Vlasti u BiH na svim nivoima pale su na testu pravovremene i efikasnije pomoći područjima u zemlji koje su pogodile poplave u noći između 3. i 4. oktobra ove godine.
O tome svjedoče nevolje ljudi, naročito iz Jablanice koji i nakon dva i po mjeseca od katastrofalnih poplava žive u neizvjesnosti i strahu i na pomolu još nema sistemskog rješenja njihovih problema.
Opravdana strahovanja
Nažalost, još uvijek se tek priča o procjeni šteta na poplavljenim područjima, a Vijeće ministara BiH tek je prije nekoliko dana, uprkos alarmantnoj situaciji odlučilo podijeliti oko 20 miliona maraka donacija koje su skoro dva mjeseca ‘ležale’ na računu Ministarstva finansija i trezora BiH.
Najvećim dijelom riječ je o donaciji Hrvatske u iznosu od 10 miliona eura koje su uplaćene još u oktobru a podijeljene u decembru.
Da je vlast trebala taj novac podijeliti za svoje potrebe sigurno bi odluke brže bile donošene.
S obzirom na sporost i inertnost vlasti pri rješavanju problema na poplavljenim područjima, sada s pravom vlada zabrinutost hoće li Bosna i Hercegovina uspjeti u roku i ispravno ispuniti aplikaciju za pristup sredstvima Fonda solidarnosti Evropske unije iz kojeg bi BiH trebalo biti uplaćeno 20 miliona eura u cilju saniranja posljedica poplava.
Naime, 26. decembra ističe rok do kojeg bi BiH trebala predati ispunjenu aplikaciju Fondu solidarnosti EU koji inače koriste članice EU, ali koji je otvoren i za zemlje koje imaju kandidatski status.
Vijeće ministara BiH je 7. novembra formiralo i tim od predstavnika državnih institucija i direktora entitetskih uprava civilnih zaštita koji je imao zadatak da do 26. decembra u saradnji s nadležnim federalnim, a po potrebi i kantonalnim i gradskim institucijama pripremi procjenu štete od posljedica poplava.
Ubrzo će dan D
Ti podaci su trebali biti korišteni za popunjavanje aplikacije, a u taj proces je trebala biti uključena i Direkcija za evropske integracije.
U proteklom periodu je vršena validacija prikupljenih podataka s terena, a kako saznaje Raport došlo je i do određenih problema u popunjavanju aplikacije.
Naime, procjena šteta u FBiH obavlja se u skladu s Uredbom o jedinstvenoj metodologiji za procjenu šteta od prirodnih i drugih nepogoda, dok svi podaci za apliciranje prema Fondu solidarnosti EU-a moraju biti prilagođeni metodologiji koju zahtijeva Evropska unija.
Domaće snage navodno se nisu najbolje snašle u tom poslu, pa je zbog toga prema saznanjima Raporta, pomoć pri primjeni odgovarajućih metodoloških okvira za procjenu šteta po modelima Evropske unije, BiH zatražila i dobila pomoć stručnjaka iz Republike Hrvatske i Evropske banke za obnovu i razvoj.
Raport je pokušao dobiti informaciju o statusu aplikacije od pojedinih članova tima zaduženih za njeno popunjavanje, ali oni nisu odgovarali na naše telefonske pozive.
No, ubrzo će četvrtak, pa ćemo znati hoće li Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH predati aplikaciju Evropskoj komisiji ili ćemo propustiti još jednu šansu za dobijanje evropskih miliona za kojima vape poplavljena područja.