FOTO: BUKA
Nacrtom Regulacionog plata potpuno se mijenja ovaj dio Banjaluke. Kuća Bukinca prebacivanjem nadležnosti izgubila je svoja prava.
Snežana Mrđa-Badža, direktorica Urbis centra, uputila je zvaničnu primjedbu Gradu Banjaluka u kojoj, između ostalog, stoji da se sačuva lokacija “Bukinac” na lokaciji Prointera o čemu se govorilo ranije i na javnim prezentacijama i raspravama o Regulacionim planovima užeg dijela Banjaluke. Predlaže se i smanjenje spratnosti u ovom dijelu grada koja je planirana od 15 do 15 spratova.
U odgovoru na primjedbu stoji:
“Potrebno je napomenuti da je u toku izrade Regulacionog plana, a prema zahtjevu Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske urađena je Studija o procjeni uticaja planiranih struktura u okviru Izmjene dijela regulacionog plana dijela centralnog područja grada Banjaluka na nepokretna kulturna dobra u tangentnim zonama koja je sadržavala trodimenzionalni prikaz volumetrije planiranih struktura u obuhvatu Plana, kao i objekata u okruženju i na koju je od strane Zavoda dobijeno pozitivno mišljenje- odnosno Zavod predloženo plansko rješenje definisano Nacrtom regulacionog plana i to na nivou prostorno- planskog dokumenta smatra prihvatljivim sa stanovišta zaštite kulturno- istorijskog nasljeđa. Pomenuti trodimenzionalni prikaz volumetrije planiranih struktura predstavlja dakle optimalno rješenje sa aspekta oblikovanja, dok će se u toku izrade dokumentacije nižeg reda definisati konačni volumetrijski odnosi planiranih struktura i okruženja.
Dalje, u dostavljenim programskim elementima od strane Zavoda navedeno je, između ostalog, da su prema dokumentu: „Uslovi čuvanja, održavanja, korišćenja kulturnih dobara i utvrđivanje mjera zaštite za Urbanistički plan Banja Luka“ koji je izdao Republički Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa oktobra 2007. godine, objekti Kuća Bukinac, Ulica Milana Tepića i objekat Činovnika Vrbaske banovine (objekat do pošte), Ulica Kralja Petra I Karađorđevića, objekti valorizovani kao objekti sa arhitektonskom i ambijentalnom (Bukinac) odnosno arhitektonskom vrijednošću (Činovnički paviljon), te dakle nisu dostavljeni dodatni podaci o statusu istih u kontekstu statusa objekata prema Zakonu o kulturnim dobrima, a samim tim ni podaci o zonama zaštite. Takođe, za objekat kuće Bukinac data je Informacija broj 07/1/624-804-1/21 od 18.11.2021. godine u kojoj se navodi da objekat nije proglašen kulturnim dobrom niti je stavljen pod zaštitu nekog drugog organa.
Takođe, potrebno je dodatno napomenuti da su u dostavljenim programskim elementima od strane Prointer-a sadržane i tri varijante volumetrijske analize – analize vizualizacije predmetnog prostora, odnosa prema susjedima, pristupa, organizacije parking prostora i sl. izrađene u sklopu Arhitektonsko-urbanističke studij izrađene od strane Arhitektonsko građevinsko geodetskog fakulteta Univerziteta u Banjojluci.
Pomenute varijante su u kontekstu tretmana kuće Bukinac dala tri različita rješenja – varijantu Hibrid u kojoj je izgradnja na predmetnoj lokaciji predviđena u vidu dogradnje objekta kuće Bukinac uz dakle njeno zadržavanje, varijanta Otisak u kojoj je ubjekat kuće uklonjen ali se na konkreno njegovoj originalnoj poziciji ne planira izgradnja fizičkih struktura, već taj prostor otisak ustvari evocira uspomenu na objekat koji je dakle tu «nekada egzistirao», te treću varijantu Iglica u kojoj je kuća Bukinac uklonjena radi izgradnje novih fizičkih struktura.
Naknadno je od strane investitora dostavljeno četvrto rješenje (Linija d.o.o. Banjaluka) kojim je takođe predviđeno uklanjanje postojećeg objekta, ali kojim je predložena drugačiji odnos volumena planiranog objekta u odnosu na prethodno pomenute varijante.
Takođe, sva predložena rješenja izrađena od strane različitih autora, su u formulaciji volumetrije planiranih struktura na predmetnoj lokaciji dala prednost visokim objektima uz naglašavanje treće dimenzije siluete grada Banjaluka, uz varijantne formulacije tretmana postojećeg objekta kuće.
S obzirom na to da nema formalnih elemenata da se insistira na zadržavanju objekta kuće Bukinac, potrebno je napomenuti da su planska rješenja definisana na način da predložena kompozicija volumena na predmetnoj lokaciji podijeljena na višu i nižu zonu prema činovničkom paviljonu (niža zona je u dijelu gdje se kuća i nalazi), što stvara preduslove da se savremenim tretiranjem kuće (npr.replika, evociranje uspomene na istu i sl.), a sa aspekta ambijenta, volumetrije i prostora uopšte postigne kvalitetno rješenje”, stoji u odgovoru na primjedbu.