Preživjeli jasenovački logoraš Mile Vukmirović rekao je da su logoraši koji su bili u ustaškom logoru Jasenovac svakodnevno odvođeni u Donju Gradinu odakle se više nisu vraćali.
Vukmirović, koji je u to vrijeme bio dijete, rekao je da su na taj način ubijene i njegove sestre i otac i da su sami logoraši kopali sebi grobnice.
Slavko Milanović, koji je takođe preživio strahote jasenovačkog logora, prisjetio se da je kao dijete dok je bio u Jasenovcu vidio ciglanu, a da je iz majčinih priča saznao da su u tu ciglanu živi ljudi gurani u vrelu peć i na taj način ubijani.
Obojica logoraša su potvrdila da je svaka muška osoba koja je imala 15 i više godina, a odvedena je iz logora, više se nikada nije ni vratila.
Preživjeli logoraš Dobrila Kukolj kaže da su ta iskustva strašna, tužna i mučna. “Donja Gradina je najveći grad mrtvih”, rekla je Kukoljeva novinarima i dodala da joj se na ovom mjestu nalaze ubijeni otac i tri strica.
U Spomen-područje Donja Gradina danas se obilježava Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) od 1941. do 1945. godine.
Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.
Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je avgusta 1941. godine.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.