penziju potrebno 45 godina staža osiguranja. Dovoljno je 35 godina osiguranja.
Ova penzija se može primati sa navršenih 63 godine. Svako rođeno 1962. godine može dobiti starosnu penziju za one sa dugoročnim osiguranjem.
Procjenjuje se da će rast penzija biti oko 3,5 odsto
Ako ste rođeni 1963. godine, invalidsku penziju možete dobiti sa 61 godinu i deset mjeseci. Možete dobiti tešku invalidsku penziju sa odbicima do tri godine prije normalne starosti za upis u ovu penziju.
Za one rođene 1961. godine starosna granica za redovno primanje ove penzije je 64 godine i šest mjeseci. Ova starosna penzija dostupna je samo osobama sa utvrđenim teškim invaliditetom.
Usklađivanje penzija će se, kao i uvijek, obaviti 1. jula. Izvještaj o penzijskom osiguranju za 2024. očekuje povećanje od oko 3,5 odsto. Njemačko penzijsko osiguranje trenutno očekuje nešto veće povećanje. Tačan iznos povećanja penzija biće poznat tek na proljeće