Prebrojavali su se redovi proteklih mjeseci i brusile kandidatske liste. Predizborna kampanja u Bosni i Hercegovini za lokalne izbore, koji će biti održani 6. oktobra, i zvanično je počela.
Iz vladajućeg SNSD-a poručili su ranije da na izbore izlaze u 76 lokalnih zajednica.
“Od 64 načelničke i gradonačelničke pozicije u Republici Srpskoj, imamo svog kandidata u 63, a za Kupres imamo zajedničkog kandidata kojeg podržavamo. Imamo i četiri kandidata za načelnika u FBiH”, rekao je lider SNSD-a Milorad Dodik, tokom protekle sedmice.
SDS kao najveća opoziciona partija svog kandidata za načelnika, odnosno gradonačelnika ima u 43 lokalne zajednice. Sedam kandidata ponudio je i PDP. Ujedinjena Srpska nastupa sa šest kandidata, Socijalistička partija sa četiri i DEMOS sa tri.
Koplja se lome na sjeveroistoku BiH
Sjeveroistočni dio BiH privukao je, pored Banjaluke, najviše pažnje javnosti. Obzirom da je, bar do sada, predstavljao neosvojivu tvrđavu za vladajući SNSD.
„Najveća baza SDS-a upravo je na sjeveroistoku BiH. Bijeljina, Ugljevik, Lopare, Šamac… U izbornoj jedinici u Bijeljini očekujemo rezultat koji treba da prednjači u cijeloj RS”, navodi za Buku Želimir Nešković, potpredsjednik SDS-a i delegat u Domu naroda BiH.
Za mjesto prvog čovjeka drugog grada po veličini u RS, bori se pet kandidata. Pored aktuelnog gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića iz SDS – Volja naroda, povjerenje glasača 6. oktobra pokušaće da pridobije dr Mikajlo Lazić ispred SNSD-a, Mile Pejčić iz Republičke stranke Srpske (RSS), Vahidin Mulamustafić kao zajednički kandidat SDA-SDP-NIP, te Zoran Perić ispred Pokreta Mora bolje.
“Moja prva ocjena je da ovi izbori neće izazvati veliki interes građana. Izlaznost neće biti velika, jer se narod pomalo umorio od izbora. Imamo puno izbora, a malo promjena, malo novih programa i lidera. To je neka opšta ocjena”, kaže za Buku prof. Drago Vuković, sociolog i predstavnik Instituta za društvena istraživanja.
“Kada je riječ o Bijeljini”, dodaje Vuković, “Stanje je poprilično konfuzno. Mnogo je političkih aktera, kandidata i stranaka. Konkretno, u Bijeljini imate jednog čovjeka koji je sticajem različitih okolnosti mnogo ojačao, imajući u vidu pogrešne poteze koji su vođeni ka njemu. Tako da je Bijeljina prilično i jasna i nejasna. Jasna je jer Petrović ima bolje startne pozicije od dr Lazića, obzirom da je Petrović vičan ovoj manipulativnoj politici, jer se bavi kriminalizacijom vlasti i to ima značajan broj pristalica. Sa druge strane, dr Lazić ima daleko bolji personalni integritet, kao ostvaren, uspješan dječiji hirurg, nov je u politici i nepotrošen. Da li će građani 6. oktobra prepoznati novo ili prednost dati ovome kako djeluje Petrović – vidjećemo. Lazićeve šanse nisu male, ali pobjeda je za sada upitna”, kaže za Buku Vuković.
Govoreći za Buku, politički analitičar Nebojša Tojagić podsjetio je na propali opoziv.
“Petrović ima šanse i ja ga ne bih tako brzo otpisivao. Mnogi su ga prežalili i kod opoziva, a on je sve uspio da razuvjeri. Osnovna mana mladih lidera je što se najčešće okruže pogrešnim ljudima koji se ne usude reći “car je go” ili ‘gradonačelniče griješite’, već ponizno klimaju glavom, potvrđujući ideje gradonačelnika. Takav je slučaj u Banjaluci, a čujem da se slične stvari dešavaju i u Bijeljini. Preuzimanje grada znači u prvi plan gurnuti eksperte iz različitih oblasti kojima gradonačelnik samo pomaže”, rekao je Tojagić za Buku.
Osvrnuvši se na sve češće spekulacije koje se ovih dana mogu čuti u javnosti da je Petrović “Dodikov čovjek”, Tojagić ističe:
“Teza da je i Petrović ‘Dodikov’ mislim da nije održiva, jer u tom slučaju ne bi SNSD angažovao tolike napore da dobije Bijeljinu. Tu priču plasira upravo SNSD kako bi dodatno destimulisao biračko tijelo da izađe na izbore”, kaže za Buku Tojagić
Ugljevik nudi najviše kandidata
Najviše kandidata za načelnike na predstojećim lokalnim izborima nudi Ugljevik i to njih šest. Aktuelnom načelniku Vasiliju Periću, koji se ispred SDS – Volja naroda bori za sedmi mandat, “na crtu” su stali Dragan Gajić iz SNSD-a, Darko Marjanović ispred Pokreta Za pravdu i red Nebojše Vukanovića, Gorica Rikić iz Republičke stranke Srpske (RSS), Branislav Đokić iz Saveza za novu politiku (SNP), te nezavisni kandidat Gavro Stjepanović.
“Ima ta pojava gdje više kandidata pravi problem jakim kandidatima. Više kandidata koji nisu značajni mogu da podijele glasove i poremete konačni rezultat”, ocjenjuje za Buku Vuković.
Kada je riječ o pozicijama aktuelnih kandidata, Vuković kaže: “Ugljevik je specifičan. Tu imamo jednog kandidata koji je na vlasti 20 i više godina, koji se tamo snalazio, pravio skupštinske većine sa političkim protivnicima, itd. Moja ocjena je da je Perić u ozbiljnom problemu, lično mislim da je poprilično umorio građane Ugljevika, sličan efekat koji je svojevremeno imao Mićić u Bijeljini, tako da mislim da su šanse Perića sada manje nego ranije.
U Loparama pomršeni konci
Zanimljivo će biti i u Loparama. Aktuelni gradonačelnik Rado Savić, koji je kandidat SDS- Volja naroda, ovoga puta se na lokalnim izborima ne bori samo protiv SNSD-ovog kandidata Stevana Sandića. U izbornu trku za načelničku poziciju ušao je, kao nezavisni kandidat i Savićev dojučerašnji stranački kolega, Milanko Tošić.
Lopare su stabilna zajednica. Imaju neosporno jak SDS i načelnika koji je, do sada, pobjeđivao bez problema. Mislim da će tako biti i ovoga puta, to je moja procjena kada je riječ o Loparama. On se pokušao snaći i kroz ove manipulativne priče oko iskopavanja na Majevici, ima tu mali minus, jer je na počeku pokazao interesovanje za nešto što bi, realno, moglo predstavljati oporavak i značajan iskorak privrede tog kraja. Kasnije je promijenio tu odluku. Da li će mu to biti minus ili plus, vidjećemo”, kaže za Buku profesor Vuković.
Ono što bi Saviću, navode analitičari, moglo da pomrsi konce jeste kandidatura Milanka Tošića, dojučerašnjeg stranačkog kolege. Tošić, nekadašnji odbornik Srpske demokratske stranke u Skupštini opštine Lopare u decembru mjesecu vratio je mandat stranci zbog nezadovoljstva dešavanjima u toj opštini vezanim za otvaranje rudnika litijuma, nakon čega osniva Udruženje slobodnih Majevičana “Pokret za Majevicu”
“Svakako da bi kandidatura Tošića mogla da utiče na konačan ishod glasova. Može se desiti upravo to da nekadašnji glasovi SDS-a sada budu podijeljeni na njega i Savića”, navodi Vuković za Buku.
Nebojša Tojagić smatra da je pozicija Savića sigurna.
“U Loparama je izvjesno da će Tošić odvući nešto glasova, ali vjerujem da to neće ugroziti Savićevu pobjedu”, rekao je za Buku Tojagić.
Inače, pravo glasa u Loparama ima 12.391 birač koji će na lokalnim izborima glasati na 23 redovna biračka mjesta i jednom biračkom mjestu za lica u odsustvu i za glasanje na nepotvrđenim glasačkim listićima
Po dva kandidata u najviše lokalnih zajednica
Najviše lokalnih zajednica u Srpskoj, odnosno njih 30, ima po dva kandidata za načelnike i gradonačelnike, a to su, između ostalih, Novi Grad, Prijedor, Gradiška, Srbac, Prnjavor, Brod, Šamac, Čelinac, Ribnik, Teslić, Zvornik.
SNSD-ovom kandidatu i aktuelnom gradonačelniku Zvornika Zoranu Ivanoviću, na crtu izlazi Velizar Aćimović iz Narodnog fronta.
Analitičari na početku kampanje ocjenjuju da je Ivanović u nešto boljoj poziciji i prednosti kada je riječ o osvajanju novog mandatan. Pored toga, ovaj grad je još za vrijeme nekadašnjeg gradonačelnika Zorana Stevanovića postao snažno uporište SNSD-a, te se ni ovoga puta, kako navode analitičari, ne očekuju neka veća iznenađenja.
Tojagić :”Trka je počela odavno”
Iako je izborna trka zvanično počela 6. septembra, svjedoci smo da ona, zapravo, nikada nije ni prestajala. Protekli period obilježile su optužbe, prebacivanja loptica, krivice i odgovornosti između vlasti i opozicije. Početak izborne kampanje, navode analitičari, samo je sve to i ozvaničio.
“Trka jeste zvanično počela, ali smo svjedoci da je ona krenula znatno ranije. Očekujem da će biti prilično prljava kampanja, prepuna podmetanja, laži i optužbi. Građani su tradicionalno nezainteresovani, kao što su i birački spiskovi lišeni svakog osjećaja za realnost”, kaže za Buku politički analitičar Nebojša Tojagić.
Uvođenje skenera
Delegacija EU u BiH predala je CIK-u opremu za pilot-projekat “Autentifikacija birača i transmisija rezultata”, koji će se provesti na 165 biračkih mjesta u deset osnovnih izbornih jedinica. To su Stari Grad Sarajevo, Tešanj, Doboj, Bijeljina, Trebinje, Gradiška, Goražde, Sanski Most, Zvornik i Domaljevac-Šamac.