EU u Bosni i Hercegovini smatra da bi kriminalizacija klevete predstavljala nazadak garanciji slobode

Portparol Delegacije Evropske unije i Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini, Ferdinand Koenig za Buku je prokomentarisao Nacrt zakona o kleveti koji je danas predstavljen javnosti:

Sloboda izražavanja je temeljno pravo. U ključnom prioritetu br. 12 iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji, Bosna i Hercegovina se poziva da poduzme konkretne korake u garantovanju slobode izražavanja i slobode medija i zaštiti novinara. Štaviše, kada je Evropska komisija u oktobru 2022. dala preporuku za dodjelu kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini, napravljeno je to s očekivanjem da će određene reforme biti provedene bez daljeg odlaganja. Jedna od njih je i jačanje slobode izražavanja i slobode medija.

Ured EU u Bosni i Hercegovini smatra da bi kriminalizacija klevete predstavljala nazadak u smislu garancija slobode izražavanja kao temeljnog ljudskog prava. Pritom, kvalifikovanje klevete kao krivičnog djela se smatra zastarjelim pristupom, a dekriminalizacija klevete u BiH 2002. godine je bila značajno dostignuće za ovu zemlju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nedavno objavljeni Izvještaj Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu ističe tendenciju političara i javnih zvaničnika u ovoj zemlji da uporno koriste mogućnost tužbi kako bi zastrašili novinare i primorali ih na autocenzuru. U ovom kontekstu, kriminalizacija klevete ima potencijal da pogorša, umjesto da ojača slobodu izražavanja i slobodu medija.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

SNSD kod Stanivukovića

Najčitanije