Mile Kekin predstaviće svoje nove pjesme 19. maja u Banjaluci na koncertu Živjeti slobodno, koji se organizuje povodom Međunarodnog dana pobjede nad fašizmom. Osim njega, na istom koncertu nastupiće još nekoliko poznatih autora, a to su Edo Maajka, pank rok bend Ritam Nereda i legendarni Darko Rundek.
Priliku da čuje Kekinove nove pjesme imaće publika i na ovogodišnjem OK festu koji će biti održan 14.15. i 16. jula na Tjentištu
Šta pripremate za publiku u okviru nastupa na OK Fest-u?
Pripremam svoju verziju best of repertoara. Bit će tu puno bivših i budućih hitova ali i ono što je meni najbolje i što se meni sad najviše svira. Novim sam bendom spojio repertoar Piva sa svojim solo opusom. pa ću svirati stvari koje mi sada najbolje stoje, u kojima se trenutno osjećam najkomotnije ali da, naravno bit će tu i stvari koji svi znaju.
Koliko će se razlikovati od nastupa koje si imao sa Hladnim pivom?
Pivo je bilo petorka a mi smo šestorka, to je prva razlika koja mi pada na pamet. Ovaj bend ima više akustičarskih momenata gdje čuješ harmoniku, klavir i akustičnu gitaru prije nego opet zagrme distorzirane gitare i više je na tragu kabaretskog punk folka sa dosta story tellinga momenata iliti pjesama koje ti pričaju priču zato poslušaj. Inače je sve po starom. Držim mikrofon u ruci i pjevam svoje pjesme kao i do sada.
Šta je toliko specifično na Tjentištu, pa gotovo da nema izvođača koji odbija nastup tamo?
Valjda je klima. Ne znam šta bi drugo bilo. Sjećam se da sam prvi put došao u sandalama i kratkim hlačama i smrznuo se ko budala ali se pritom nadisao planinskog zraka za dva života. Tjentište je osim toga dobra prilika da se usred ljeta odmoriš od vrućine, čuješ puno dobre muzike a usput nešto i naučiš o narodnim herojima i velikim pobjedama nad najvećim zlom čovječanstva. To je zapravo jedan kulturno- zabavno- turistički paket.
Ima li antifa poruka u muzici? Da li su muzičari izgubili bitku na polju društvene angažovanosti? Ili ima nade?
Uf, mnogo teška pitanje. Ne bih tako potonuo u defetizam. Mislim da ima i angažirane muzike i pjesama, samo se treba malko potruditi i otvorit uši.
Mi živimo u prijelaznom vremenu, kada laganao shvaćamo da ti ništa ne znači što je tvoja kuća najljepša u selu ako nemaš u njoj čiste vode i zraka. Vrijeme koje dolazi sa sobom će sa sobom donijeti nove prioritete, više ćemo govoriti o zaštiti prirode, izvora vode i zaštiti zraka nego o tome da li nebo iznad nas tvoje ili moje. To će biti tema pjesama, knjiga ali i politike.
Kako gledaš na zabrane koncerata narodne muzike u Hrvatskoj?
Mislim da je to teža glupost. Ne može nitko nikome branit što će slušat ili svirati dok god taj isti ne širi poruke mržnje. To je jasno svakom normalnom čovjeku.
Inače, najveće dvorane u Hrvatskoj i prije i poslije ove dvije zabrane pune narodnjaci. Tako da se ne brinem nešto pretjerano budućnost narodnjaka u Hrvatskoj. Sve po starom ili da parafraziram Đoleta , narodnjaci sve vam je i dalje u šaci.
Budućnost tvog solo projekta? Gdje se vidiš, u kojem pravcu će to ići?
Vidjet ćemo. Zasad samo uživam. Najbolji savjet koji sam dobio od puno iskusnijeg kolege bio je: Mile, na bini samo trebaš uživati pa će i ljudi uživati. Imam album na kojem su po meni neke od najljepših pjesama koje sam napisao i sve što sada mogu je popeti se na binu i uživati. Na albumu “Nježno đonom” sam radio dvije godine, u kombinaciji sa stotinjak pjesama koje sam napisao do sada nema razloga da brigam sve dok se s veseljem penjem na binu.