Građani Republike Srpske uskoro će se suočiti s povećanjem cijene električne energije, što će, prema mišljenju ekonomista, izazvati domino efekat na cijene osnovnih životnih namirnica i usluga. Dok vlasti obećavaju da će povećanje biti minimalno, poslodavci i analitičari upozoravaju da će efekti biti dalekosežni i osjetni za svakog građanina.
Prema podacima Saveza sindikata RS, minimalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu već premašuje 2.500 KM, dok prosječna plata dostiže tek polovinu tog iznosa. Lančani efekti novih povećanja cijena već se naslućuju, a na pomolu je još skuplja osnovna potrošačka korpa
“Pogledajte samo koliko se smanjila kupovna moć, Poskupljenja su konstantna. Mi u BiH imamo proizvode koji su skuplji nego u zemljama gdje je daleko veći životni standard. Takođe, jedina smo zemlja koja ima PDV za sve isto: od kifle – do mercedesa. To nigdje nema. Trebalo bi ograničiti i marže i regulisati PDV, ali za sve to nema političke volje. Zato, svako povećanje koje se desi, kao sada – poećanje struje- kod nas odmah vodi ka lančanom talasu novih poskupljenja”, kaže za Buku Jovan Vasilić , predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine.
Povećanje cijene struje
Prema informacijama iz nadležnih institucija, novo povećanje cijene struje primarno će pogoditi pravna lica, ali se očekuje i korigovanje tarifa za domaćinstva. Predstavnici Elektroprivrede RS navode da je poskupljenje nužno zbog rasta troškova proizvodnje i održavanja elektroenergetskog sistema, ali građani izražavaju bojazan da će se ovaj udar ubrzo preliti na njihove svakodnevne troškove.
” Cijena nabavke električne energije veća je od prethodno korišćene cijene za 20,8%, dok će povećanje ukupnog računa za krajnje kupce iz kategorije domaćinstava iznositi u prosjeku 7,9%. Ukupan račun za male kupce iz kategorije Ostale potrošnje kojima se obračunska snaga ne utvrđuje mjerenjem (2. i 3. tarifna grupa) se neće mijenjati”, saopštili su iz Elektroprivrede.
Vlada obećava minimalan udar, ali građani se već pitaju – kako preživjeti?
Povećanje cijene struje već je pokrenulo reakcije privrednika. Ekonomisti upozoravaju da bi moglo doći do poskupljenja pekarskih proizvoda – koji su ,kako se ranije pokazalo, prvi na listi za povećanje cijena.
“Cijena hljeba i pekarskih proizvoda sada je stabilna. U ovom trenutku nema korekcije cijena, za sad cijene ostaju kakve jesu, nadam se da neće doći do poskupljenja u narednom periodu, ali to ne zavisi samo od nas. Za sada imamo dovoljno količina brašna da do nestašice neće doći a što se tiče cijene ona će se mijenjati, ali do kada- to ne možemo da predvidimo”, kaže za Buku Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina.
Slična situacija je i u mljekarskom i mesnom sektoru.
“Hrana je skupa, a cijene konstantno rastu. Pri tom se suočavamo sa problemima u proizvodnji, manjkom robe – suša je ovog ljeta učinila svoje. U jednom momentu imamo tržišne viškove koje nemamo gdje prodati, u drugom trenutku je problem nabavka kjvalitetne sirovine. Uvoz uništava domaću proizvodnju i jako je teško pored svih tih izazova održati stabilnost na tržištu. A onda i oscilacije, poskupljenja. Mi se prilagođavamo kako znamo i umijemo trudeći se da održimo proizvodnju ali i da ispoštujemo kupca i omogućimo dostupnme cijene”, kaže za Buku Milenko Zupur vlasnik mesne industrije “Globus” iz Bijeljine.
Pravi udar, upozoravaju ekonomisti, tek slijedi. Najavljeno poskupljenje struje bi, navode, moglo izazvati velike poremećaje na tržištu.
“Inflacija se smiruje robom.A mi roba nemamo. Naša inflacija je uvozna, tu prvenstveno mislim na hanu- gdje su skokovi najčešći. A kod nas je deficit u uvozu hrane jednak našoj proizvodnji. Nemamo svoje proizvodnje, a nemamo robnih rezervi, koje bi amortizovale skokove.”,kaže za Buku Aleksa Milojević ekonomski analitičar.
Uticaj na standard građana
Prosječna plata u RS trenutno iznosi oko 1.200 KM, dok su troškovi života znatno viši. Uz nova poskupljenja, kućni budžeti biće još više opterećeni, što bi moglo dovesti do dodatnog pada životnog standarda.
“Ovo je udar na sve nas. Već sad jedva sastavljamo kraj s krajem, a sa skupljom hranom i računima bit će još gore. Ja sa svojom penzijom od 410 maraka mogu samo da kupim lijekove i platim račune, i šta još mogu kupiti od onoga što mi ostane. Ništa! Gledam kako da preživim mjesec? Hrana je postala luksuz, dovedeni smo svi u situaciju da smo postali socijalni slučajevi”, kaže za Buku Radislav Pantić, penzioner iz Bijeljine
Moguća rješenja?
Ekonomisti predlažu subvencije za najugroženije kategorije stanovništva kao privremeno rješenje. Također, preporučuje se povećanje energetske efikasnosti i ulaganje u obnovljive izvore energije kako bi se smanjila zavisnost od poskupljenja električne energije.
“Vlada mora hitno reagovati i naći način da ublaži ovaj udar. U suprotnom, suočićemo se s ozbiljnim socijalnim i ekonomskim posljedicama. Inflacija je otišla u tačku, a nama vlasti “mažu oči” da je ovo sve privremeno. Cijena uvoznih roba će naglo da skoči,a mi smo potpuno nepripremljeni. Naše vlasti nemaju mjere kojima bi odgovorili na sve ove izazove. A mogli bi, samo da hoće”, tvrdi Milojević za Buku.
Povećanje cijena struje u Republici Srpskoj samo je prvi u nizu udaraca koji će pogoditi građane. Bez konkretnih mjera za zaštitu najugroženijih, većina stanovništva mogla bi se naći u još težoj finansijskoj situaciji, dok se lančani efekti poskupljenja šire na sve sfere života.
Prema podacima Agencije za statistiku, svaka peta osoba u našoj zemlji živi ispod linije siromaštva, dok se broj zahtjeva za korisnika u javnim kuhinjama svakodnevno povećava.