Noć kada je otišao Milo

foto Anadolija

Nakon 30 godina vladavine, Milo Đukanović izgubio je juče na predsjedničkim izborima u Crnoj Gori. Kandidat Pokreta “Evropa sad” Jakov Milatović pobijedio je na predsjedničkim izborima u Crnoj Gori, osvojivši u drugom krugu 58,9 odsto glasova, pokazuju podaci Centra za demokratsku tranziciju.

Prema podacima CDT-a, za predsjedničkog kandidata Demokratske partije socijalista (DPS) i aktuelnog predsjednika države Mila Đukanovića je glasalo 41,1 odsto birača.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U drugom krugu predsjedničkih izbora glasalo je oko 383 hiljade birača, odnosno 70,7 odsto. Izlaznost na ovim predsjedničkim izborima znatno je bila veća u odnosu na 2018. godinu, što je dodatna potvrda legitimiteta izbora.

Istorija će zabilježiti da će 2. april biti upamćen kao dan kada “odlazi“ čovjek označavan kao „vječiti vladalac Crne Gore“.  Milo Đukanović tako je, po prvi put nakon 30 godina, izgubio predsjedničke izbore sa dvocifrenom razlikom.   U apsolutnim brojkama Milatović je osvojio nešto oko 230 hiljada glasova, a Đukanović blizu 160 hiljada glasova.

Podsjetimo, glasačko pravo na izborima imalo je 542.154 građana.

Milo Đukanović čestitao je Jakovu Milatoviću pobjedu na predsjedničkim izborima, javlja Anadolija.

Đukanović je na konferenciji za novinare rekao da je Crna Gora izabrala, i da on poštuje taj sud građana.

On je Milatoviću poželio da bude uspješan predsjednik.

„Jer ako on bude uspješan predsjednik, to znači da i Crna Gora može biti uspješna država“, poručio je Đukanović.

On je zahvalio svim građanima koji su doprinijeli da u Crnoj Gori bude sproveden demokratski i kredibilan izborni proces, koji doprinosi međunarodnom ugledu države.

Đukanović je zahvalio i građanima koji su njemu dali povjerenje, dodajući da svaki glas cijeni.

„Za mene je svaki važan kao planina, jer sačuvati ih nakon 30 godina vlasti nije jednostavno”, rekao je Đukanović.

Novoizabrani crnogorski predsjednik Jakov Milatović izjavio je da je Crna Gora odlučan korak naprijed, ka evropskoj, ljepšoj i pravednijoj državi

On je, na konferenciji za novinare, rekao da je ovo pobjeda pomirene Crne Gore.

„Večeras je Crna Gora napravila jedan odlučan korak naprijed, rekla presudno zbogom prevaziđenom režimu Mila Đukanovića. Napravila je Crna Gora korak naprijed ka evropskoj, ljepšoj, pravednijoj Crnoj Gori“, naveo je Milatović.

Ovo je, kako je naglasio, velika, istorijska pobjeda. Zahvalio je svim građanima koji su izašli i glasali i tako “dodatno dali legitimitet ovom demokratskom procesu”.

“Večeras ostavljamo prošlost u prošlost. Snažno koračamo u budućnost. Ovo je jedan istorijski dan za sve nas”, poručio je Milatović.

Pozvao je sve da večeras “dostojanstveno slave pobjedu”.

“Nikada nas više neće siromašiti, dijeliti i neće zarobljavati državu kriminalom i korupcijom. Mi smo večeras svi zajedno rekli da Crna Gora ide naprijed, da ide ka bogatstvu, ka zemlji pravde, pomirenja i zajedništva. Ja, kao predsjednik Crne Gore, zajedno sa svima vama ću u narednih pet godina uvesti Crnu Goru u EU”, istakao je Milatović.

Takođe, dodao je, nikada više iz Crne Gore “neće ići trzavice prema bilo kojoj zemlji Zapadnog Balkana, našim susjedima i komšijama”.

“Crna Gora želi najbolje odnose sa svim zemljama Zapadnog Balkana. Želimo zajedničku slogu i napredak u evropskom Zapadnom Balkanu”, naglasio je Milatović.

Žele da se bave, kazao je, temama od životnog značaja.

“Ja vam obećavam da ću uvijek biti predsjednik svih građana Crne Gore i nikada odavde neće ići otrovne strelice ka zemljama Zapadnog Balkana. Svi zajedno poručujemo da ćemo se baviti vladavinom prava, ekonomijom. Rekli smo veliko zbogom posljednjem diktatoru u Evropi“, poručio je Milatović., rekao je Milatović.

Ko je Jakov Milatović?

Milatović je rođen 7. decembra 1986. godine u Podgorici. Završio je Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore. Bio je student generacije sa prosjekom deset, što mu je omogućilo da dobije razne stipendije za nastavak školovanja u inostranstvu.

Kao stipendista britanske Vlade, magistrirao je ekonomiju na Univerzitetu Oksford.

Milatović je po završetku studija radio u NLB banci u Podgorici. Bio je dio tima za upravljanje rizikom. Nakon toga, zaposlio se u Dojče banci u Frankfurtu, gdje je radio u timu za procjenu kreditnog rizika zemalja, sa fokusom na države Centralne i Istočne Evrope.

Milatović je od 2014. godine bio dio tima za ekonomsku i političku analizu u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD). Bavio se ekonomskom analizom regiona Jugoistočne Evrope, a potom analizom zemalja Zapadnog Balkana.

Od 2018. do 2020. godine je u Bukureštu radio kao glavni ekonomski analitičar EBRD-a za Rumuniju, Hrvatsku, Sloveniju u Bugarsku.

Milatović je u fokus domaće javnosti dospio nakon parlamentarnih izbora koji su u Crnoj Gori održani 30. avgusta 2020. godine. Bio je ministar ekonomskog razvoja do februara prošle godine, kada je Vladi, na čijem je čelu bio Zdravko Krivokapić, izglasano nepovjerenje.

Pokret Evropa sad osnovan je 26. juna prošle godine, kada je Milatović izabran za zamjenika predsjednika.

Milatović je 19. marta učestvovao u prvom krugu predsjedničkih izbora kada je osvojio 28,9 odsto glasova i izborio učešće u drugom krugu.

Milatović je objavio nekoliko stručnih radova i koautor je dvije knjige. Govori engleski, italijanski i španski jezik. Oženjen je i otac troje djece.

Šta očekivati od novog Predsjednika?

Prve analize govore da će novi Predsjednik Crne Gore imati tješnju saradnju sa Srbijom. Okupio je političare iz širokog spektra pa su tako i u izbornoj pobjedničkoj noći iza njega stajali Dritan Abazović, Aleksa Bečić, Andrija Mandić, Zdravko Krivokapić.

BBC navodi da je tokom predizborne kampanje, Milatović obećao da će suzbiti korupciju, poboljšati životni standard i ojačati veze sa Evropskom unijom i susjednom Srbijom a istovremeno britanski nacionalni servis navodi kako je ovaj 37-godišnjak dobio podršku stranaka bliskih Srbiji, Rusiji i pravoslavnoj crkvi.

Generalno govoreći, raspoloženje u Crnoj Gori i glasanje, na kraju krajeva, pokazali su da je Milo Đukanović, narodski rečeno, dosadio. S obzirom da je Milatović okupio široku paletu političkih opcija oko sebe, bilo je jasno da Đukanović neće imati šanse da pobijedi i osvoji još jedan petogodišnji mandat. Tu iznenađenja svakako nije bilo.

Ko je došao umjesto umjesto njega, i kakva će biti njegova realna politika, zaista ostaje da se vidi.  Promjena je načinjena, da li na bolje ili na gore, pokazaće naredni koraci, a prvi test svakako će biti vanredni parlamentarni izbori zakazani za 11. juni, jer će tada Milatovićeva funkcija biti važan akter u procesu uspostavljanja nove vlasti u Crnoj Gori.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije