Iz nevladine organizacije “Eko akcija” iz BiH najavili su podnošenje krivičnih prijava protiv odgovornih lica u Vladi, ministarstvima i institucijama Kantona Sarajevo zbog, kako navode, “poduzimanja niza radnji koje su za krajnji cilj imale ukidanje zabrane visoke gradnje u ventilacionim koridorima Sarajeva i zbog nepoduzimanja mjera i aktivnosti koje su definisane Odlukom o usvajanju plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo, što je dovelo do direktnog ugrožavanja zdravlja i života stanovnika Sarajeva”.
U Sarajevu je proteklih dana dramatična situacija sa zagađenim zrakom, a iz Eko akcije navode da “Vlada Kantona Sarajevo potpuno ignoriše opasnost koja prijeti stanovništvu čiitavog grada i pri tome krši vlastite zakone”.
Glavni grad Bosne i Hercegovine svake zime dospije u sami vrhu svjetske liste sa vazduhom koji je okarakterisan kao nezdrav.
Podaci specijalizovane internet stranice iz dana u dan pokazuju da je Sarajevo među najzagađenijim gradovima na svijetu
Prema skali zagađenja vazduh je nezdrav za osjetljive grupe sa indeksom od 101 do 150, a kada indeks pređe 150 smatra se nezdravim.
Vrijednosti koje senzori bilježe kreću se od 0 do 500, gdje različite boje ukazuju na nivo zagađenosti – 0 je zeleno, 500 je crveno. Iznad 70 je neprijatno, oko 150 je zabrinjavajuće, 250 je još gore, a sve preko toga zahtijeva preduzimanje određenih mjera.
Zagađenje u realtime možete pratiti ovdje
Uređaj je preporučen od strane domaćih i međunarodnih stručnjaka, a rezultati mjerenja su besplatno dostupni na sajtu Purple Air, u skladu sa Air Quality Indexom, koji prati koncentraciju zagađivača PM2.5 i PM10.