SAD i Zapad nisu saglasni sa stavovima Deklaracije “Svesrpskog sabora”

Sjedinjene Američke Države i zapadni partneri ne slažu se s Deklaracijom koju su 8. juna u okviru “Svesrpskog sabora” usvojile vlade Srbije i bh. entiteta Republika Srpska, kazao je ambasador SAD-a na Kosovu Jeffrey Hovenier.

U Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja ima 49 tačaka, između ostalog se pominje i Kosovo kao “neotuđivi dio Srbije”.

“Nisam imao priliku da čitam sve izvještaje vezane za ‘Svesrpski sabor’, ali razumijem da se koristi jezik koji kaže da je Kosovo sastavni dio Srbije. Razumijem da je to njihov stav, ali to nije stav bilo koga od nas, to nije stav SAD-a, naših partnera iz Kvinte ili bilo koga drugoga”, rekao je Hovenier.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sabor, kako se navodi u Deklaraciji, podržava napore Srbije da očuva teritorijalnu cjelovitost i suverenitet, zagarantovane međunarodnim pravom, Rezolucijom 1244 i drugim rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

U dokumentu se, između ostalog, navodi da Srbi na Kosovu, kao i svi drugi građani koji su lojalni Srbiji, moraju da zaštite manastire, crkve, privatne posjede, groblja i druge ugrožene objekte.

Potpisnici Deklaracije također su osudili, kako smatraju, nepodnošljive uslove života Srba na Kosovu koje su stvorile prištinske vlasti, ali bez navođenja konkretnih činjenica.

U drugoj tački deklaracije spominje se i potreba za stvaranjem Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu i nastavkom kosovsko-srpskog dijaloga u Briselu, kao jedinog održivog načina rješavanja problema.

Piše i da je Kosovo jedna od odrednica nacionalnog identiteta Srba, a insistira se na korištenju naziva Kosovo i Metohija.

Prethodno najavljen kao “velika fešta” koja će okupiti 48 folklornih udruženja, “Svesrpski sabor” organizovan je u trenutku pojačane retorike vlasti o “ugroženosti srpskog naroda”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije