Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih visokoškolskih ustanova iz Bosne i Hercegovine sve dok bh. sudovi ne donesu presudu u predmetu “Klaster”.
Riječ je o predmetu u kojem se čelni ljudi tih fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, kao i menadžmenta.
To bi na današnjoj sjednici trebala potvrditi Vlada Crne Gore.
Prema neslužbenim informacijama “Vijesti”, nakon današnje sjednice, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija obustavit će postupke i staviti sa strane sve zahtjeve za priznavanje obrazovnih isprava koje su u prethodnom razdoblju stigle s Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banje Luke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko.
Neće biti priznate ni diplome koje budu pristizale sa istih ustanova sve dok se ne okonča sudski proces.
“”Nakon odluke bh. pravosudnih organa, nadležni resor će se odrediti prema tome ima li razloga da se eventualne diplome crnogorskih državljana s ovih bh. ustanova na dalje postupanje proslijede tužiteljstvima”, kazao je jedan od sagovornika “Vijesti” iz vrha izvršne vlasti.
Vlada Crne Gore je još sredinom juli zadužila Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da uputi zamolnice pravosudnim organima Bosne i Hercegovine i pribavi podatke o ustanovama koje su obuhvaćene istragom Tužilaštva i SIPA-e.
Na kraju prošle godine Ministarstvo prosvjete Crne Gore saopštilo je da je podnijeto 4.800 zahtjeva za nostrifikaciju diploma, a da se uglavnom radi o obrazovnim ispravama stečenim u Srbiji, BiH, Rusiji, Turskoj, Ukrajini.
Pojasnili su da je u prethodnih nekoliko godina najviše diploma za priznavanje stizalo iz Srbije – oko 35 posto, dok je taj postotak znatno niži kad su u pitanju bh. ustanove – oko 11 posto.
Podsjetimo, tužilački tim Tužilaštva BiH početkom jula podigao je optužnicu kojom se, ukupno 21 fizička i pravna osoba, terete za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, koruptivna krivična djela i nedopuštenu trgovinu više desetina visokoškolskih diploma, uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske, zdravstvene struke, menadžmenta i drugih profila obrazovanja.
Obimnom istragom Tužilaštva BiH i SIPA-e u protekle dvije godine prikupljeno je više hiljada materijalnih dokaza, saslušano više od 130 svjedoka, među kojima i predstavnici akademske zajednice, a provedene su i posebne istražne radnje kojima su predstavnici policijskih struktura bili direktno angažovani u razotkrivanju nezakonite prodaje i izdavanja diploma.
Prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku. Tužilaštvo BiH i SIPA prikupili su dokaze da osobe koje su nezakonito kupovale diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu sudjelovale u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada eura.
Počinjenjem krivičnih djela nanesena je velika šteta sistemu visokog obrazovanja u BiH, kao i ugrožavanje svih građana radom i djelovanjem osoba sa nezakonito stečenim univerzitetskim diplomama. Tužilaštvo BiH će u okviru postupka tražiti da se optuženim osobama izrekne zabrana obavljanja dužnosti u visokoškolskim obrazovnim institucijama.
Optužene pravne osobe, odnosno privatni univerziteti, djelovali su na području Banja Luke, Mostara i Brčko distrikta.
Optuženi se terete za krivična djela udruživanja radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, nedopuštenu trgovinu, krivotvorenje isprava i druga povezana krivična djela.
Odgovornost optuženih tužilački tim dokazivat će pozivanjem oko 70 svjedoka, 8 stručnih vještaka, te prilaganjem više od 3000 materijalnih dokaza, među kojima su i dosijei, te studentska i univerzitetska dokumentacija.