Iz Gradske uprave tvrde da su zahtjevi stanara banjalučkog naselja Borik ispoštovani na način da će biti smanjena spretnost nebodera na obe lokacije – i kod Male pijace i na lokaciji nekadašnje Fruktone.
Kako je rekao ovlašteni potpisnik Odjeljenja za prostorno uređenje, Vuk Višekruna “gradonačelnik Stanivuković, kao i predstavnici Odjeljenja nakon sastanka sa mještanima – saslušali i uvažili njihove zahtjeve”
“Smanjena je i spratnost zgrade koja će biti na mjestu nekadašnje „Fruktone“, dok će javna garaža biti povećana za dvije dodatne etaže. Takođe, biće izgrađano još parking mjesta okolo samih zgrada, uz očuvanje već postojećeg prostora za parkiranje, poput onih u ulici koja će ostati jedosmjerna. Dodatno, napominjem još jednom kako smo uvažili i prijedloge da se umjesto nebodera od 14 i 15 spratova na zgradama kod „Male pijace“ za dvije zgrade smanji spratnost na po osam spratova,, kako bi bile u ravni sa ostalim zgradama, na šta su se mještani i referisali” rekao je Višekruna.
Dodao je i to kako je gradonačelnik Stanivuković insistirao na svim izmjenama, a nakon sastanka sa mještanima Borika.
“Grad i nadležno odjeljenje su stava da se trebaju ispoštovati primjedbe građana, pogotovo one u vezi sa parking mjestima. Evidentan je nedostatak parking mjesta na tom lokalitetu, te planiramo izgradnju novih koji će biti javnog karaktera i na raspolaganju stanarima već postojećih objekata odnosno za stanare koji i sada tamo žive” kazao je Višekruna.
Podsjetimo nekoliko desetina stanara više banjalučkih Zajednica etažnih
vlasnika u banjalučkom naselju Borik održali su nekoliko protestnih okupljanja te zbor stanara kako bi iskazali svoj jasan stav protiv izgradnje više nebodera u tom dijelu grada, a
koji su predloženi izmjenama Regulacionog plana.
Oni su uputili svoje primjedbe na nacrt, jer
je Borik jedno od rijetkih banjalučkih naselja koje je planirano i izgrađeno u skladu sa pravilima struke.
Podsjetimo, na mjestu sadašnje Male pijace bila je predviđena izgradnja nebodera od 14 i
15 spratova, kao i nadogradnja postojećeg poslovnog objekta za još jedan sprat.
Druga lokacija “na piku” Gradske uprave je
lokacija bivše fabrike “Fruktona” koja već godinama zjapi prazna. Na
toj lokaciji bii je predviđen kompleks lamela do maksimalno 10 spratova.
Sudeći prema prvim reakcijama građana nakon što im je stigao odgovor Urbis centra u vezi sa predmetnim regulacionim planom odnosno onim što je uvaženo, čini se da stanari ovog dijela Banjaluke neće biti pretjerano oduševljeni i ovom “zvaničnom ponudom” grada.