Na sjednici Središnjeg odbora Sindikata srednjih škola HNŽ-a održanoj u petak donesena je odluka o generalnom štrajku.
Prema Zakonu o radu štrajk se ne može početi bez procesa mirenja. Vlada Županije je sindikatu dostavila odgovor da nemaju listu miritelja, međutim ima ju Federalno ministarstvo.
Tako je donesena odluka o datumu početka štrajka kao i najava, a federalni ministar bi trebao u roku od tri dana imenovati miritelja s federalne liste koji bi pokrenuo proces. Središnji odbor je glasovanjem kao datum stupanja u štrajk izglasao 4. rujna ove godine.
Imaju vremena da reagiraju
Zahtjevi sindikalista su jasni. To su isplata jednokratne novčane pomoći, povećanje plaće, napredovanje u struci (mentor 8 posto, savjetnik 15 posto), raspisivanje natječaja na neodređeno vrijeme, isplata tužbi, te mjesečno usklađivanje toplog obroka s prosječnom plaćom u Federaciji.
U Sindikatu su, ističu, vodili računa o učenicima, njihovim maturama i svemu drugom, a i sama procedura stupanja u generalni štrajk je komplicirana, pa je zbog toga odlučeno da se stupi tek za četiri mjeseca.
– Nismo u mogućnosti sazvati Mirovno vijeće. Pravnici su nas savjetovali i mi smo na kraju odlučili da to bude rujan. Ostavili smo prostora da sve bude sukladno procedurama, a kako nam netko ne bi prekinuo štrajk ili zabranio, kaže predsjednica Sindikata srednjih škola po bosanskome planu, Edina Čomić.
Dosadašnja iskustva s Vladom konstituiranom u studenomu, kaže, nisu dobra, pa je i optimizma danas malo bez obzira što je i Vladi preostalo četiri mjeseca za eventualnu reakciju i akciju.
– Pokazali su da im se ne može vjerovati. Ipak se nadam da će reagirati. Ne želim da mislim i vjerujem da će se ponašati kao dosad, dodaje.
Spremni i popustiti
Na naše pitanje da li postoji kod sindikalista spremnost da se popusti sa zahtjevima, odgovara potvrdno.
– To je uvijek stvar dogovora. Tražili smo povećanje od 15 posto. Normalno, uvijek se ta granica može spustiti. Prošle vlasti su nam obično to davale od dva puta. Dakle prvo uvećanje za neko vrijeme, pa po isteku toga vremena dodatno uvećanje i to nam je bilo prihvatljivo. Danas tražimo povećanje od 15 posto, a vlast nam nudi povećanje od 2,5 posto. To je ispod nivoa, i na takav način se ne može pregovarati. Iskreno se nadam da će shvatiti da je ovo nešto ozbiljno i da će se probuditi, poručila je Čomić.
Predstavnici Sindikata obrazovanja i u veljači su održali prosvjednu šetnju u centru Mostara. Tražili su povećanje plaća, isplatu jednokratne pomoći u okviru borbe protiv inflatornih udara, isplatu pravosnažnih sudskih presuda koje su članovi sindikata dobili po tužbama za višegodišnje kršenje radnih prava, kao i raspisivanje natječaja na neodređeno za zaposlene na određeni rok (svi zahtjevi su ponovno aktualni)
Hercegovačko-neretvanska je jedina županija u Federaciji u kojoj djelatnici u srednjemu obrazovanju nemaju mogućnosti napredovanja. Više od 12 godina čekaju na isplate sudskih presuda, loši su pedagoški standardi, a posljednji sistematski pregledi su bili 2010. godine. Iako su dva puta izlazili na ulice, ističu da na ovome neće stati.