Niz dokumenata s kojih je skinuta oznaka tajnosti sugerira da je TikTok iskoristio “državne aktere” kako bi utjecao na ishod predsjedničkih izbora u Rumuniji.
Europska komisija poslala je TikToku “hitni” zahtjev za informacijama tražeći više odgovora o sve kontroverznoj ulozi platforme u prvom krugu predsjedničkih izbora u Rumuniji, koji su doveli do iznenadne pobjede Calina Georgescua i potaknuli ozbiljnu zabrinutost stranog uplitanja.
Georgescu, nezavisni kandidat koji je prihvatio euroskeptične, proruske, ultranacionalističke i pseudo-naučne stavove, kvalificirao se u drugi krug protiv Elene Lasconi, proevropske liberalke.
Drugi krug je trebao biti održan u nedjelju prije nego što je Ustavni sud Rumunije poništio cijeli postupak, prenosi Euronews.
“Zabrinuti smo zbog sve većih indikacija o koordiniranoj operaciji stranog online utjecaja usmjerenoj na izbore u Rumuniji, posebno na TikToku”, rekla je Henna Virkkunen, izvršna potpredsjednica Komisije zadužena za digitalnu politiku.
Zakon o digitalnim uslugama
Zahtjev od petka se temelji se na Zakonu o digitalnim uslugama (DSA) i dolazi s rokom od 24 sata.
To je drugi zahtjev za informacijama poslan TikToku u kontekstu rumunskih izbora nakon prvog poslanog prošle sedmice.
Brisel želi da kompanija razjasni otkrića sadržana u obavještajnim dokumentima s kojih je rumunjski predsjednik Klaus Iohannis skinuo oznaku tajnosti u srijedu, a koji snažno sugeriraju da Georgescuov nagli uspon nije bio “prirodan ishod”, već rezultat umjetno koordinirane akcije za manipulaciju i iskorištavanje TikTokovog algoritma.
Kampanju je vjerojatno orkestrirao “državni akter”, stoji u dokumentima.
Iako se Rusija ne spominje kao krivac, agencije su otkrile sličnosti između online kampanje u Rumuniji i prethodne koju je Moskva provela u Ukrajini.
Skrivena mreža
Prema Rumunskoj obavještajnoj službi (SRI), prethodno skrivena mreža, koja je uglavnom radila na TikToku, koja je uglavnom bila u stanju mirovanja od stvaranja 2016., postala je vrlo aktivna dvije semdice prije prvog kruga izbora.
Operateri mreže, regrutirani i koordinirani putem kanala na platformi za slanje poruka Telegram, koristili su metode tipične za “način rada” državnog aktera.
SRI je također objacvio da je pojedinac koji podržava Georgescuovu kandidaturu potrošio gotovo milion eura u kampanji.
Sam TikTok priznao je da je primio 362.500 eura od te osobe prošle sedmice, pokazuju dokumenti.
Deklasifikacija je izazvala šok u Rumuniji i šire, izazvavši strahove da je istočnoevropska zemlja postala žrtva stranog uplitanja.