Ništa od disciplinskog postupka protiv Galića, dva člana Nezavisnog odbora bolesna

Drugi put u deset dana otkazana je sjednica Nezavisnog odbora zbog nedostatka kvoruma, tako da osumnjičeni Zoran Galić ostaje na funkciji zamjenika direktora SIPA-e

Zoran Galić, bjegunac od bh. pravosuđa, još je na funkciji zamjenika direktora Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA). Galić se od 8. jula ove godine ne pojavljuje na poslu, jer se nalazi u bjekstvu u Republici Hrvatskoj.

Ilegalno preko granice

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine tereti Galića za zloupotrebe položaja ili ovlaštenja i primanje dara u vrijeme dok je bio direktor Granične policije BiH. Iz ove pravosudne institucije su ranije kazali da je Galić ilegalno prešao granicu i pobjegao u Hrvatsku kako ne bi bio uhapšen.

“Postoje osnovi sumnje da je za sada nepoznato lice iz institucija koje su uključene u istragu, osumnjičenom Zoranu Galiću dostavilo informaciju o istrazi i planiranim mjerama i radnjama protiv njega”, saopćili su iz Tužilaštva BiH.

Sud BiH je 8. augusta donio naredbu za raspisivanje centralne i međunarodne potjernice za Galićem.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

No, iako od 8. jula ove godine Galić neopravdano ne dolazi na posao, protiv njega se ne provode konkretne mjere. Institucije razvlače procedure i odgovornost se uglavnom prebacuje s jednih na druge.

Galić je, preko pravnog tima, uputio zahtjev za razrješenje s funkcije zbog “jer je ispunio uslove za penziju”.

Vijeće ministara BiH je odbilo razriješiti Galića, jer su članovi Vijeća iz reda Bošnjaka tražili da Galić bude smijenjen, a ne razriješen. No, da bi Vijeće ministara BiH Galića smijenilo, prethodno je takav čin trebao inicirati Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH.

”Prijedlog za smjenu u rukama je Nezavisnog odbora. Oni su ti koji trebaju inicirati i disciplinski postupak i smjenu, a iz nekog razloga to nisu uradili. Na prijedlog Ministarstva bezbjednosti, Savjet ministara BiH je tražio od Nezavisnog odbora izjašnjenje i to izjašnjenje je stiglo prije dva dana, ali u njemu nije formalno predložena smjena. Zato je jedino bilo moguće Galića razriješiti na lični zahtjev. Svaka drugačija odluka, ma koliko apsurdno bilo, lako bi bila oborena u upravnom postupku”, kazao je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić 8. augusta ove godine.

Ništa od disciplinskog dok članovi Nezavisnog odbora ne ozdrave

Krajem septembra bila je zakazana sjednica Nezavisnog odbora za 7. oktobar, ali je ono prolongirana za 14. oktobar. Jedna od tačaka dnevnog reda sjednice je trebala biti i inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka protiv Galića.

No, kako smo saznali sjednica Nezavisnog odbora je ponovo otkazana.

“Neće biti sjednice u ponedjeljak, otkazana je prije nekoliko sati. Nemamo kvoruma. Primio sam dva maila od članova Nezavisnog odbora, u kojima se navodi da iz zdravstvenih razloga nisu u mogućnosti doći na sjednicu”, kazao je za Buku Enes Obralija, predsjednik Nezavisnog odbora.

Tako se ni ovaj put neće odlučivati o inicijativi za disciplinski postupak protiv osumnjičenog Galića.

“Radi se o inicijativi, a da li bi ona bila upućena, zavisi od toga da li bi je usvojio Nezavisni odbor. Ako bi je usvojio, bila bi upućena prema Agenciji za istrage i zaštitu. Disciplinski postupak podrazumijeva utvrđivanje eventualne odgovornosti za težu povredu radne dužnosti, za neopravdan dolazak na posao i izricanje disciplinske mjere. Jedan od mogućih mjera je prestanak radnog odnosa”, ističe Obralija.

Otpremnina kao motiv

Razrješenje ili smjena, dva su pojma o kojima se vodi polemika.

“Razrješenje bi bilo ukoliko bi se u potpunosti udovoljilo zahtjevu gospodina Galića, to bi bio sporazumni raskid radnog odnosa. Smjena je, uslovno rečeno, raskid radnog odnosa shodno aktima poslodavca. Kada bi bio smijenjen ne bi imao pravo na otpremninu. A da li na nju ima pravo ako bude razriješen, o tome bi odlučivao neko drugi, vjerovatno sud”, naveo je Obralija.

Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije, kaže da se zakazalo na samom početku, kada nije ispoštovana procedura.

“Tada se ušlo u otvaranje prostora za ovakve stvari koje se dešavaju sada. Tu najveću odgovornost snosi Nezavisni odbor, jer Nezavisni odbor je taj koji vrši selekciju, izbor, upućuje listu prijedloga putem ministra Vijeću ministara, i Vijeće ministara odobrava ko će biti izabran. Identična je procedura i za smjenu. Dakle, Nezavisni odbor pokreće inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka, provodi prvostepeni disciplinski postupak. Međutim, oni to nisu uradili, nego su proslijedili prijedlog za razrješenje i naravno došlo se do ovog problema kakav je sada”, govori za Buku Dizdarević.

Nezavisni odbor je sve samo nije nezavisan

Profesor naglašava da se ovim potvrdila teza da nezavisni odbori u Bosni i Hercegovini nisu nezavisni.

“Potvrdilo se da su to, zapravo, politički odbori koji su u funkciji političkih stranaka. Samo na papiru imamo naziv Nezavisni odbor, u praksi to nije. Sam način izbora, provođenja procedure, način imenovanja je vrlo jasan i on pokazuje da se radi o potpuno ovisnim odborima. Ja sam to nazvao jednom vrstom kafanskih odbora gdje se u kafanama političke elite dogovore ko će biti na kojoj funkciji, a onda ti ljudi samo parafiraju ono što je dogovoreno u kafanama”, ističe Dizdarević.

Dodaje kako je teško predvidjeti šta će se dešavati u narednom periodu.

“Po ovoj trenutnoj situaciji, nedvojbeno je da se neće uopšte ni raspravljati. Vijeće ministara BiH je organ koji treba da potvrdi ili odbaci rezultate disciplinskog postupka. Nezavisni odbor je taj koji je trebao pokrenuti disciplinski postupak protiv gospodina Galića, uz potpuno poštovanje presumpcije nevinosti. Pošto to Nezavisni odbor nije uradio, stvorio se jedan prostor za sve ovo što sada gledamo. Sada imamo igranje odbojke: Nismo mi krivi, mi smo uradili to, pa smo prebacili na ministra sigurnosti, ministar kaže ja sam iznio na Vijeće ministara, Vijeće ministara glasalo tako da su jedni za smjenu, drugi nisu i to je sada unedogled”, objašnjava profesor.

Osvrnuo se i na to što Galića nema na poslu od 8. jula, ali je i dalje zamjenik direktora državne policijske agencije.

“Po Zakonu o radu i Zakonu o policijskim službenicima i drugim pozitivnim pravnim propisima, ukoliko neko nije došao na posao, a nije obrazložio nedolazak u trajanju od tri ili ne dužem od sedam dana, je automatski otkaz ugovora o radu. Ali, opet tu treba da se pokrene disciplinski postupak, jer ne može samo reći nekome: ‘ne radite od sutra’. Dakle, mora se dati mogućnost da čovjek iznese svoju odbranu, bio to gospodin Galić, bio to Sandi Dizdarević, ili bilo ko drugi. Međutim, ovo je sada klasična politička priča, i nema ovo nikakve veze s policijskim sistemom. Nažalost, živimo u zemlji u kojoj su nezavisni odbori zavisni, odnosno kafanski odbori. Mislim da je to najveći propust koji su stranci ostavili prilikom kreiranja tog policijskog sistema”, zaključuje Dizdarević. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije