Nakon rapada Jugoslavije, proces „betonizacije“, koji je prisutan u gradovima zemalja u tranziciji, nije zaobišao ni nekadašnji „Uzavreli grad“. Željezarski dimnjaci, simboli nekadašnje industrije, nakon rata su porušeni, a uskoro bi trebala nestati još jedna zelena površina, Trg Rudara.Na društvenim mrežama nedavno je pažnju javnosti privuklo izražavanje nezadovoljstva građana zbog izgradnje novog stambeno-poslovnog objekta na toj lokaciji. Sa Trga Rudara bi zbog navedenog kompeksa trebalo biti posječeno oko 70 stabla, jer je presađivanje na drugu lokaciju skupo. To je potvrdio gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović za Radio-televiziju Zenica. Istakao je da Grad stalno sadi nova stabla i da će se na taj način ova šteta nadoknađuje, a da bi po proračunu službe za ekologiju izmještanje stabala koštalo preko 70.000 KM. Preduzeće Alba je dostavilo ponudu od 13.000 KM za premještanje drveća i oko 25.000 KM za njegu tih sadnica nakon premještanja.
Udruženje građana Eko forum Zenica tražio je od Grada da se sredstva za premještanje stabala deblokiraju i tako bude sačuvano barem 30 stabala. Međutim, zahtjev je odbijen.
„Značaj stabala u gradu se ne može dovoljno istaći. Stabla su filteri za zrak, upijaju kišnicu i sprečavaju poplave, stabilizuju kosine i sprečavaju klizišta, a tokom vrućih ljetnih dana smanjuju temperaturu urbanih betonskih otoka. Grad je čak partner na projektu koji se bavi tim fenomenom. Proteklo ljeto, Zenica je rušila rekorde temperatura zraka, što dodatno ističe potrebu za što više urbanog zelenila. Prije 12 godina, grad je posjekao drvored kestena radi izgradnje saobraćajnice. Na tom mjestu su posađena nova stabla, kojima će trebati još najmanje desetak godina da dostignu visinu i efekat koji su imala stara stabla. Čekati decenije da se nadoknadi posječeno naprosto nema smisla” kazao je Samir Lemeš iz Eko foruma Zenica.
Arhitek Boris Britvar tvrdi da je sječa stabala samo posljedica problema, a da su brojne neregularnosti po pitanju dozvola i Regulacionog plana prošle “ispod radara” javnosti.
“Nakon nezakonitog usvajanja izmjena plana Grad Zenica je uputio zahtjev Ministarstvu za prostorno uređenje, promet i komunikacije ZDK za saglasnost na Nacrt predmetnog plana u skladu sa članom 47 st. 10 Zakona o prostornom uređenju i građenju. Ministarstvo je svojim dopisom od 30.12.2019.godine odbilo Gradu Zenica izdati suglasnost o usklađenosti Izmjena Regulacionog plana “Trg rudara” sa zakonom i važećim planskim dokumentima višeg reda što je institucionalna potvrda da je predmetni plan nezakonit.”
Kaže da je Gradsko vijeće nakon nekoliko nezakonitih razmatranja i neusvajanja Prijedlog Izmjena Regulacionog plana “Trg rudara” 28.12.2020.godine ipak usvojilo.
“Zanimljivo je da, bez obzira na zakonsku obavezu, Vlada ZDK i Kantonalno ministarstvo prostornog uređenja, kojima su poznate sve navedene činjenice prešutno podržavaju nezakoniti rad Gradske uprave u oblasti prostornog uređenja i građenja” ističe Britvar.
Dodaje da u Urbanističkom planu iz 1985. godine, na temelju kojeg je donesena nezakonita odluka o izmjenama Regulacionog plana “Trg rudara” piše:
“Humanizacija postojećeg stanovanja kroz smanjenje gustine naseljenosti i stvaranje zdrave životne sredine, dopuna urbane opreme, ozelenjavanje slobodnih površina i stvaranje novog prostora za proširenje urbanog zelenila, zaštita i revitalizacija starih gradskih dijelova.”
Britvar tvrdi da je neformalna grupa građana Pokret za preokret podnijela krivičnu prijavu protiv gradonačelnika, jer je zemljište državna imovina koja je nezakonito podana, te da je Tužilaštvo foriralo predmet u martu ove godine.
Trg Rudara u Zenici je trenutno ograđen, jer bi uskoro trebala početi izgradnja nebodera od 100 metara. Građani su zbog nestanka još jedne zelene površine u gradu kroz transparent doveli u pitanje mantru o “zelenom gradu”, koja je u javnom i medijskom prostoru prisutna.Transparent na kojem piše “Zeleni grade jel’ te stid?” postavile su Lejla Bajramović i njena kćerka Nadine.
“Tu smo na incijativu moje kćerke, desetogodišnje Nadine. Kako živimo u blizini i svaki dan nekoliko puta prolazimo kroz park, bila je šokirana kad je jedan dan ugledala ogradu oko parka. Danima nakon toga je govorila koliko je tužna što će posjeći park, koliko će joj nedostajati, kako niko nema pravo da posječe drvo i kako sam i ja okrutna jer ne radim ništa da to spriječim. Vrhunac je bio kad mi je predložila da postavimo šator u parku i tako ga čuvamo. Shvatila sam da je u pravu, da je šutnja odobravanje i saučesništvo, i da ne želim da me osuđuje jer ništa nisam pokušala” kazala je Lejla.
Aktivistica i članica Eko BiH mreže Majda Ibraković kaže da podrška građana postoji, međutim ona je najveća u virtualnom prostoru, odnosno na društvenim mrežama.
“Zasada djelujemo spontano i pratimo reakcije ljudi. Javno smo istaknule da nismo organizatori namaštanog i jednokratnog protesta koji narod priželjkuje. Za nas je otpor raznolik, kontinuiran i pruža se sa svih strana. Žao mi je ako će to razočarati neke ljude, ali za mobilizaciju i organizaciju masovnog protesta u ovoj zemlji je potrebno mnogo više od komentara i lajkova na društvenim mrežama (nisam sigurna ni da možemo računati na masovnost u današnje doba u BiH).”
Iz Eko foruma kažu da su, nakon što je ovaj transparent postao viralan, dobili informaciju da će gradske službe dati sve od sebe da se barem dio stabala premjesti. Ipak, stambeno-poslovni kompleks od 7.053 kvadratna metra, uprkos svim neregularnostima, bi trebao biti izgrađen.
Iako nema relevantnih podataka koliko je građana u zadnjih 10 godina napustilo Zenicu, ako je sudeći po praznim ulicama i stanovima, trend egzodusa u ovom nekada industrijskom gradu je i te kako vidljiv. Postavlja se pitanje, kome se gradi neboder sa 403 stambene jedinice, ako uzmemo u obzir da građani godinama masovno napuštaju Zenicu i svoje “mjesto pod suncem” traže u zemljama zapadne Evrope.