Prava koja se i dalje krše: Roditeljima dozvoljen boravak sa djecom do sedam godina na bolničkom liječenju

U medijima se pojavila informacija da se roditeljima u Republici Srpskoj i dalje naplaćuje ležanje u bolnici sa malom djecom, odnosno da im porodični ljekari ne daju adekvatne uputnice za ležanje sa djetetom u bolnici.

Roditeljima djece do sedam godina dozvoljen je boravak sa djecom na bolničkom liječenju i da bi to pravo ostvarili moraju da dobiju uputnicu od porodičnog ljekara.

Pravnik Milorad Mitrović kaže da je pratnja drugog lica dio bolničke zdravstvene zaštite koja se obezbjeđuje na trošak obaveznog zdravstvenog osiguranja i ne smije se naplaćivati roditeljima djece koja se nalaze na bolničkom liječenju.

“Dešava se, da li zbog neznanja, neinformisanosti ili nekih drugih razloga da se ne omogući ostvarivanje ovog prava u punom kapacitetu, što govori u prilog tome da se svi moramo bolje upoznati sa svojim pravima i obavezama, kako mi kao građani tako i zdravstveni radnici. Za ova prava smo se mukotrpno borili i izborili, ali očito moramo nastaviti jer, kako navodite, po svemu sudeći postoje kršenja ili uslovljavanja ostvarivanja ovog prava”, rekao je za BUKU Mitrović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Podsjeća da su u svakoj Filijali Fonda zdravstvenog osiguranja RS imenovani zaštitnici prava osiguranih lica koji pružaju stručnu i tehničku pomoć kod ostvarivanja prava i koji upućuju primjedbe i pritužbe osiguranih lica u proceduru zaštite prava.

“Nažalost skoro nijedno pravo se ne ostvaruje po automatizmu. Ovo pravo je od velikog značaja za roditelje, ali prvenstveno za djecu na bolničkom liječenju, koja su preplašena i istraumirana samom činjeniicom da se nalaze na bolničkom liječenju”, ističe naš sagovornik.

Podsjetimo da je Udruženje za podršku i promociju prava djece i roditelja “Moje dijete” iz Banjaluke uputilo inicijativu Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, kako bi sva djeca do 15 godina dobila pravo na pratnju jednog od roditelja ili staratelja tokom ležanja u bolnicama u Srpskoj. Ova inicijativa i dalje nije usvojena.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

ŠTA KAŽE ZAKON

Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, član 35, propisuje da djeca do 15 godina imaju pravo na pratnju, ukoliko postoji medicinska indikacija.

Prema ovom Zakonu, pratnja drugog lica se obezbjeđuje na prijedlog doktora medicine kod koga je dijete ili lice registrovano, odnosno doktora medicine specijaliste pedijatrije ili doktora medicine koji je zaposlen u zdravstvenoj ustanovi u kojoj se dijete ili lice liječi, i podrazumijeva:

  • smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju za majku djeteta dok postoji potreba dojenja,
  • smještaj uz dijete za jednog od roditelja, usvojitelja ili staratelja djeteta sa smetnjama u razvoju u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast socijalne zaštite,
  • smještaj uz dijete za jednog od roditelja, usvojitelja ili staratelja djeteta mlađeg od 15 godina ukoliko postoje medicinske indikacije,
  • smještaj uz dijete za jednog od roditelja, usvojitelja ili staratelja lica starijeg od 18 godina kojem je utvrđena potpuna poslovna nesposobnost ili nad kojim je produženo roditeljsko pravo,
  • dnevni smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju za jednog od roditelja, usvojitelja ili staratelja djeteta mlađeg od sedam godina,
  • dnevni smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju za jednog od roditelja, usvojitelja ili staratelja djeteta koje ima utvrđene teškoće u razvoju u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast socijalne zaštite i
  • dnevni smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju za jednog od roditelja, usvojitelja ili staratelja djeteta mlađeg od 18 godina koje je oboljelo od maligne bolesti.

Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije