Sjedinjenih Američkih Država samo jedan dan dijeli od toga da ostane bez novca dok Kongres pokušava smisliti kratkoročni plan finansiranja. Predstavnički dom sinoć nije uspio usvojiti revidirani plan potrošnje koji su predložili republikanci kako bi se spriječilo gašenje vlade.
Za usvajanje je bila potrebna dvotrećinska većina u Predstavničkom domu, ali taj uslov nije ispunjen. Čak je i 38 republikanaca glasalo protiv, zajedno s većinom demokrata. Novoizabrani predsjednik Donald Trump osujetio je prethodni sporazum o finansiranju, koji je republikanski predsjednik Predstavničkog doma Mike Johnson sklopio s demokratima.
Trumpova osuda tog dvostranačkog sporazuma uslijedila je nakon što je taj sporazum žestoko kritikovao i tehnološki milijarder Elon Musk. Zamjenski zakon koji je odobrio Trump povezivao bi vladino finansiranje s dvogodišnjom suspenzijom ograničenja saveznog duga, koje određuje koliko vlada može posuditi za plaćanje svojih računa.
Lider manjine u Predstavničkom domu Hakeem Jeffries, najviši demokrat u domu, nazvao je prijedlog “smiješnim”. Predsjednik Predsjedničkog doma sad mora smisliti novi prijedlog, a sat mu otkucava, piše BBC a prenosi Index.hr
Zatvaranje vlade koje je sada na pomolu može se pratiti unazad do septembra. Johnsonu tada nije prošao prijedlog šestomjesečnog produženja finansiranja. Većinom su demokrati glasali protiv produženja, koje je uključivalo mjeru (SAVE Act) kojom se zahtijeva dokaz o državljanstvu za glasanje na izborima.
Johnson i republikanci u Predstavničkom domu predstavili su juče pojednostavljeni zakon, koji potom nije prošao na glasanju. Nije jasno što će dalje učiniti. Očekuje se da će se predstavnici vratiti na svoja radna mjesta u petak ujutro po američkom vremenu, što znači da će imati manje od 24 sata do potencijalnog gašenja vlade.
Jasno je da je stranačka igra okrivljavanja u punom zamahu. Nakon što je prijedlog zakona od četvrtka oboren, Johnson je izjavio da je “vrlo razočaravajuće” što su gotovo svi demokrati u Predstavničkom domu glasali protiv njega. Johnsonu će vjerojatno trebati podrška demokrata, pogotovo jer su ove sedmice postale jasne podjele unutar njegove vlastite stranke oko prijedloga zakona.
Ali malo je vjerovatno da će demokrati podržati Johnsonov izmijenjeni prijedlog zakona o finansiranju jer ga okrivljuju za kršenje njihovog dvostranačkog sporazuma. “Ako prekršite dvostranački sporazum, snosite posljedice koje slijede”, objavio je lider demokratske manjine u Predstavničkom domu Hakeem Jeffries.
Demokratska zastupnica iz Connecticuta Rosa DeLauro nazvala je milijardera “predsjednikom Muskom”, na što su se kolege demokrati nasmijali. “Predsjednik Musk je rekao ‘nemoj to činiti, zatvori vladu'”, naglasila je. Ipak, Johnson mora pronaći način da pridobije demokrate kako bi se usvojio zakon o potrošnji. Vrijeme je važan faktor, jer pregovori obično traju sedmicama.