Parlamentarna skupština NATO održala je plenarnu sjednicu u Sofiji na kojoj je formalno potvrđen kandidatski status BiH, Gruzije i Moldavije u Parlamentarnoj skupštini.
Takođe, usvojena je i Deklaracija o oblikovanju NATO, kojom se potvrđuje puna podrška Ukrajini, Gruziji i BiH na putu ka članstvu u savezu. Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini NATO Kemal Ademović i zamjenik predsjedavajućeg Delegacije, Obren Petrović, prisustvovali su zasjedanju, prenosi N1.
Kako je saopšteno iz Parlamentarne skupštine BiH, na ovom zasjedanju usvojena je Deklaracija o oblikovanju NATO za buduće generacije na samitu u Vašingtonu, koja potvrđuje savezništvo kao kamen temeljac evropske i sjevernoameričke sigurnosti, izražava zadovoljstvo članstvom Švedske i potvrđuje punu podršku Ukrajini, Gruziji i BiH na putu ka članstvu.
Usvojenim izmjenama i dopunama Poslovnika PS NATO, formalno je potvrđen kandidatski status BiH, Gruzije i Moldavije u Parlamentarnoj skupštini NATO, koji sa sobom nosi i uvedeni novi status, te privilegije tih zemalja poput proširenja broja članova delegacija zemalja kandidata (povećanje s postojeća tri na pet članova Delegacije PSBiH), većih privilegija učešća na sjednicama PS NATO i odbora, ovlaštenja poput podnošenja amandmana na skupštinske dokumente i šireg učešća na budućim događajima u organizaciji PS NATO.
Zasjedanje je pozdravnim govorom otvorio predsjednik PS NATO Mihael Šerba, koji je istakao nužnost hitne pomoći Ukrajini, a što se, kako je rekao, ogleda i kroz usvojenu Deklaraciju podrške PS NATO Ukrajini u tekućem sukobu s Rusijom. Predsjednik PS NATO naglasio je i važnost borbe protiv hibridnih načina ratovanja, a posebno protiv dezinformacija u današnjem, tehnološki naprednom vremenu. Pozdravio je pridruživanje Švedske NATO i prvo učešće na zasjedanju PS NATO kao punopravne članice.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u svom govoru naglasio je da je osnovni cilj NATO očuvanje mira. U susret 75. godišnjici NATO, Stoltenberg je naglasio da NATO uspješno radi na očuvanju mira i da za sve to vrijeme nije bilo ni jednog oružanog napada na zemlju članicu.
Posebno je istaknut broj od 20 zemalja koje izdvajaju više od 2% BDP za segment odbrane, najavljeno uspostavljanje Centra za demokratsku otpornost u sjedištu NATO, ali i neispunjena obećanja za pomoć Ukrajini od strane zemalja članica. Naglašena je i važnost zemalja NATO partnera u vremenu politike otvorenih vrata te organizacije, kako u regiji Zapadnog Balkana, tako u Africi i zemljama Zaliva.