Koalicija „Pod lupom“ je u svom prvom preliminarnom izvještaju o lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini za period od 22. jula do 1. septembra 2024. godine zabilježila 710 nepravilnosti, a zbog preuranjene kampanje izrečeno je ukupno 300.000 KM kazni.
Najčešće prijavljene nepravilnosti uključuju zloupotrebu javnih resursa, koja je zabilježena u 223 slučaja, te probleme u formiranju biračkih odbora, što je identifikovano u 210 slučajeva. Ostale nepravilnosti obuhvataju preuranjenu kampanju (93 slučaja), greške lokalnih izbornih komisija (67 slučajeva), medijske nepravilnosti (39 slučajeva), pritiske na birače (24 slučaja), kao i razne druge nepravilnosti (54 slučaja).
U izvještaju je identifikovano 30 političkih subjekata koji krše izborna pravila, pri čemu su SNSD, SDA, HDZ BiH, SDS i SDP najčešće prijavljeni. Koalicija „Pod lupom“ posebno upozorava na problem stranačke infiltracije u biračke odbore, sa 181 slučajem sumnje na ovu praksu.
Dario Jovanović iz Koalicije „Pod lupom“ naglašava da političke stranke i dalje žele održati potpunu kontrolu nad biračkim odborima, bez obzira na postojeća izborna pravila. U svom komentaru, on ističe:
„Postaje očigledno da političke stranke nemaju namjeru odustati od apsolutne kontrole biračkih odbora bez obzira na jasna izborna pravila. Mehanizam koji im omogućava manipulaciju izbornim rezultatima je još uvijek aktivan. Iz dosada obrađenih slučajeva vidimo da se na listama kandidata nalaze stranački ljudi koji su prethodno bili kandidati na izborima, članovi biračkih odbora ispred stranke, stranački aktivisti, ili čak članovi uže porodice onih koji ulaze u izbornu utrku. Često im stranke retroaktivno daju ispisnice, dovoljno je samo da kažu da nisu njihovi članovi.“
Koalicija zahtijeva da Centralna izborna komisija BiH hitno ukloni stranačke osobe sa kandidatskih lista i uvede sankcije. Vehid Šehić, bivši član CIK-a, naglašava da je problem i to što nema dovoljno sankcija i što se kasno reaguje na eventualne prijave: “CIK mora blagovremeno i odmah reagovati ako postoji sumnja u nešto, bez obzira na prijave. Ako se ne uvedu nove tehnologije, upitno je da li uopšte treba izaći na izbore 2026. godine.“
Takođe je istaknuto da Centralni birački spisak (CBS) još uvijek nije dostupan javnosti, što se smatra kršenjem zakona.