Na elektronske adrese više bh. medija prije nekoliko dana stigao je interni dopis Naše stranke. U njemu od medija traže da etično izvještavaju o procesu koji Tužilaštvo Kantona Sarajevo vodi protiv njihovog stranačkog kolege i ministra u Vladi Kantona Sarajevo Bojana Bošnjaka.
U dopisu Naša stranka traži od medija i poziva ih na tačno i istinito izvještavanje, upotrebu i prezentaciju zvaničnih izvora informacija, razumijevanje nadležnosti kao i poštivanje novinarske etike, odredbi Kodeksa za štampu i online medije.
„Zbog interesa istrage, zbog zaštite prava i pravičnosti, pretpostavke nevinosti ministra Bošnjaka, neophodno je tačno i precizno korištenje pravnih pojmova. Neophodno je korištenje tačnih naziva dokumenata, tačno prezentiranih okolnosti i posljedica ali i uzimanja u obzir tačno i jasno hronološki poredanih dešavanja“, navodi se u dopisu.
Mejl u kojem se nalazi dopis došao je i na adresu portala Klix.ba, a njihov glavni i odgovorni urednik Semir Hambo za Buku kaže da su komentari iz Naše stranke na rad medija u svakom slučaju nedopustivi ako govorimo o medijskim slobodama.
“Jasno je da svako ima pravo na demantij, reakciju pa i na tužbu ako smatra da je oštećen, no suflirati i ukazivati medijima generalno kako trebaju pristupati određenoj temi je nekorektno i nedopustivo. Šta je onda sljedeći korak? A kada imate kadrove koji objašnjavaju funkcije unutar stranke koji kažu da je neki medij generator problema, odnosno da bi bilo bolje i da ne bi bilo tenzija, posebno političkih da nema tog medija, onda je to i svojevrsna prijetnja jer to izgovara, tj. piše neko čija je stranka vlast”, kaže Hambo.
Dodaje da medij u kojem radi poštuje novinarske standarde pa poruke Naše stranke smatra problematičnim.
“Ovo nikako nije dobar put kojim politika posmatra i tretira medije, posebno ona politika koja se ponosi da je bastion i prva u redu za sve vrste sloboda.”
Dugogodišnja novinarka i urednica Senka Kurt kaže kako je oduvijek bilo raznih pritisaka. U ratu i nakon njega. Ipak, ne sjeća se da je iko ikada pritisak stavio na papir, kao što je to uradila Naša stranka.
“Šta je bila svrha, kako ističu, internog dopisa medija u vezi sa izvještavanjem o ministru Naše stranke Bojanu Bošnjaku koji je u pritvoru? Da malo novinare i urednike nauče svom poslu. Jer u Našoj stranci ima toliko medijskih stručnjaka, koji bi sigurno to bolje radili. Uostalom, raspoređeni su „stručnjaci“ u raznim institucijama, kompanijama, društvima, upravnim i raznim odborima. Zafalilo još da se uđe u medijsku zajednicu”, pita se Kurt.
Dopis smatra direktnim pritiskom, iako je predsjednik Naše stranke Edin Forto na Facebooku napisao kako se izvinjava onima koji su dopis mogli shvatiti kao pritisak.
“Dakle, ovo je pritisak i kako god i šta god govorio predsjednik NS Edin Forto upravo tako smo ga shvatili. Jedino što nismo shvatili kome je ova stupidna ideja da nas uči novinarstvu i poslu pala na pamet i ko je došao na ideju da se pismeno (ili usmeno ili bilo kako) obrati medijima. Ovo jeste pritisak na medije. I točka”, jasna je Kurt.
Uloga stranaka nije da uče novinare kako da rade svoj posao
Ekspertica za odnosno s javnošću i političke komunikacije Paulina Janusz za Buku kaže da za početak uloga stranaka nije da uče novinare kako da rade svoj posao.
“Novinari mnogo bolje od PR službe Naše stranke znaju kako se izvještava o sudskim postupcima. Kao drugo, praksa da stranka daje pismene upute novinarima je postojala u Sovjetskom savezu. Danas čak i u nedemokratskim režimima stranke djeluju mnogo suptilnije, kroz neke zatvorene sastanke ili uopšte neformalno”, kaže Janusz.
Njoj je nejasno kako je takav dopis uopšte mogao biti napisan i u konačnici poslan medijima.
“Ja ne znam ko je ovo smislio i kako je obrazložio rukovodstvu NS, ali ovaj dopis je prosto glup. Nema suptilnije riječi. Šta su mislili u NS da će ovim postići? Jesu li mislili da će novinari da „shvate svoje greške“ i počnu da izvještavaju ovako kako to stranka želi? Kako nikome nije palo na pamet da mail s dopisom je ujedno pismen trag gluposti NS, koji neko može da objavi? Podjednako je meni sraman način na koji se za dopis „izvinio“ Edin Forto, koji se izvinio „ako je neko doživio dopis kao pritisak za medije“. Ovo sa izvinjenjem nema nikakve veze. Ovo je prebacivanje krivice na medije što nisu shvatili dobre namjere NS i u praksi ulazak u neku vrstu rata s medijima. A takvi ratovi, kao što nas uči istorija, uvijek imaju iste pobjednike i to nikad nisu političari”, ocjenjuje Janusz.
Potez Naše stranke komentarisala je i zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić koja je je rekla da je: “Interni dopis za urednike, novinare i medije greška i glupost. Nema te cijene koju nisam spremna platiti za slobodu govora i zaštitu medija. Uz Našu stranku sam dok god joj je zaštita ljudskih prava i sloboda jedan od prioriteta.”
Dopisu su osudili i ocijenili kao pritisak na medije i Društvo novinara BiH i Udruženje “BH novinari”.
Nezadovoljstvo ovakvim pritiscima Naše stranke javno su izrazili i pojedini članovi stranke i nekadašnji ministri. Naša stranka od trenutka hapšenja ministra Bojana Bošnjaka zbog sumnji da je učestvovao u procesu legalizacije ilegalne gradnje na Bjelašnici koristi javne resurse da opravda svog ministra. Tako je Vlada saopštenjem obavijestila javnost da vjeruje u svog ministra. Nisu ga pozvali da podnese ostavku.