Živa na termometru prelazi 40 podioka, a slavine suhe. Tako ovih dana izgleda život u Koraju, povratničkom naselju na obroncima Majevice.
Dugogodišnji problem redovnog snabdijevanja vodom u rubnim majevičkim predjelima dodatno je zakomplikovala trenutna hidrološka situacija, izazvana nezapamćenom sušom.
“U 21. vijeku ostavljeni smo bez osnovnih ljudskih prava”, kažu mještani Koraja, mahom povratnici. Osim što nemaju vode za piće, ostaju i bez osnonih sredstava za život obzirom da više od 90% mještana ovog kraja obezbjeđuje sredstva za život od poljoprivrede.
“Ovo je katastrofa. Nemamo čime zaliti baštu, a na ovim temperaturama sve se suši i propada. Mi živimo od poljoprivrede. Vodu za piće nabavljamo sa izvora iz susjednog sela a i tu je protok jako slab, moraš čekati dugo da bi uspio natočiti jedan kanister od 5 litara. A za higijenu je najteže. Često kod komšija ili rodbine u susjedno selo idemo i nosimo veš na pranje. Ovo je neizdrživo, u 21. vijeku. Sramota”, kaže za Buku Mersida Besanović.
Mještani traže hitnu reakciju lokalnih i entitetskih vlasti
Ovaj gorući problem su, kažu mještani, nekoliko puta prijavljivali nadležnima sa lokalnog i entitetskog nivoa.
Rješenja za sada nema, a nema ni kiše koja bi bar donekle ublažila posljedice suše.
“Sve nam je uništeno. Mi živimo od poljoprivrede , ne znam kako ćemo dočekati zimu. A sada i kada bi smo došli u priliku da nešto tražimo, neku pomoć, donaciju, šta god ne bi smo ni znali za šta da je tražimo, jer ne znamo u čemu je tačno problem”, ispričao je za Buku jedan od mještana.
Svaka kap vode ovdje je dragocjena
Sušni periodi ovdje nisu jedini problem. Zbog nedovoljnog održavanja komunalne infrastrukture i struja je ovdje rijetkost, kažu mještani.
“To je hronični problem u Koraju. Struje često nestane, prošle zime se dešavalo da nismo imali struje po tri dana u kontinuitetu. A voda je gorući problem ovdje. Problem sa pumpama, koji smo imali prošle godine smo nekako i riješili, međutim ova suša dovela je do toga da smo imali redukcije u Koraju. Vode ne bude po 10 – 15 dana u ovim visinskim predjelima”, kaže za Buku Zijad Smajić, predsjednik MZ Koraj.
“Ovaj dugoročni problem zahtijeva ogromna finansijska sredstva i mi smo svjesni da Opština Lopare ne može sama to prebroditi. Pregovaramo i sa Federalnim ministarstvom ali i predstavnicima lokalne zajednice. Opština Lopare sada ima neko kreditno zaduženje kojim bi možda mogli bi riješila problem pitke vode. Mi se nadamo da će to biti, jer ljudi su već nestrpljivi. Nama je svaki litar vode, svaka kap dobro došla. Pokušaćemo ovo što nam dođe iz Čelića, to je nekih 200 kubika, da se snađemo i premostimo , to nam može biti za dva dana za osnovne životne potrebe”, kaže za Buku Smajić.
Kerović: “Očekujemo uskoro rješenje”
“Svjesni smo problema”, kažu u opštini Lopare gdje ističu da intenzivno rade na iznalaženju rješenja.
” Taj problem izražen je na području cijele lokalne zajednice, I ne samo u Loparama, problem, zbog ogromne suše, postoji i u drugim opštinama i gradovima. Ali evo, kada govorimo o našoj lokalnoj zajednici , mi imamo dobru saradnju sa Federalnim ministarstvom za raseljena lica i zajednički radimo na iznalaženju rješenja. U toku su, ovih dana, i sastanci sa stručnim licima Instituta za vode, gdje očekujemo prijedlog struke za rekonstrukciju i uređenje mreže kao i rješavanje ovog problema”, kaže za Buku Željko Kerović, načelnik Odjeljenja za privredne i društvene djelatnosti Opštine Lopare.