Crna lista: Sarajevske firme na čelu liste najvećih dužnika za PDV

Trenutna dugovanja po osnovu PDV prijava iznose 345.652.206,63 KM, rečeno je “Nezavisnim novinama” iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Tako su na listi dužnika koje su na sajtu UIO BiH, zaključno sa krajem maja, sve firme koje za PDV duguju više od 25.000 KM, i obuhvaćeno ih je skoro 1.500.

Najveći dužnik prema ovoj ažuriranoj listi je kompanija KJKP “Gras” iz Sarajeva, s dugom od 26.643.174 KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Slijedi “Sarajevska pivara”, koja je za PDV dužna 21.710.801 KM, pa “Bosmal” iz Sarajeva – 13.187.842 KM, te “Monter&Co” iz Bijeljine – 7.651.810 KM.

Peti dužnik je brčanska kompanija “Hisar Trade”, koja treba da plati nešto više od sedam miliona KM, pa slijedi Javni servis RTV Bosne i Hercegovine sa dugom od 6.746.787 KM.

“Extrablatt” iz Gradačca dužan je za PDV 5.635.442 KM, a kompanija “ProCar” iz Kotor Varoša 4.829.527 KM.

Rudnik mrkog uglja Đurđevik ima dug u iznosu od 3.530.742 KM, a krug deset najvećih dužnika zatvara Rudnik uglja Kreka koji je za PDV dužan platiti 3.145.515 KM.

Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH su za “Nezavisne” kazali da rješavanje problema naplate dugovanja predstavlja složen proces koji zahtijeva uključivanje i kombinaciju pravnih, administrativnih i finansijskih mjera.

Inače, od 2006. godine otkako je na snazi Zakon o PDV-u prinudnim putem je naplaćeno 1.575.707.755 KM.

“Riječ je o zaista velikom iznosu koji je naplaćen prinudnim putem, koristeći sve mogućnosti koje Upravi pruža Zakon o prinudnoj naplati indirektnih poreza. Trenutna dugovanja po osnovu PDV prijava, kao obavezi koju su obveznici prikazali u svojim PDV prijavama, a istu nisu izmirili, iznose 345.652.206 KM, dok je po akciznim prijavama dug u iznosu od 15.223.497 KM”, naveli su iz UIO BiH.

Dodali su da je prinudna naplata indirektnih poreza, ostalih prihoda i taksa u nadležnosti organizacione jedinice Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

“Grupe za prinudnu naplatu u regionalnim centrima UIO postupak prinudne naplate pokreću i vrše po službenoj dužnosti (za dugovanja koja proizlaze iz razreza koji je izvršio UIO, period prinudne naplate počinje narednog dana od dana isteka roka za dobrovoljno plaćanje tj. do 15. u mjesecu nakon isteka mjeseca u kojem je izvršen razrez, a kad je u pitanju prijava samooporezivanja početak perioda prinudne naplate počinje teći narednog dana od dana isteka roka za podnošenje poreske prijave). Postupak prinudne naplate počinje kada se dužniku uruči nalog za prinudnu naplatu, te ukoliko dužnik ne plati iznos koji je naveden u nalogu za prinudnu naplatu u ostavljenom roku, UIO nastavlja plijeniti dužnikovu imovinu”, objasnili su iz UIO BiH.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, naveo je da imajući u vidu godišnji obim prihoda od PDV-a, kao i period od 18 godina, nenaplaćeni dug od 350 miliona ne izgleda preveliki.

“Jedan dio duga je realno nenaplativ zbog činjenice da firme koje duguju nemaju imovinu iz koje bi se mogao prinudno naplatiti porez. Za efikasnu naplatu poreza je potrebna i efikasnost sudova kako bi se izbjegle zloupotrebe u obliku prebacivanja imovine ili pokretanja stečajnih postupaka kod poreskih dužnika”, kazao je Mlinarević

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije