Kriza u RiTE Ugljevik: Političari govore, radnici čekaju, a ugalj nestaje

Dok političari drže sastanke i iznose obećanja, stvarnost radnika RiTE Ugljevik i Gacko ostaje surova i neizvjesna. Nakon što je Termoelektrana Ugljevik bila van mreže deset dana zbog nestašice uglja, priča o “hitnim” mjerama zvuči poput već viđenog scenarija – mnogo riječi, malo djela.
Prekid rada i razlozi
Termoelektrana Ugljevik bila je van pogona od prvih dana decembra zbog nestašice uglja. Razlog za to leži u neusaglašenim procesima eksproprijacije zemljišta, koji su onemogućili blagovremeno osiguranje neophodnih zaliha. Sindikati su oštro reagovali, istakavši da je ovo najteža kriza s kojom se RiTE Ugljevik suočava u svojoj istoriji.
„Sramotno je da ovakav gigant, od kojeg zavise hiljade porodica, dođe u situaciju da zbog administrativnih prepreka ostane bez osnovnih resursa za rad. Radnici su na ivici strpljenja, a lokalna zajednica u strahu za svoju budućnost,“ izjavio je ranije za Buku jedan od predstavnika sindikata.
Sastanak nadležnih: Planovi i obećanja
Današnji sastanak u Ugljeviku okupio je najviše predstavnike „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS), resornog ministarstva i sindikata.
“Rudnici i termoelektrane u Ugljeviku i Gacku predstavljaju ključne energetske objekte za „Elektroprivredu Republike Srpske“, rekao je generalni direktor ERS-a Luka Petrović dodavši da su ovi objekti prioriteti kompanije, uz poseban fokus na revitalizaciju i modernizaciju opreme, kako bi se osigurala njihova dugoročna stabilnost i efikasnost.
„Prošlo je više od dvije decenije bez kapitalnih ulaganja. Neophodno je hitno riješiti pitanje eksploatacije novih ležišta i osigurati stabilnost proizvodnje. Samo za kapitalni remont Termoelektrane Ugljevik potrebno je 100 miliona evra. Bez tih ulaganja, objekti ne mogu raditi u punom kapacitetu ni osigurati stabilnost u narednih 20-30 godina,“ izjavio je Petrović i dodao – „Sva povećanja energije koja ostvarimo u narednoj godini biće usmjerena ka ovim objektima. Prošlo je više od dvije decenije bez kapitalnih ulaganja, a današnji omjer otkrivke zemljišta od 1:7,7 u poređenju sa ranijim 1:4,3 zahtijeva veću mehanizaciju i dodatne resurse. Ovo povećava cijenu koštanja uglja, što utiče na ukupnu proizvodnju,“ rekao je Petrović. On je istakao da uprava preduzeća ima rok od tri mjeseca da prikaže konkretne rezultate u unapređenju rada.
Problemi sa koncesijama i eksploatacijom
Jedan od ključnih izazova jeste saradnja sa koncesionarima na lokaciji „Istok dva“. Petrović je objasnio da ERS radi otkrivku i na dijelu ležišta koji pripada koncesionaru „Komsar“, što stvara dodatne troškove za ERS, ali istovremeno koristi koncesionaru za njegovu eksploataciju. „Cilj je osigurati potrebne količine uglja kako bi se održala proizvodnja u narednih deset godina,“ dodao je Petrović.
U opštini Ugljevik postoje dodatna nalazišta uglja, za koja se planira pokretanje postupaka za eksploataciju. „Neophodno je osigurati stabilnost ne samo za 2.000 radnika, već i za opštinu Ugljevik, koja bi bila ugrožena u slučaju obustave rada kolektiva,“ istakao je Petrović.
Zabrinutost za radnike i zajednicu
Kriza u RiTE Ugljevik pogađa više od 2.000 radnika i njihove porodice, ali i širu lokalnu zajednicu, koja je ekonomski zavisna od ovog energetskog giganta. „Bez stabilnog rada RiTE Ugljevik, cijela opština Ugljevik biće ugrožena. Koncesione naknade i druga davanja prema lokalnoj zajednici često znače razliku između opstanka i kolapsa lokalnog budžeta,“ rekao je ranije za Buku Miro Tešić, jedan od predstavnika lokalne samouprave.
Radnici su posebno zabrinuti zbog kašnjenja u isplatama i neizvjesne budućnosti. „Tražimo sigurnost, ne samo za nas, nego i za naše porodice. Ove priče o planovima i investicijama moraju se pretočiti u djela, i to što prije,“ istakao je Tešić za Buku.
Iz Sindikata radnicima stižu ohrabrujuće poruke.
“Ono što radnici treba da znaju – u ovom trenutku nema privatizacije Еlektroprivrede Republike Srpske, nema privatizacije Ugljevika, nema privatizacije Gacka. Ono što je zadatak sindikata jeste očuvanje radnih mjesta, radničkih prava i kolektivnog ugovora”, kaže Koraljka Markov Kovačević, predsjednica Sindikata ЕRS.
Potrebne hitne mjere
RiTE “Ugljevik” je ponovo na mreži i za sada ima dovoljne količine uglja za svoje potrebe, potvrdio je novinarima Diko Cvijetinović, direktor ovog preduzeća.
“Došli smo u situaciju da neke probleme ne možemo da riješimo sami, treba nam podrška i EPRS i Vlade Republike Srpske”, rekao je novinarima nakon sastanka Diko Cvijetinović, direktor RiTE Ugljevik. -“Idemo ka rješavanju problema i siguran sam da ćemo do remonta obezbijediti proizvodnju uglja, samim tim i električne energije. A period remonta, koji planiramo za 1. april koristićemo kako bi rudnik razvili na način koji nam je neophodan u nekom narednom periodu”, rekao je Cvjetinović.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić kaže da postoje zahtjevi sa povećanjem cijena električne energije u pogledu tržišnog snabdijevanja.
“U ovom trenutku više ne postoji opasnost od prestanka rada elektrane. Imamo niz poslova koje sada moramo obaviti. Cilj nam je da zaštitimo rudarsku proizvodnju i proizvodnju električne energije. Siguran sam da u dijelu gdje može Vlada RS da pomogne, da će biti razumijevanja od strane Vlade”, rekao je Đokić.
Istakao da je prioritet da u narednom periodu sav novac od prodaje električne energije bude usmjeren za poboljšanje stanja u rudnicima i termoelektranama u Ugljeviku i Gacku, ali da ipak “postoji niz poslova koji moraju biti obavljeni”, čime je prebacio lopticu na uprave ovih preduzeća.
“Smatram da svim mjerama o kojima smo govorili se može osigurati kontinuiran i normalan rad ove elektrane”, rekao je Đokić novinarima.
Obećanja koja gore brže od uglja
Na kraju, dok RiTE Ugljevik i Gacko pokušavaju da se “ugriju” na starim obećanjima, radnici i lokalna zajednica ostaju na hladnom. Kriza nije samo pitanje uglja, ona je simbol trajne neefikasnosti sistema u kojem su svi odgovorni.
Kriza u RiTE Ugljevik i Gacko postavlja ozbiljna pitanja o održivosti energetskog sektora u Republici Srpskoj i zahtijeva hitne, konkretne akcije kako bi se spriječio dalji pad ovih strateških objekata.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije