Sudanu prijeti najveća svjetska glad u posljednjih 40 godina, mogli bi umrijeti milioni ljudi

Sudan se suočava s glađu koja bi mogla postati gora od svih koje je svijet vidio od Etiopije prije 40 godina, upozorili su američki dužnosnici, dok isporuke pomoći i dalje blokiraju zaraćene vojske, ali opskrba oružjem objema stranama i dalje pristiže.

Budući da je velik dio svjetske pozornosti usmjeren na Gazu, poprište još jedne gladi koju su uzrokovali ljudi, Sudan je već najgora humanitarna kriza na svijetu i klizi prema humanitarnoj katastrofi povijesnih razmjera, s daleko manje medijske pokrivenosti i globalne zabrinutosti. Humanitarni apel UN-a za zemlju dobio je samo 16 posto sredstava koja su joj potrebna.

“Potrebno nam je da se svijet probudi pred katastrofom koja se događa pred našim očima”, rekla je novinarima Linda Thomas-Greenfield, američka ambasadorica pri UN-u, piše The Guardian.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Govorila je dok je El Fasher, glavni grad regije Sjeverni Darfur i nekadašnje humanitarno središte, već drugi mjesec pod opsadom Snaga za brzu podršku (RSF). RSF je paravojna skupina koja se bori protiv Sudanskih oružanih snaga (SAF) od aprila 2023., kada je počela borba za vlast između dva rivalska generala, Abdela Fattaha al-Burhana iz SAF-a, de facto vladara zemlje, i Mohameda Hamdana Dagala iz RSF-a , također poznat kao Hemedti, eskalirao je u sukob koji je podijelio zemlju. Građanski rat već je ubio 14.000 ljudi, a 10 miliona ih je natjeralo da napuste svoje domove.

Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je u četvrtak rezoluciju koju je izradila Velika Britanija, zahtijevajući prekid opsade El Fashera, ali su borbe eskalirale u petak uz tvrdnje SAF-a da su odbile veliki napad RSF-a, nanijevši “ogromne gubitke”.

Voditeljica Američke agencije za međunarodni razvoj, Samantha Power, rekla je da postoji zabrinutost što će se dogoditi s ljudima koji su se sklonili u El Fasheru ako grad padne u ruke RSF-a. Te su snage uglavnom regrutirane iz milicija Janjaweeda, koje su vršile masakre boreći se na strani vlade u Khartoumu u genocidu u Darfuru od 2003. do 2005. godine.

“RSF je na maršu, a kamo je RSF otišao u području Darfura historijski, i u ovom sukobu, uslijedili su masovni zločini,” rekla je Power.

U petak je najavila novu američku humanitarnu pomoć Sudanu od 315 miliona dolara, ali je rekla da jedva da ikakva pomoć stiže do izoliranog stanovništva. Obje strane su optužene da koriste kontrolu nad pristupom hrani kao oružje.

“RSF je sistematski pljačkao humanitarna skladišta, krao hranu i stoku, uništavao skladišta žitarica i bunare u najugroženijim sudanskim zajednicama”, rekla je Power.

Šefica USAID-a je dodala: “SAF je u potpunosti u suprotnosti sa svojim obvezama i svojim odgovornostima prema sudanskom narodu time što je zatvorio prekogranični pristup iz Čada na prijelazu Adré, koji je glavna ruta za pomoć za ulazak u regiju Darfur.”

Power je rekala da bi general Burhan mogao otvoriti prijelaz Adré “potezom pera”. SAF je ponudio još jednu pristupnu tačku iz Čada, prijelaz Tine, ali američki dužnosnici kažu da je on već blokiran i neadekvatan za potrebe stanovništva te da će s nadolazećom kišnom sezonom postati neprohodan.

“Zaista jasna poruka ovdje je da je opstrukcija, a ne nedovoljne zalihe hrane, ono što je pokretačka snaga iza povijesnih i smrtonosnih razina gladovanja u Sudanu”, rekla je Power.

Dodala je da trenutni podaci pokazuju da je kriza “usporediva i potencijalno gora” od gladi u Somaliji 2011. koja je ubila četvrt miliona ljudi.

“Dodala bih da bi scenarij koji najviše zabrinjava bio da bi Sudan postao najsmrtonosnija glad od Etiopije ranih 1980-ih”, dodala je.

Prema procjenama UN-a, glad u Etiopiji ubila je milion ljudi između 1983. i 1985. godine. Thomas-Greenfield je rekla da bi u najgorem slučaju glad u Sudanu mogla postati još smrtonosnija.

“Vidjeli smo projekcije smrtnosti koje procjenjuju da bi u više od 2,5 miliona ljudi, oko 15% stanovništva u Darfuru i Kordofanu – najteže pogođenim regijama – moglo umrijeti do kraja septembra”, rekla je ambasadroica.

Dok je humanitarna pomoć nailazila na stalne opstrukcije, obje strane u ratu i dalje dobivaju oružje, rekli su američki dužnosnici: SAF iz Rusije i Irana između ostalih, RSF posebno iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), američkog saveznika.

Thomas-Greenfield je rekla da se Washington “sudjelovao” s UAE po tom pitanju. Međutim, u izvještaju Bijele kuće o “povučenom” sastanku između Joea Bidena i šeika UAE Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana na summitu G7 u Italiji nije spomenut Sudan.

SAD se suočava s optužbama za licemjerje od strane mnogih zemalja, posebno na globalnom jugu, dok Washington poziva na prekid opskrbe oružjem stranama uključenim u sukob u Sudanu, dok nastavlja isporučivati ​​oružje vrijedno milijarde dolara Izraelu tijekom njegove ofanzive na Gazu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije