Građani BiH zaslužuju slobodne i nezavisne medije

Foto: BUKA

„Izazovi novinarstva u BiH – mogu li nas ušutkati“ naziv je okruglog stola koji je u Banjaluci organizovalo Društvo novinara Bosne i Hercegovine.

Amarildo Gutić iz Društva novinara u BiH odgovarajući na pitanje iz naslova okruglog stola rekao je da novinare u BiH niko neće ušutkati.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Mislim da to zavisi od novinara, koliko prije svega budu jedinstveni u ovim teškim vremenima. U BiH nikada nisu bila laka vremena za novinarstvo, naročito u poratnom vremenu. Mislim da se borba protiv kriminalizacije klevete neće voditi samo u Republici Srpskoj, i političari i političke stranke u Federaciji bi vrlo rado krenule putem izmjena zakona poput one u Republici Srpskoj, samo što čekaju da se ovdje razvije situacija, pa bi i onim istim putem, jer im odgovaraju poslušni mediji, mediji koji se boje kazne“, rekao je Gutić.

Šef misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler rekao je novinarima da je misija OSCE-a duboko zabrinuta zbog napada, prijetnji i činova nasilja nad novinarima i novinarkama. Lična sigurnost novinara i novinarki, dodao je, od suštinskog je značaja.

„I naša je kolektivna odgovornost da im omogućimo da obavljaju svoj posao bez straha od nasilja, uznemiravanja ili zastrašivanja“, poručio je Aggeler.

Misija OSCE-a u BiH, osim lične sigurnosti novinara, pažljivo prati i zakonodavne promjene u Republici Srpskoj koje bi mogle imati negativne posljedice po slobodu medija.

„Od ogromnog je značaja da se niti jednom zakonodavnom mjerom ne ograničava mogućnost novinara i novinarki da rade svoj posao nezavisno i bez neprimjerenog miješanja u njihov rad. Prema nalazima praćenja Misije OSCE-a, već je preko 80% parnica u postupku za klevetu u BiH pokrenuto protiv novinara i novinarki i medijskih kuća od strane javnih zvaničnika“, rekao je Aggeler, dodajući da građani BiH zaslužuju bolje, „zaslužuju slobodne i nezavisne medije koji im pružaju informacije na osnovu kojih mogu donositi ispravne odluke i pozivati na odgovornost svoje izabrane zvaničnike.“

Reilly: Građanima je u interesu da podržavaju nezavisne novinare

Ambasador Velike Britanije u BiH Julian Reilly svim novinarima u BiH čestitao je Svjetski dan slobode medija.

On bi volio kada bi ovaj dan u BiH mogao biti sretniji, jer otkako je stupio na dužnost ambasadora, “vidio je previše incidenata i pokušaja širom države da se ozbiljno ograniči sloboda i nezavisnost medija od strane onih koji pribjegavaju različitim tehnikama ometanja ove vrlo važne demokratske funkcije”.

On je poručio da je u interesu građana da podržavaju nezavisne novinare.

„Mediji postoje da bi služili javnosti da osiguraju pravovremene i tačne informacije i uvid u stanje. Bez ove usluge i bez hrabrih i nezavisnih novinara i novinarki koji pružaju takve usluge, mnogi od nas bi bili, i zaista i jesu – slijepi. Slijepi, kako na neuspjehe, tako i na uspjehe izabranih zvaničnika, te u velikoj mjeri u nemogućnosti da ih drže odgovornima“, dodao je ambasador Velike Britanije u BiH.

On se zahvalio hrabrim i predanim novinarima u BiH koji rizikuju kako bi izvještavali tačno i odgovorno.

Društvo novinara večeras će dodijeliti nagrade za najbolje medije i novinara godine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije