Ambasadori zemalja članica Evropske unije “načelno” su pristali započeti pristupne pregovore s Kijevom i Kišinjevom, saopćilo je belgijsko predsjedništvo EU-a. Mađarska će sljedeći mjesec preuzeti rotirajuće predsjedavanje.
Ambasadori Evropske unije složili su se u petak da će službeno započeti pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom , prema belgijskom predsjedanju EU-om.
Ukrajina je podnijela zahtjev za pridruživanje EU nedugo nakon početka ruske invazije u februaru 2022. Ona i susjedna Moldavija dobile su status kandidata četiri mjeseca kasnije.
EU ‘načelno’ pristaje na razgovore
“Ambasadori su se načelno složili oko pregovaračkih okvira za pristupne pregovore Ukrajine i Moldavije”, objavilo je belgijsko predsjedništvo.
Ambassadors agreed in principle on the negotiating frameworks for the accession negotiations of Ukraine and Moldova .
The Belgian presidency will call the first intergovernmental conferences on 25 June.
— Belgian Presidency of the Council of the EU 2024 (@EU2024BE) June 14, 2024
Rečeno je da će se prve međuvladine konferencije održati 25. juna. Belgija do 30. juna predsjedava Vijećem ministara EU-a.
Bosna i Hercegovina se ne spominje kada je riječ o zvaničnom datumu početku pregovora, što nije iznenađenje ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da se nakon “uslovnog otvaranja pregovora” u martu nisu napravili gotovo nikakvi pomaci na EU putu.
Charles Michel, predsjednik Europskog vijeća, pozdravio je sporazum u objavi na X.
“Održavamo svoja obećanja i podržavat ćemo vas na putu do članstva”, rekao je Michel.
Ova odluka dolazi sedam dana nakon što je Evropska komisija rekla da i Kijev i Kišinjev ispunjavaju sve kriterije za službeni početak pristupnih pregovora.
Kriteriji su uključivali napore da se obuzda moć oligarha i bolje osiguraju prava etničkih manjina. Ukrajini i Moldaviji predstoje godine pregovora.
Zemlje kandidatkinje vjerojatno će se suočiti s godinama reformi prije nego što ispune kriterije za prijem u EU.
Nakon Belgije, Mađarska je sljedeća koja će preuzeti rotirajuće predsjedanje Vijećem Evropske unije. Budimpešta se u prošlosti protivila pomoći EU-a Ukrajini usred ruske invazije i rekla da sumnja u procjenu Evropske komisije da je Kijev spreman za pregovore o pridruživanju.