Berzanski pad uslijedio je nakon objave loših podataka o zapošljavanju u SAD-u u petak, koji su na svim tržištima kapitala izazvali zabrinutost za najveću svjetsku ekonomiju. U međuvremenu je jen ojačao u odnosu na američki dolar otkako je centralna japanska banka prošle sedmice podigla kamatne stope, zbog čega su dionice u Tokiju postale skuplje za strane ulagače.
U padu su i berze u Tajvanu, Južnoj Koreji, Indiji, Australiji, Hong Kongu i Šangaju. Niz ekonomskih podataka iz SAD-a, koji su slabiji od očekivanih, potaknuo je nagađanja da Amerika klizi prema recesiji.
U isto vrijeme, američka centralnabanka prošle je sedmica odustala od smanjenja kamatnih stopa za razliku od drugih banaka poput Bank of England, dok su velike američke kompanije poput Amazona i Intela izvijestile o razočaravajućim finansijskim rezultatima.
Službeni podaci o zapošljavanju pokazali su da su američki poslodavci u julu otvorili 114.000 radnih mjesta, daleko manje od očekivanog dok je stopa nezaposlenosti porasla.
Shanti Kelemen, glavna direktorica za ulaganja u M&G Wealthu, rekla je za BBC: “Postoje neki znakovi da tržište malo usporava. Mislim da je to također uplašilo neke ljude u petak, a također vidite da je japansko tržište već bilo zatvoreno kad se to dogodilo pa vidite kako Japan reagira na one stvari koje su se dogodile prošle sedmice.”
Međutim, Kei Okamura, upravitelj portfelja u investicionoj kompaniji Neuberger Berman sa sjedištem u Tokiju, rekao je da je u Aziji “rasprodaja potaknuta oštrom aprecijacijom jena jer su globalni ulagači postali oprezni u pogledu japanskih korporativnih zarada, posebno izvoznika kao što su proizvođači automobila”.
Kriptovalute su također pale. Bitcoin je pao na oko 50.000 dolara, najniži nivo od februara. U petak su dionice u New Yorku oštro pale nakon razočaravajućih podataka o radnim mjestima, koji su također pokazali da je zaposlenost za maj i juni revidirana prema dolje.
Brojke za juli izazvale su zabrinutost da bi se dugogodišnji bum zapošljavanja u SAD-u mogao približiti kraju. To je potaknulo nagađanja o tome kada će – i za koliko – Federalne rezerve smanjiti kamatne stope.
Postoji strah da će se američka privreda usporiti, unatoč najnovijim podacima koji pokazuju da je raslo po godišnjoj stopi od 2.8%.
“Možete odabrati dokaze za stvaranje pozitivne priče, možete odabrati i dokaze za stvaranje negativne priče. Mislim da još uvijek univerzalno ne možemo reći da stvari idu u jednom smjeru”, rekla je Kelemen.