Tako su nastavljeni obrasci višedecenijskog ponašanja političara: danas neprijatelji, sutra partneri; i sastanci van institucionalnih nadležnosti o pitanjima koja treba da rješavaju institucije. Dodik je sličnu praksu imao i sa liderima HDZ-a BiH i SDA, Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem. Tako se Dodik kao član Predsjedništva BiH bavio poslovima premijera, narodnih poslanika i slično. Dodik je još jednom dokazao da su ministri godinama samo nosioci protokolarnih funkcija, a da je sva moć u predsjedniku stranke, budući da je na jučerašnjem sastanku Konakovića nazvao ministrom, a da i sam ne obnaša ministarsku funkciju te da se ne radi o ministarskom sastanku. Nastavljena je tradicija srozavanja autoriteta i kredibiliteta članova vlade.
Sam sastanak lidera NiP-a i SNSD-a nije sporan ukoliko se traži način da se deblokiraju procesi koji su u javnom interesu, ali ovdje se radi o državnim pitanjima, a sastanak je bio, kako vidimo, između predsjednika jednog entiteta i ministra vanjskih poslova što je malo nelogično, mišljenja je novinarka Rubina Čengić.
“Ako su pak razgovarali u svojstvu predsjedika političkih partija – zašto je onda tamo bio samo Konaković i samo Dodik ako u parlamentu, barem u parlamentarnoj većini ima i drugih partija. Problem je i to što nemamo detalje ko je prisustvovao tom sastanku, imamo li zapisnik, hoćemo li ikada saznati o čemu se tačno i detaljno razgovaralo, oko čega su postignuti kompromisi, da li se otišlo ispod nekih crvenih linija, ako su postignuti neki dogovori – na osnovu čega, da li su urađene ili predočene analize, procjene, posljedice…… Mislim da se nastavlja vaninstitucionalno djelovanje, odnosno da se pitanja Vijeća ministara rješavaju van Vijeća ministara, pitanja o radu parlamenta BiH van parlamenta i slično”, smatra Čebgić.
Primjećuje da je u izjavama dvojice lidera puno nedosljednosti i neusaglašenosti.
“I čini mi se da je fokus učesnika sastanka različit – Konaković govori o zakonu o VSTV, o poljoprivredi i stočnom fondu, a Dodik o interkonekcijama, Zakonu o vanjskim poslovima i defanzivnim helikopterima iz SAD-a…. Uz to je Dodik kazao da su, vjerovatno SNSD koalicija, spremni da glasaju za južnu interkonekciju kada dođe na dnevni red, a Konaković da se nada da će na sljedećoj sjedinici biti interkonekcije, dakle množina”, ukazuje Čengić na brojne nelogičnosti u izjavama i interpretacijama sastanka.
Dodik se danas činio racionalnim i kooperativnim, ali Čengić podsjeća da je prije samo nekoliko dana Dodik izjavio da Vijeće ministara BiH neće raditi ako na dnevnom redu ne bude Istočna interkonekcija.
“Ne bi bilo dobro da iza ovoga stoje ucjene ili ustupci o kojima javnost ništa ne zna i ne bi bilo dobro da se pokaže da je Konaković neformalni vođa opozicije kom koalicioni partneri bezgranično vjeruju ili da je Milorad Dodik gospodar BiH zbog toga što to nije dobro za demokratiju i jednostavno zato što više glava više zna”, dodaje Čengić.
Novinar Sead Numanović za BUKU kaže kako je percepija javnosti, ali i činjenica da je ponovo lider NiP otišao na noge lideru SNSD-a.
“To što razgovaraju Konaković i Dodik, samo po sebi ne bi trebalo biti nešto posebno problematično. Ono što dogovore, ako dogovore, bit će jednostavnije provesti kroz institucije sistema. Nešto slično postoji i u (demokratskim) državama gdje se o bitnim pitanjima stranački lideri najprije usaglase, a onda to verificiraju i stranačke baze, a temeljem toga i poslanici tih stranaka. Kod nas je instant demokratija. “Preskoče” se neke (bitne) instance i donese odluka. I onda slušamo da je to nešto najbolje što je ljudski um mogao smisliti u ukupnoj historiji civilizacije. Problemi ubrzo nastanu jer to baš i nije tako…”, rekao je Numanović.
Nakon sastanka se govorilo o budućem radu Savjeta ministara, i odlukama o kojima treba tek glasati, ali još nije poznato hoće li ovaj sastanak iznjedriti neku korist za građane.
“U konačnici, sada i nije bitno ko je kome uporno išao “na noge”, ako je rezultat toga dobar i doprinosi da je svim građanima u Bosni i Hercegovini dobro. No, do sada to nismo doživjeli.
I aktuelno Vijeće ministara, staro stotinjak dana, radi uz stalnu Dodikovu prijetnju blokadam, napuštanjem institucija. Jednostavno, Dodik Trojku drži za… gušu i ne pokazuje ni naznake nakane da s time prestane”, kaže Numanović.
On vjeruje da će postupci bh. vlasti zavisiti od želja Dodika i Čovića, a ne većine u parlamentu.
Dodik je juče potvrdio ono što već znamo, članovi Savjeta ministara iz Republike Srpske ne glasaju po vlastitom, već Dodikovom nahođenju. Tako je i u slučaju poslanika u Predstavničkom domu kojima se iz centrale SNSD-a šalju upute kako da glasaju i kako da se ponašaju u instituciji, na taj se način od njih prave marionete za dizanje ruku. A to može raditi bilo ko.