Cijene nafte nastavile su da padaju jer su se umanjili strahovi od eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
Referentna nafta Brent pojeftinila je za oko 5,3 odsto na 73,34 dolara po barelu, prije nego što se cijena djelimično vratila na oko 74,45 dolara za barel.
Riječ je o padu cijene od skoro 10 odsto u odnosu na nedavni vrhunac od 81,16 dolara prošle nedjelje.
Cijena američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) takođe je značajno opala u utorak, za više od četiri odsto na oko 70,70 dolara za barel, prema podacima specijalizovanog portala za monitoring energetskog tržišta Oil Price.
Analitičari pripisuju pad izvještajima da je Izrael saopštio američkim zvaničnicima da će, u slučaju napada na Iran, gađati samo vojne ciljeve, a ne naftne ili nuklearne objekte.
Dodatni razlozi za pad cijena su znakovi smanjene potražnje uključuju nedavne razočaravajuće podatke o inflaciji i trgovini u Kini, kao i prognuzu OPEC-a od ponedjeljka da će rast globalne potražnje biti manji nego što se očekivalo ove i sljedeće godine.
Međutim, naftaši u BiH najavljuju poskupljenje goriva u ovoj sedmici, za pet feninga po litru. I dok svjetski podaci pokazuju da dolazi do pojeftinjenja, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske Đorđe Savić uvjerava da je primjetan rast cijena.
Naveo je da je sukobi na Bliskom istoku glavni razlog rasta rafinerijskih cijena, što se u konačnici preliva i na korekcije cijena na benzinskim pumpama.
Savić je podsjetio da su od maja pa sve do polovine septembra cijene goriva “padale” na benzinskim pumpama, te da je u posljednjih dvadesetak dana primjetan tempo poskupljenja.