Foto: Ilustracija
Gruzijske vlasti uhapsile su 66 osoba tokom demonstracija u glavnom gradu Tbilisiju protiv usvajanja zakona o stranim agentima, saopštilo je u srijedu Ministarstvo unutrašnjih poslova, javlja Anadolija.
U saopštenju iz Ministarstva navodi se da su uhapšeni zbog huliganizma i neposlušnosti.
Ministarstvo je u utorak započelo istragu povodom demonstracija, a navode da će biti obavljena pravna ocjena o postupanju svih osoba koje su omogućile i organizovale prerastanje mirnog protesta u nasilje.
MUP Gruzije je u utorak mobilisao nadležne jedinice kako bi zaštitili javni red i osigurali mirno odvijanje protesta.
Demonstracije su kasnije postale nasilne, a oni koji su se okupili u blizini gruzijskog parlamenta pokušavali su blokirati ulaze u zgradu parlamenta.
Demonstranti su bacali razne predmete na snage reda te ih i fizički napadali i pružali im otpor, na šta su policajci odgovorili silom.
“Uprkos brojnim pozivima MUP-a da održavaju red, protestuju na miran način, u okviru zakona, učesnici skupa su nastavili s nasilnim radnjama i nisu poštovali zakonske zahtjeve pripadnika reda i mira”, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo će ispitati sve šta se desilo tokom protesta i daće odgovarajuću pravnu kvalifikaciju svakoj akciji.
Do demonstracija u Tbilisiju u utorak dovelo je usvajanje nacrta zakona o transparentnosti stranog uticaja.
Demonstranti su oštro reagovali na usvajanje zakona na prijedlog Stranke narodne moći, a gruzijske opozicione stranke tvrde da je zakon antidemokratski.
Borrell: Zakon nespojiv s vrijednostima EU
Prosvjedi u Tbilisiju izbili su sinoć pošto je parlament dao svoju početnu potporu nacrtu zakona o “stranim agentima” za koji kritičari kažu da je korak prema autoritarizmu te da bi također mogao ugroziti napore Gruzije u pridruživanju Europskoj uniji.
Zakon, koji podržava vladajuća stranka Gruzijski san, zahtijevao bi od svih organizacija koje primaju više od 20 posto svojih sredstava iz inozemstva da se registriraju kao “strani agenti” ili bi se suočile sa znatnim novčanim kaznama.
Kritičari su rekli da to podsjeća na zakon iz 2012. u Rusiji koji se od tada koristi za gušenje neistomišljenika.
Govoreći u Berlinu ranije u utorak gruzijski premijer Giorgi Garibašvili ponovo je potvrdio da podržava zakon i da predložene odredbe o stranim agentima zadovoljavaju “europske i globalne standarde”, no šef europske diplomacije Josep Borrell kritički je govorio o “vrlo lošem razvoju događaja za zemlju”.
“Taj zakon nespojiv je s vrijednostima i standardima Europske unije. Protivan je objavljenom cilju Gruzije da pristupi Europskoj uniji, a za što se izjasnila velika većina gruzijskih građana”, rekao je Borrell.