NIŠTA OD DOGOVORA: Opozicija odbila Dodika, njegov prijedlog već osuđen na propast

foto BUKA

Nakon sjednice Predsjedništva SNSD-a, Dodik je naglasio potrebu za zajedničkim stavom i dijalogom sa opozicijom kako bi se usvojio izborni zakon Republike Srpske i osigurao legitimitet izbornog procesa. Istovremeno, Nenad Stevandić, predsjednik Ujedinjene Srpske, najavio je sastanak političkih lidera Republike Srpske radi donošenja konačne odluke o učešću na izborima, dok su opozicione stranke izrazile sumnju u iskrenost poziva na dijalog, optužujući vladajuću koaliciju za manipulaciju i nepoštovanje institucija Republike Srpske.

Bilo je sasvim očekivano da će vladajuća koalicija prebaciti lopticu na stranu opozicije, kako bi ih uvukli u već viđeni scenario o potrebi političkog jedinstva po pitanju krupnih tema. Istovremeno, ovo im može poslužiti kao alibi, jer u slučaju da se dogovori nastup na izborima “po Šmitovim pravilima”, mogu lako reći – “mi smo sve pokušali, ali opozicija nije željela d aima jedinstveni stav, pa mi eto moramo”. Na drugu stranu, poprilično je i licemjerno optuživati opoziciju za dogovore sa bošnjačkim političkim partijama o predaji određenih gradova, a onda ih pozivati da zajedno kreiraju jedinstvenu politiku naspram organizovanja i učešća na lokalnim izborima u BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Juče je Milorad Dodik rekao da je njihov prijedlog da se na izborima ne učestvuje prema zakonima i odlukama koje je donio Kristijan Šmit.

Naglasio je potrebu za dijalogom s opozicijom o ovom pitanju i ponovio posvećenost usvajanju Izbornog zakona Republike Srpske, prema kojem bi se izbori trebali organizirati.

“To se može ostvariti samo ako sve partije prihvate pravo Republike Srpske da provodi izbore po svom izbornom zakonu,” rekao je Dodik, dodajući da je to jedini način da se osigura subjektivitet izbornog procesa.

Istovremeno svi znaju kako je poprilično kratak rok za usvajanje Izbornog zakona RS budući da na sjednici Vijeća naroda Republike Srpske nije postignuta saglasnost u pogledu Izbornog zakona Republike Srpske, što podrazumijeva pomjeranje rokova, jer veto ide pred Zajedničku komisiju Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske, koji će odlučivati o tome hoće li biti prihvaćen ili ne. S obzirom da nijedan veto prije nije bio usaglašen, zakon će najvjerovatnije ići pred Ustavni sud RS.

To sve će potrajati, i to predstavnici vladajuće koalicije znaju.

A upravo predstavnici vladajućih juče su održali sastanak u Banjaluci.

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić najavio je sastanak predsjednika svih političkih stranaka iz Republike Srpske u ponedjeljak, kako bi se odlučilo o daljim koracima povodom učešća na lokalnim izborima u BiH

“Kao predsjednik Narodne skupštine, pozvaću sve predsjednike političkih stranaka iz Srpske, kao i predstavnike lokalnih partija koje nisu na republičkom nivou i nemaju poslanike, ali imaju odbornike, na razgovore u ponedjeljak,” rekao je Stevandić.

Dodao je da vladajuća koalicija još nije donijela odluku prema kojem će zakonu učestvovati na izborima, jer je potrebno usaglasiti stavove.

“U zavisnosti od stava opozicije, ako se ne usaglasimo, u utorak ćemo imati novi sastanak vladajuće koalicije na kojem ćemo donijeti odluku,” rekao je Stevandić, napominjući da je prijedlog da se izbori odlože i sprovedu prema Izbornom zakonu Republike Srpske.

Podsjetimo da je CIK raspisala lokalne izbore u BiH, a vlasti Republike Srpske su prvobitno najavile mogućnost učešća prema Šmitovom zakonu, naglašavajući da su spremni “pogutati žabu” , kako je to prvi put spomenuo upravo Nenad Stevandić, da se ne bi dogodilo kao na Kosovu, gdje su gradonačelnici izabrani sa vrlo niskom podrškom.

Nebojša Vukanović, šef poslaničkog kluba Lista za pravdu i red, na svom blogu je izjavio da nema nikakvih sastanaka i dogovora sa režimom i uzurpatorima, jer se to pokazalo kao opasno i samoubilačko.

“Pametnim potezima smo ih natjerali da usvoje Izborni zakon Republike Srpske, uz obećanje da će se izbori održati prema njemu, ali su se, po običaju, povukli kao kukavice, bojeći se reakcije stranaca, ponovo ponižavajući Narodnu skupštinu Republike Srpske. Ne pada nam na pamet da spašavamo režim nasjedajući na njihove trikove,” izjavio je Vukanović.

Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, izjavila je da se njena stranka neće odazvati pozivu vladajuće koalicije za razgovor o učešću na izborima, smatrajući taj poziv licemjernim jer su sve stranke vladajuće koalicije već ušle u proces prijave za izbore koje je raspisala Centralna izborna komisija.

“Mjesec dana ranije sam izjavila da se nećemo prijaviti na izbore prema Dodikovom zakonu i ostali smo pri tom stavu. Jasno je da im je potrebna opozicija kao alibi za njihovo učešće na raspisanim izborima,” rekla je Trivićeva.

S obzirom na to da proces prihvatanja situacije nije bio dovoljan izgovor za laži koje su plasirali, sada su se sjetili opozicije.

“Naravno da nismo naivni da nasjedamo na ovakve ponude. Njihovo ponašanje od busanja u prsa sa Dodikovim zakonom, preko prihvatanja situacije do poziva opoziciji je jadno,” zaključila je Trivićeva.

Predsjednik Srpske demokratske stranke, Milan Miličević, izjavio je da nemaju šta da pregovaraju sa SNSD-om koji ih je nedavno optužio za nacionalnu izdaju i lažne konstrukcije o predaji gradova bošnjačkim strankama.

Podsjetimo, Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara i generalni sekretar SNSD-a, izjavio je da se opozicija u Republici Srpskoj obraća bošnjačkoj komponenti kako bi se izbori sprovodili po izmijenjenom zakonu.

“Dogovor između opozicije i Bošnjaka je postignut kako bi se spriječila primjena Izbornog zakona Republike Srpske,” rekao je Amidžić, dodajući da je cilj ovog dogovora omogućiti primjenu njihovog zakona, a onemogućiti donošenje zakona iz Republike Srpske.

“Njihov krajnji cilj je situacija poput one na Kosovu, gdje bi na izbore izašle samo opozicione i bošnjačke partije,” rekao je Amidžić.

Predsjednik opozicionog SDS-a Milan Miličević dodao je da je cilj SNSD-a i predsjednika Republike Srpske licemjerno pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima Centralne izborne komisije.

“Srpska demokratska stranka neće učestvovati u toj predstavi, a SNSD neka sam guta svoje žabe,” poručio je Miličević.

Predsjednik PDP-a, Branislav Borenović, nazvao je izjave vladajućih političkih lidera besmislenim, optužujući ih za lažni patriotizam i obmane.

Nakon što su odreagovali na poziv, predsjednik Narodne skupštine uputio je i zvanični poziv na sastanak i opozicionim političkim partijama, iako je, kako je i sam rekao, neprijatno iznenađen njihovim reakcijama

“Moram da kažem da sam neprijatno iznenađen što su predstavnici Srpske demokratske stranke, Partije demokratskog progresa, Narodnog fronta i stranke Za pravdu i red, samo nekoliko minuta nakon što je najavljena namera za održavanjem konsultacija, a da nisu ni videli poziv i dnevni red, pokrenuli neverovatnu, uvredljivu kampanju protiv mene. To je jasan dokaz da su sve vreme sarađivali sa Kristijanom Šmitom i nekim ambasadama na kreaciji zakona koje nameće Kristijan Šmit. Njihova reakcija više pokazuje lojalnost stranom faktoru nego racionalno razmišljanje. Za razliku od nevjerovatne brzine kojom su požurili da vrijeđaju predsjednika Republike Srpske i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, gotovo da nema ni najmanjeg traga njihove reakcije na rezoluciju o Srebrenici, koja je sredstvo za degradaciju i ukidanje Republike Srpske” stoji u njegovom pozivu.

Politički lideri u Republici Srpskoj suočavaju se s velikim izazovima u vezi s predstojećim lokalnim izborima, gdje vladajuća koalicija predvođena SNSD-om poziva na bojkot pod Šmitovim zakonima, dok opozicija odbija dijalog, optužujući vlast za manipulaciju. Iako vladajuća koalicija tvrdi da je zajednički stav neophodan za očuvanje suvereniteta izbornog procesa, opozicione stranke ostaju skeptične prema njihovim namjerama. Ovakva politička kriza odraz je duboke podijeljenosti na političkoj sceni Republike Srpske. Sudeći prema izjavama opozicionih lidera, Dodikov “poziv na jedinstvo” već je osuđen na propast.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije