Banjalučki ugostitelj, registrovan kao samostalni preduzetnik, izražava ozbiljnu zabrinutost zbog predloženih izmjena Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, naglašavajući da će nove mjere imati katastrofalne posljedice po poslovanje. “Sve će poskupjeti – hrana, kafa, sokovi,” upozorava on, ističući da će to značajno uticati na navike potrošača.
Prema njegovim riječima, boravak u ugostiteljskim objektima svodiće se na naručivanje kafe, dok će potrošnja ostalih proizvoda drastično opasti. “Već sada možemo primijetiti da više od 70 posto gostiju naručuje samo kafu i čašu vode,” objašnjava on, dodajući da će smanjenje potrošnje dovesti do ozbiljnih problema za ugostitelje. On također upozorava da bi ove mjere mogle rezultirati povratkom sive ekonomije. “Sve ovo je korak unazad, kako za poslovanje, tako i za životni standard u Republici Srpskoj”.
Ove promjene ne samo da ugrožavaju egzistenciju malih preduzetnika, već i potencijalno smanjuju kvalitet usluga koje se nude potrošačima. Ugostitelji strahuju da bi se situacija mogla dodatno pogoršati ukoliko se ne preispitaju ove mjere koje su već izazvale zabrinutost među radnicima i potrošačima.
Podsjetimo, Vlada Republike Srpske je donijela odluku o hitnim izmjenama dva ključna zakona koja se tiču preduzetnika: Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, a izmjene, između ostalog, predviđaju povećanje osnovice za doprinose sa 60% na 80% prosječne bruto plate, dok preduzetnici iz IT sektora i konsaltinga gube status malog preduzetnika. Dodatno, obavezna uplata doprinosa za penzijsko osiguranje za dopunsku djelatnost mogla bi obeshrabriti mnoge koji se oslanjaju na te prihode.
Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Zoran Škrebić za BUKU kaže da izmjene dva zakona dolazi u trenutku kada privreda bilježi negativne trendove.
“Privreda već bilježi pad aktivnosti, smanjenje zaposlenosti i rast deficita. Ove mjere će dodatno otežati poslovanje malih preduzetnika“, upozorava Škrebić.
Direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS, Jovan Bratić, takođe ukazuje na mnogostruke posljedice, ali i otkriva da su tokom razgovora dobili obećanje iz Ministrstva finansija RS da osnovica neće biti povećana na 80, već na 70%.
„Postepeno povećanje osnovice za doprinose možda ima smisla, ali trenutna situacija nalaže oprez. Potrebno je detaljno ispitati stanje na terenu prije donošenja odluka koje mogu destabilizovati tržište“, naglašava Bratić.
Bratić predviđa da nove mjere neće izazvati masovno zatvaranje preduzeća, ali će sigurno pogoditi one koji su već na rubu opstanka. „Posljedice će biti vidljive u rastu cijena proizvoda i usluga, što dodatno otežava situaciju potrošačima čija je kupovna moć ionako oslabljena“ dodaje on, te kao otežavajuću situaciju ističe i promjene u registraciji firmi mogle bi dovesti do gubitka profitabilnih profesija poput IT sektora, jer oni lako mogu poslovati i registrovati firme u inostranstvu. Osjetljiviji pristup potreban je i prema malim preduzetnicima, poput knjigovođa i onih koji rade s licencama, koji će možda biti primorani zatvoriti svoje radnje.
“Privreda i vlada moraju se resetovati. Javne plate su niže od privatnih, a siva ekonomija i nedovoljna zaštita radnika dodatno pogoršavaju situaciju. Uz priliv stranih radnika, mijenja se socijalna struktura o kojoj se ne vodi dovoljno računa. Neophodno je raditi na stvaranju boljih uslova kako bi domaći radnici ostali i doprinosili ovdje“, poručuje Bratić.
I Škrebić i Bratić upozoravaju i da predložene izmjene podstiču sivu ekonomiju i otežavaju život onima koji žele raditi legalno. U konačnici, potrebna su hitna rješenja koja će omogućiti održivost malog preduzetništva u Republici Srpskoj. Bez podrške vlasti i prilagođavanja zakonskih okvira, budućnost malih preduzetnika izgleda sumorno.