Zašto odlaze? Norveški div iznenadio odlukom o povlačenju iz Hrvatske

Norveška državna energetska kompanija Statkraft, koja je nedavno objavila da će se povući s hrvatskog tržišta i traži kupce za veći portfelj projekata obnovljivih izvora energije, ponudila je tamošnjim medijima dodatno objašnjenje za svoj potez.

U izjavi za norveški energetski portal Montel News, portparol Statkrafta Lars Magnus Gunther navodi da je hrvatsko tržište obnovljivih izvora energije u ranoj fazi razvoja s potencijalom rasta u solarnoj energiji i vjetru, ali visoki početni troškovi priključivanja na mrežu otežavaju Statkraftu napredak projekata, prenosi Forbes.

Sporost HERA?

Nije precizirao te troškove, a u tekstu se navodi da je hrvatski energetski regulator HERA prije više od dvije godine trebao donijeti odluku o visini naknade za priključenje na mrežu, a investitori su više puta upozoravali da bez toga ne mogu izračunati ukupne troškove svojih projekata.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Forbes Hrvatska je od HERA početkom oktobra tražio informaciju o tome kada će napokon donijeti tu odluku, ali odgovor nisu primili. Udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske i HGK su, naime, u nekoliko navrata naveli da je najveća prepreka za razvoj projekata u Hrvatskoj to što HERA nije donijela odluku o naknadi i zbrojili da je zbog toga na čekanju 45 projekata s ukupnom snagom od 2648 megavata, za koje je nadležno ministarstvo već izdalo energetska odobrenja.

Mnogo projekata, realizacija ovisi o investicijskim kapacitetima

Portparol Statkrafta u izjavi za norveški portal navodi i da je pozadina njihove objave o napuštanju Hrvatske u tome da imaju više profitabilnih projekata obnovljivih izvora energije u svom portfelju nego što im njihovi investicijski kapaciteti dopuštaju da finaliziraju.

Podsjetimo, radi se o solarnim projektima snage 750 megavata, koji su u različitim fazama razvoja, a od toga bi, kako piše Montel, 110 megavata trebalo biti operativno do 2027. godine.

U službenom saopštenju koje su objavili prošle sedmice kaže se da se povlače iz Hrvatske i Nizozemske, a usmjeriće se ulagački na manji broj zemalja kako bi se fokusirali “na povećanje obima poslovanja u njima te ojačali konkurentnost i stvaranje vrijednosti”.

Najavili niz projekata pa se povukli

Pritom je zanimljivo da su samo mjesec dana ranije menadžeri Statkrafta u Hrvatskoj objavili da imaju velike ambicije i aktivno razvijaju robustan niz projekata, a otvorili su i novi ured, tako da dio objašnjenja za Statkraftov zaokret ipak treba tražiti u promjenama na vrhu te kompanije koje su se zbile ove godine.

Aljoša Pleić, potpredsjednik Udruženja obnovljivih izvora energije u HGK, za Montel je izjavio da bi i nekoliko drugih stranih tvrtki moglo početi razmišljati o povlačenju iz Hrvatske “budući da sektor obnovljive energije u zemlji uglavnom stagnira s vrlo neizvjesnom budućnošću”.

Spominje vrlo spor proces izdavanja dozvola posljednjih godina, što je dovelo do toga da projekti u razvoju često izgube jednu dozvolu dok čekaju drugu. Ove godine se iz Hrvatske već povukao i Neoen, francuski developer obnovljivih izvora energije, a upravo on je prodao svoje projekte Statkraftu

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije