“Trošak fiskalizacije je bio onoliko koliko smo predvidjeli. Dio sredstava je izdvojen za izradu softvera, dok je dio namijenjen za nabavku fiskalnih kasa, koje će budžet Republike Srpske obezbijediti za svakog poreskog obveznika, čime oni neće imati dodatne troškove” odgovorila je Vidović.
Što se tiče mjesečnih troškova za operatere, to je uobičajena praksa koja je postojala i tokom prethodne fiskalizacije, te tu nema ništa novo ili neočekivano, rekla je ministrica, “Takva praksa je standardna i u svijetu i u regionu. Ukupni troškovi fiskalizacije nisu premašili planirani iznos i sve je do sada uredno plaćeno. Fiskalizacija je pri kraju i biće završena u predviđenom roku. Što se tiče obveznika koji do sada nisu bili obavezni, objavili smo javni poziv za njih” rekla je Zora Vidović, odgovarajući na postavljeno pitanje.
Ona je apelovala da se svi prijave na ovaj poziv, jer će u tom slučaju trošak za kase pokriti budžet.
“Ukoliko se ne prijave, neće imati pravo na besplatne kase. Još jednom pozivam sve da se prijave kako bismo obezbijedili opremu i ispunili zakonske rokove” rekla je ministrica Vidović.
Orašanin je u svom komentaru odgovorila da “ako pogledamo cijene na svjetskim webshopovima, ovakvi uređaji, odnosno fiskalni post terminali, koštaju između 50 i 60 dolara, što je oko 150 KM po jedinici”
“Za 30 hiljada poreskih obveznika, to bi iznosilo oko 5 miliona KM, maksimalno, za nabavku kasa. Postavlja se pitanje, na šta je potrošeno preostalih 45 miliona KM? Jasno je da je posao dodijeljen jednom konzorcijumu koji ima monopol na fiskalizaciju u Republici Srpskoj, ali koji nema ni kadrovsku ni tehničku opremljenost da posao sprovede kako treba” rekla je Orašanin.
“To je evidentno i na terenu, gdje serviseri, izbačeni iz pravilnika o fiskalizaciji, obavljaju ovaj posao o svom trošku, što pada na teret građana. Ovo je zaista nečuven trošak za tako neorganizovan sistem fiskalizacije koji opterećuje budžet Republike Srpske.” zaključila je Orašanin.