Nakon gotovo godinu dana rata između Izraela i Hezbolaha, koji uživa podršku Irana, Liban je u rujnu doživio šok kada su eksplodirale hiljade pejdžera i toki-vokija pripadnika Hezbolaha.
Dvojica penzionisanih visokih oficira Mossada, koji su bili ključni u ovoj višegodišnjoj operaciji, otkrili su za CBS kako su konstruisali ove uređaje i podmetnuli ih u ruke Hezbolaha. Ova operacija izazvala je lančani efekat koji je oslabio Iran i njegove saveznike, dok je Hezbolah u Libanu pretrpio veliki poraz.
“Želimo da se osjećaju ranjivo, što i jesu,” rekao je Michael, jedan od bivših agenata Mossada, koji je govorio za 60 Minutes pod maskom i koristeći pseudonim. “Ne možemo ponoviti istu taktiku. Već smo prešli na sljedeći korak, a oni će morati nagađati što je to.”
Toki-voki kao oružje
Priprema za ovu operaciju započela je prije više od deset godina. Toki-vokiji su sadržavali bateriju izrađenu u Mossadovim pogonima, koja je skrivala eksplozivnu napravu. Uređaji su bili namijenjeni za taktičke prsluke vojnika.
Hezbolah je, nesvjestan opasnosti, kupio više od 16.000 ovih uređaja. “Dobro su prošli s cijenom,” rekao je Michael, napominjući da cijena nije smjela biti preniska kako ne bi izazvala sumnju.
Od toki-vokija do pejdžera
U 2022. Mossad je počeo raditi na pejdžerima koje bi pripadnici Hezbolaha stalno nosili sa sobom. Ovi uređaji, proizvedeni kroz mrežu lažnih firmi, sadržavali su precizno kalibrirane eksplozive koji su mogli povrijediti nositelja, ali ne i osobe u blizini.
“Ispitivali smo sve kako bismo minimizirali štetu,” rekao je Gabriel, još jedan bivši agent Mossada. “Uređaji nisu imali mogućnost praćenja; bile su to samo mini bombe.”
Aktivacija
Pločice s eksplozivima aktivirane su 17. septembra, izazvavši haos u Libanu. Hiljade su ranjene, a strah se proširio zemljom. Dan kasnije aktivirani su i toki-vokiji, a neki od njih eksplodirali su na sahranama žrtava pejdžera.
Prema Mossadu, cilj nije bio samo uništiti neprijatelja, već i stvoriti trajni osjećaj ranjivosti unutar Hezbolaha.
Kraj operacije i posljedice
Nakon napada, izraelske snage pokrenule su vazdušne udare, ubivši više od 1.000 ljudi. Krajem oktobra, nakon napada na bunker vođe Hezbolaha Hassana Nasrallaha, objavljen je prekid vatre.
“Operacija je bila prekretnica,” rekao je Gabriel. “Hezbolah je ostao bez vodstva i motivacije, tražeći prekid rata.”