Oblast sukob interesa i duplih funkcija nejednako je regulisana u Bosni i Hercegovini. Na određenim nivoima vlasti usvojen je kvalitetan zakon, na nekim su usvojeni lošiji od prethodnih, a na nekim se ne primjenjuju ni postojeći.
U Kantonu Sarajevo prije dvije godine usvojen kvalitetan Zakon o prevenciji i suzbijanju korupcije. U primjeni je od početka 2023. godine i od tada u Kantonu Sarajevo javni funkcioneri više ne mogu obavljati više od jedne funkcije. Ovim zakonom su i prijavitelji korupcije dobili zaštitu, a institucije su osposobljene da prepoznaju i sprečavaju korupciju.
Pavlović će morati izabrati jedan posao
U prošloj godini je gotovo 100 nosilaca javnih funkcija podnijelo ostavke zbog sukoba interesa, sedam osoba je dobilo status zaštićenih prijavitelja korupcije, a sve institucije su usvojile dokumente koji im omogućavaju da prepoznaju i preveniraju korupciju.
Tokom 2023. godine Ured za borbu protiv korupcije KS-a zaprimio je gotovo 400 prijava korupcije, i jasno je da je Zakon ohrabrio uposlenike javnih institucija da prijavljuju korupciju.
Činjenica da je prvi put u Federaciji BiH sedam zaštićenih prijavitelja korupcije dovoljno govori o tome koliko je zakon u Kantonu Sarajevo po kvaliteti prevazišao zakonska rješenja viših instanci vlasti.
U praksi se pokazalo da je ovo zakonsko rješenje izuzetno kvalitetan alat u borbi protiv korupcije.
Godinama smo bili svjedoci kako politički zvaničnici obavljaju više funkcija u isti vrijeme, bez ikakve kazne i sankcija. Javašluka te vrste u Kantonu Sarajevo teško više može biti, s obzirom da je propisano da javni funkcioner mora podnijeti ostavku u roku od 30 dana na jednu od dvije funkcije, nakon što se istovremeno “nađe na dvije stolice”.
Tako se i posljednji primjer u kojem je direktor Centra Skenderija Edison Pavlović izabran prvo za vijećnika Naše stranke u Općinskom vijeću Novo Sarajevo, a potom i za predsjedavajućeg ovog lokalnog vijeća, vrlo lako da riješiti.
Pavlović je dužan u roku od 30 dana, od dana preuzimanja mandata u OV Novo Sarajevo, podnijeti ostavku na jednu od dvije funkcije – Centar Skenderija ili Općinsko vijeće.
Ukoliko to ne učini u Zakonom propisanom roku, na scenu stupa Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo i preuzima predmet u dalju nadležnost.
Problem su imenovanja na drugim nivoima
No, problemi su se prethodnih mjeseci javljali u slučajevima gdje osoba koja obnaša funkciju u Kantonu Sarajevo bude imenovana u instituciju pod ingerencijom nekog drugog nivoa vlasti.
Tako smo imali situaciju u kojoj je vijećnik Grada Sarajeva Toni Vukadin (NiP) imenovan u Upravni odbor Razvojne banke FBiH, iako izvršni direktori u Razvojnoj banci ne bi smjeli biti povezani s političkim strankama.
Dakle, imali smo situaciju u kojoj Vukadin u isto vrijeme obnaša dvije funkcije.
Kada je riječ o zakonima s viših nivoa vlasti, oni su trenutno lošiji od zakona koji tretira suzbijanje korupcije u Kantonu Sarajevo.
Parlamentarna skupština BiH usvojila je novi Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH u martu ove godine, što je bio jedan od uslova da naša zemlja otvori pristupne pregovore s Evropskom unijom.
Iako taj zakon sadrži kvalitetne odredbe poput one da članovi Komisije za odlučivanje o sukobu interesa više ne mogu biti političari, zakon je ipak lošiji od prethodnog.
Nevladin sektor u BiH je imao zamjerke na dijelove zakona koji se odnose na odlučivanje Komisije o sukobu interesa, s obzirom da je u novom zakonu definisano da o smjenama funkcionera koji se nađu u sukobu interesa Komisija odlučuje konsenzusom, a ako ga ne postigne, donosi odluku dvotrećinskom većinom glasova od ukupnog broja članova Komisije.
Iz državnog ministarstva u javno preduzeće
Također, u novom zakonu više nema prepreka da direktno s javne funkcije budete imenovani u upravni ili nadzorni odbor nekog javnog preduzeća.
Tako je prije nekoliko sedmica Anel Topalović, savjetnik državnog ministra prometa i komunikacija Edina Forte, imenovan u Upravni odbor Željeznica FBiH. Topalović je bio obavezan da podnese ostavku u Ministarstvu prometa i komunikacija BiH u roku od osam dana od dana imenovanja u javnom preduzeću, što je on i učinio.
Prema prethodnom Zakonu o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, godinu dana nakon razrješenja s funkcije savjetnika osoba nije mogla biti imenovana u upravni odbor nekog javnog preduzeća. Ovog vremenskog ograničenja više nema.
Kada je riječ o Federaciji BiH, u ovom entitetu je po zakonskim propisima uređeno da šest mjeseci nakon prestanka mandata u izvršnoj ili zakonodavnoj vlasti ne možete biti član upravnog odbora nekog javnog preduzeća.
Kada ministri krše zakone, kazne nema
No, u Federaciji BiH zakoni apsolutno ništa ne znače. Vlade ih krše bez da ministri snose ikakve posljedice. Tako su prethodnih godina pojedinci iz zastupničkih klupa u Parlamentu FBiH bivali direktno imenovani na direktorsku poziciju u javno preduzeće, što je Zakonom zabranjeno.
Također, prethodne godine smo imali slučaj gdje je osoba samo tri sedmice nakon isteka mandata u Vladi FBiH imenovana za direktora javnog preduzeća, što je također Zakonom zabranjeno, jer je propisano da mora proći minimalno šest mjeseci od napuštanja izvršne ili zakonodavne vlasti.
Kršenje zakona bez kazne u Federaciji BiH traje 11 godina, jer toliko dugo u ovom entitetu ne postoji komisija koja bi odlučivala o potencijalnim slučajevima sukoba interesa. Do 2013. godine tu ulogu je izvršavala Centralna izborna komisija BiH, a izmjenama zakonskih propisa ta nadležnost joj je oduzeta.
Da bi u Federaciji BiH konačno dočekali uređen sistem, potrebno je, prije svega, da Vlada FBiH u parlamentarnu proceduru vrati Nacrt zakona o sukobu interesa, koji je povukla iz procedure dolaskom na vlast početkom maja 2023. godine.
Da bi federalna Vlada vratila u proceduru zakon koji je usklađen s evropskim standardima i koji predviđa formiranje komisije za odlučivanje o sukobu interesa, potrebno je da ministri i premijer s riječi pređu na djela.
Jer, ne možete sami sebe nazivati proevropskom strankom, a zakone koji su obaveza na putu ka Evropskoj uniji godinama kriti u ladicama.